17 mai 2015 15764 afişări Liga 1
Farmecul vieţii provoacă palpitaţii! Rapid - CSU Craiova 1-2, un meci întors de olteni pe final. Giuleştenii sunt prima echipă sub linie Foto: Alexandru Hojda

Rapid - CSU Craiova 1-2

• Rapid: Buchta - Josl, Sapina, Cmovs, J. Oriol - Gecov (A. Dan 81), Garai - Kikas, Rui Miguel (Pancu 61), E. Oriol - D. Niculae
  • CSU Craiova: Bălgrădean - Dumitraş, Frăsinescu, Acka, Vătăjelu - Mateiu (Kay 85), Madson - Târnăcop (Herghelegiu 46), Bawab, Băluţă (Cîrstea 81) - Rocha

Probabil că fanii giuleştenilor sunt cei mai antrenaţi suporteri din România atunci când vine vorba despre emoţiile provocate de fotbal. Într-un meci în care victoria ar fi adus un plus important în lupta pentru evitarea retrogradării, Rapid a dezamăgit din nou deşi debutase în forţă. Daniel Niculae deschidea scorul în minutul 22, profitând de o eroare a lui Acka, şi giuleştenii erau în cărţi. Numai că elevii lui Bergodi au ales să nu gestioneze inteligent meciul şi s-au retras în propria jumătate imediat după ce au reuşit să marcheze. În prima repriză nu au avut probleme, mai ales pentru că Sorin Cârţu e un antrenor care trebuie să se regrupeze serios pentru a ataca. Însă în a doua, totul s-a schimbat.

Profitând de faptul că Rapid a continuat jocul la trecerea timpului, CSU Craiova a prins din ce în ce mai mult curaj şi fotbalul a rasplătit-o. Mateiu a egalat în minutul 72 cu un şut frumos din afara careului, iar în uluiala generată defensiva giuleşteană a clacat din nou. Nuno Rocha a profitat şi a adus echipa olteană în avantaj. Meciul s-a terminat cu o bătaie generală, incidente provocate de ofiţerul de presă al gazdelor şi de brancardierii care l-au bruscat pe Dumitraş când acesta din urmă a avut nevoie de îngrijiri medicale.

22:45 Ocazie imensă rarată de Sapina! Fotbalistul Rapidului reia cu capul sub bară o centrare perfectă venită de la Daniel Pancu, însă Bălgrădean confirmă faptul că este un portar de reflex şi respinge spectaculos. Rapid presează în continuare, însă fără rezultate concrete.

22:34 După doar două minute, GOOOOOOL CRAIOVA! Nuno Rocha speculează degriongolada defensivă a giuleştenilor şi marchează. Situaţia Rapidului s-a schimbat rapid şi dramatic. Dacă la 1-0 giuleştenii erau pe primul loc care asigura salvarea, acum au picat sub Gaz Metan.

22:32 GOOOOOOL CRAIOVA! Mateiu înscrie superb cu un şut de la circa 20 de metri.

22:28 Este, probabil, cel mai plictisitor meci pe care l-a dat Liga 1 de foarte mult timp. Până când se va întâmpla ceva demn de notat pe teren, vă lăsăm o fotografie inspirată făcută de fotoreporterul ProSport. Oamenii care au salvat Rapidul?

22:10 La pauză, Sorin Cârţu a făcut o mutare ofensivă! Da, da! Aţi citi bine, o mutare ofensivă. L-a scos de pe teren pe Târnăcop şi l-a introdus pe Herghelegiu. Chiar şi aşa, după primele şapte minute ale părţii secunde meciul continuă să fie la fel de anost cum a fost după golul marcat de Daniel Niculae.

21:46 Nu se mai întâmplă absolut nimic de mai bine de 15 minute. Dacă meciul va continua în acest ritm plictisitor, sigur că vom avea parte şi de telespectatori adormiţi. Noroc că afară e destul de răcoare şi cei de pe stadion sunt ţinuţi în priză, altfel...

21:38 Partida s-a domolit în intensitate după golul lui Niculae şi fazele periculoase care au venit imediat după reuşită. Acum e rândul Rapidului să încerce să fie ermetic în defensivă, bazându-se desigur pe lipsa de inspiraţie a oltenilor atunci când echipa lui Cârţu are nevoie să atace.

21:30 Veştile sunt cum nu se poate mai bune pentru gazde. La acest scor, clasamentul în timp real al Ligii 1 arată un Rapid cu 36 de puncte, prima echipă peste linia retrogradării.

21:28 GOOOOOOOL RAPID! Daniel Niculae deschide scorul în minutul 23 cu un şut excelent de la marginea careului. Mingea a ajuns la atacantul rapidist după o greşeală uriaşă a lui Acka, cel care a alunecat în timp ce încerca să iasă cu mingea la picior din apărare. Insistenţa rapidiştilor a dat roade, e evident că sunt echipa mai implicată în joc.

21:21 Jocul nu ne oferă foarte mult spectacol în aceste momente (Cârţu ştie de ce!), motiv pentru care vă prezentăm nişte statistici. Prietenii şi colegii de la transfermarkt.com au comparat cele două loturi şi iată ce a ieşit:

21:13 Craiova pare să fi început mai bine jocul. Târnăcop a ratat o ocazie importantă în primele minute, iar deja cunoscuta defensivă bine organizată a oaspeţilor îi împiedică pe giuleşteni să fie periculoşi.

21.05 Start meci! Sorin Cârţu conduce o echipă care nu are nicio emoţie pe acest final de campionat. Bergodi este stresat şi vrea să salveze Rapidul. Cine câştigă? Sunt Cristi Scutariu şi vom comenta împreună jocul din Giuleşti!

21:00 Veste proastă pentru rapidişti. Cristian Săpunaru, poate cel mai bun fotbalist al clubului în acest retur, a suerit o accidentare la încălzire şi nu va începe această partidă. În locul său, Cristiano Bergodi l-a trimis pe teren pe Josl.

20:45 Centrul Bucureştiului este în acest moment afectat de o furtună severă care a inundat majoritatea arterelor şi pasajelor. Până acum, furtuna nu a ajuns în Giuleşti, însă sunt nori negri în jurul stadionului.

20:23 Fără o importanţă prea mare pentru CSU Craiova, jocul din această seară are o miză uriaşă pentru giuleşteni. Rapidul vrea să continue forma bună din ultimele meciuri cu o victorie care ar aduce clubul mai aproape de atingerea obiectivului de a rămâne pe prima scenă a fotbalului românesc. Iată cum arată clasamentul Ligii 1 în acest moment, în zona din care se chinuie Rapidul să iasă:

Rapid are nevoie obligatoriu de victorie în meciul cu CS U Craiova pentru a mai putea spera la salvarea de la retrogradare. Giuleştenii se află înanintea acestei etape pe ultima poziţie retrogradabilă, dar în eventualitatea unui succes poate trece peste Gaz Metan Mediaş. Rapidiştii par că şi-au regăsit cadenţa pe finalul campionatului, echipa lui Bergodi nefiind învinsă în ultimele cinci runde.

CS U Craiova, pe de altă parte, se află la polul opus. Echipa condusă de Cârţu şi Săndoi nu a mai câştigat de şase partide asta în ciuda faptului că oltenii înregistraseră o serie de 19 meciuri fără eşec.

În tur, CS U Craiova a câştigat pe teren propriu cu 2-0. Brandan şi Bawab au marcat atunci pentru olteni.