FC Botoşani - FC Voluntari 1-0. Moldovenii sunt la un punct de playoff, ilfovenii rămân pe ultima poziţie

Luni, 18:53 3797 afişări Comentează şi tu Liga 1
FC Botoşani - FC Voluntari 1-0. Moldovenii sunt la un punct de playoff, ilfovenii rămân pe ultima poziţie FC Botoşani - FC Voluntari. Foto: Răzvan Sauciuc 19 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17870016/8/fc-botosani-fc-voluntari-1.jpg
  • Vezi AICI toate rezultatele etapei.

FC Botoşani - FC Voluntari 1-0 (M. Roman 45+1)

Stadion: Municipal (Botoşani)
Arbitru: George Rădulescu (Bucureşti). Asistenţi: Marius Marchidanu (Brăila) şi Mihai Marica (Bistriţa)

FC Botoşani: E. Paps - Dumitraş, Chindriş, Burcă, Soilediss - J. Rodriguez, Karaboue - Fabbrini (E. Papa 87), Ongendas, Golofca (L. Buş 70) - M. Romans (L. Fulop 81)
Rezerve: Fraisl - Piţian, Patache, Holzmann, E. Papa, L. Fulop
Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Voluntari: Vâtcă - Leasă, Balaur, Armaş, I. Gheorghe - Laidounis, Signorelli (A. Bălan 72), Răuţă - G. Deac, Tudories, Gadze
Rezerve: Petrariu - Krasniqi, Buliga, R. Darius, B. Bălan, I. Ozkara
Antrenor: Cristiano Bergodi

Minutul 90+4: Fluier final! FC Botoşani ajunge la două victorii consecutive în acest debut de an şi e la un singur punct de playoff. Moldovenii au 32 de lungimi, iar Sepsi OSK 32. În etapa următoare, Ciobotariu se întoarce în "Groapă" pentru duelul cu Dinamo. "Câinii" au de asemenea şase puncte după primele două etape din 2019 şi îşi vor juca ultima şansă pentru accederea în playoff. FC Voluntari rămâne pe ultimul loc, cu 16 puncte, la o lungime de Concordia Chiajna.

►Minutul 72: Două schimbări în trei minute.  Ciobotariu l-a trimis pe Buş în locul lui Golofca, iar Bergodi a răspuns prompt. A intrat Adrian Bălan în locul lui Signorelli.

►Minutul 60: Ocazie pentru Voluntari. Gabriel Deac a luat pe cont propriu o acţiune de atac a oaspeţilor. Şeptarul a ajuns la 18 metri, a şutat puternic, dar mingea a trecut la o palmă peste bara transversală.

►Minutul 59: Încă un galben.  Rădulescu îl avertizează şi pe Dumitraş.

►Minutul 58: Rădulescu aruncă cu galbene. Trei jucători au fost avertizaţi în ultimele patru minute: Ongenda, Roman şi Laidouni.

►Minutul 46: S-a reluat partida. Cei doi antrenori nu au efectaut modificări la pauză.

Foto Răzvan Sauciuc / ProSport

►Minutul 45+2: Pauză la Botoşani. La acest scor, moldovenii se apropie la un punct de Sepsi OSK, ocupanta locului 6.

►Minutul 45+1: GOOOL FC Botoşani! Mihai Roman loveşte în finalul primei părţi. Golofca a centrat în careu, Fabbrini a încercat să înscrie cu o foarfecă laterală, dar balonul a ajuns cu noroc în zona lui Roman. Vârful a profitat de execuţia ratată a lui Fabbrini şi a plonjat spre balon, reuşind să reia cu capul spre poarta adversă. Vâtcă n-a mai avut timp de reacţie, astfel că FC Botoşani trece în avantaj.

►Minutul 35: Vâtcă reţine. Golofca a centrat la bara a doua, din partea stângă, iar Mihai Roman a apărut la finalizare. Vârful gazdelor a încercat să-i trimită lui Fabbrini, care se afla în şase metri, dar Vâtcă a reţinut.

►Minutul 32: Voluntariul scapă din nou! Ongenda a centrat din lateral, în şase metri, iar Balaur a deviat pe lângă propria poartă. Mingea a trecut milimetric pe lângă bara din dreapta lui Vâtcă. Scorul rămâne 0-0, iar publicul aşteaptă cu nerăbdare golul de 1-0, care parcă pluteşte în aer. Ilfovenii se găsesc cu greu în teren.

►Minutul 25: FC Botoşani, echipa mai periculoasă.  Băieţii lui Ciobotariu s-au aflat în atac până în acest moment, dar n-au reuşit să-i pună probleme lui Vâtcă. Golofca a fost cel mai periculos fotbalist al gazdelor, însă a fost neinspirat la finalizare.

►Minutul 1: Start la Botoşani. Moldovenii sunt obligaţi să câştige pentru a se apropia de Sepsi OSK, ocupanta locului 6.

FC Botoşani şi FC Voluntari se întâlnesc în etapa cu numărul 23 din cadrul Ligii 1 Betano. Ambele vin după victorii în primul meci din 2019. Moldovenii au câştigat pe terenul celor de la Concordia Chiajna, scor 1-0 prin golul marcat de Diego Fabbrini, iar ilfovenii au realizat surpriza etapei cu Sepsi, scor 4-2 pe stadionul ”Anghel Iordănescu” din Voluntari. Un nou rezultat pozitiv al echipei lui Cristiano Bergodi i-ar aduce pe aceştia pe locul 13, peste Concordia Chiajna, dar i-ar ajuta şi pe cei de la Dinamo, care se vor duela cu echipa lui Liviu Ciobotariu în etapa următoare, iar în cazul unui succes, ”câinii” îi vor depăşi pe aceştia.