FC Botoşani a pierdut la limită amicalul cu Dinamo Kiev. Mihai Roman a ratat un penalty

10 iul 2018 730 afişări Comentează şi tu Liga 1
FC Botoşani a pierdut la limită amicalul cu Dinamo Kiev. Mihai Roman a ratat un penalty 8 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17350117/2/dinamo-kiev-fc-botosani-1.jpg

FC Botoşani a pierdut al treilea meci amical jucat în cantonamentul din Austria. Echipa antrenată de Costel Enache a fost învinsă, luni seară, cu scorul de 1-0, de Dinamo Kiev.

Ucrainienii au deschis scorul în minutul 4, prin Bogdan Lednev, după o eroare a portarul Eduard Pap. După marcarea golului, meciul a fost unul modest, cu puţine ocazii la cele două porţi. Dinamo a intrat la pauză cu un avantaj la limită, iar în repriza secundă FC Botoşani putea întoarce rezultatul. În minutul 61, moldovenii au fost la un pas de egalare, dar căpitanul Mihai Roman a ratat o lovitură de la 11 metri. Trei minute mai târziu, Golofca a avut şi el o şansă importantă de a marca, dar mingea şutată din marginea careului a lovit bara. Cu zece minute înainte de final, FC Botoşani a mai trimis o dată în bară, iar partida s-a încheiat cu victoria ucrainenilor.

Ultimul meci amical din Austria este programat miercuri, când FC Botoşani va juca împrotriva cehilor de la FK Pribram. Joi după amiază se revine în România.

FC Botoşani: Ed. Pap - Dumitraş, Burcă, Miron, Aristeidis - Oaidă, Rodriguez - Chitoşcă, M. Roman I (cpt.), Golofca - M. Roman II. Au mai evoluat: Martin, E. Papa, Patache, Piftor, Corban, Cazacu, Brekalo, A. Chindriş