Fără căpitanul Mitriţă, Craiova a defilat pe sinteticul de la Chiajna. Oltenii se apropie de Viitorul şi FCSB. Cum arată clasamentul în acest moment

Joi, 21:56 9156 afişări Comentează şi tu Liga 1

Craiovei nu-i conveneau de fel echipele gen Chiajna, mai ales gen Chiajna-Dorinel, cu bloc defensiv feroce şi cu „lungă şi pe a doua”, dar nici ilfovenii nu se descurcau prea bine pe terenul propriu, unde aveau un singur succes. Cu o etapă destul de favorabilă, în care FCSB şi Viitorul s-au poticnit, Ştiinţa trebuia să dea satisfacţie, mai ales că Mangia anunţase că nu există scuză pentru un eventual eşec la Chiajna, în ciuda terenului sintetic şi a absenţei căpitanului Mitriţă.

Universitatea a început într-un 4-3-3 mai precaut, cu Cicâldău ca dispecer, iar Mihăilă şi Bărbuţ încadrându-l pe Koljic. Dar atitudinea a fost ultraofensivă, iar prilejul golului a venit devreme. Marc a băgat alunecare cu „aripi” şi centrarea lui Bărbuţ a provocat penalty-ul. Pentru Ştiinţa, asemenea execuţii n-au fost neapărat un avantaj în acest sezon, dar Koljic n-a mai fost relaxat ca la execuţia cu FCSB şi de această dată Caparco n-a mai văzut pe unde mingea a ajuns în plasă. Oamenii lui Dorinel au reacţionat rapid, prin unica lor modalitate de răspuns, fazele fixe, iar Ropotan a penalizat marcajul lejer al lui Mateiu şi lipsa de reacţie a lui Pigliacelli, egalând cu capul.

Şi totuşi, Craiova a venit parcă prea determinată să se agaţe de tripleta din fruntea ierarhiei, iar până la pauză a avut avantaj de două goluri. Caparco a avut antidot la şutul lui Fedele, dar a venit acţiunea lui Bărbuţ, care a paralizat banda stângă a ilfovenilor şi finalizarea cu stângul l-a surprins pe portar. Gazdele au început să tremure la orice acţiune adversă, iar peste câteva minute a venit golul care a închis meciul. Mihăilă a insistat la o minge la care fundaşii ilfoveni s-au invitat, Koljic n-a speculat cadoul, dar a făcut-o Cicâldău, pentru al doilea gol al său pentru Ştiinţa.

În repriza a doua, Chiajna n-a părut capabilă măcar să reintre în meci. Fedele a fost de două în postura de a închide definitiv partida, în timp ce gazdele au existat prin acţiunea lui Batin.

De Sfântul Nicolae, Universitatea se impune mai uşor decât işi imagina la Chiajna şi Mangia respiră cu gândul că are un program facil până la finalul anului, fiindcă epilogul sezonului se anunţp infernal.

Concordia Chiajna - U Craiova 1-3 (Ropotan 27 / Koljic 24, Bărbuţ 32, Cicâldău 39)

• Concordia Chiajna: Caparco - Albu, Leca, Marc, Fota (R. Deaconu 36) - Ropotan - Grădinaru (Batin 66), Gorobsov, Prepeliţă - Măzărache (Nivaldo 38), Guessan
  • Rezerve: A. Costache - M. Cristescu, Bărboianu, P. Ivanovici
    Antrenor: Dorinel Munteanu
  • U Craiova: Pigliacelli - Martic, T. Ferreira, Kelic, Bancu - Mateiu, Fedele, Cicâldău - Bărbuţ (Meza Colli 79), Mihăilă (Nuno Rocha 68) - Koljic (Bic 89)
  • Rezerve: L. Popescu - Dimitrov, Briceag, Rz. Popa
    Antrenor: Devis Mangia

Minutul 90+4: Final de meci! Craiova s-a impus pe terenul celor de la Concordia Chiajna cu 3-1, scor stabilit în prima repriză. Koljic a deschis scorul în minutul 24, dintr-un penalty obţinut de Bărbuţ, dar Ropotan a restabilit egalitatea trei minute mai târziu, cu o lovitură de cap. Bărbuţ şi-a adus echipa în avantaj în minutul 32, după o acţiune personală, iar Cicâldău a închis tabela în minutul 39. Cu această victorie, Craiova rămâne pe locul patru, cu 32 de puncte, la un punct de Viitorul şi la două de FCSB. Concordia Chiajna este pe locul 13, cu 17 puncte.

Minutul 45: Pauză!

Minutul 39: GOOOOL Craiova! Koljic nu poate înscrie din poziţie ideală, mingea este respinsă până la Cicâldău, iar acesta trage pe jos şi înscrie.

Minutul 32: GOOOOL Craiova! Bărbuţ ia o acţiune pe cont propriu, intră în careu, trece de Fota şi şutează cu stângul direct în plasa porţii lui Caparco.

Minutul 27: GOOOOL Chiajna! ilfovenii restabilesc egalitatea prin Ropotan. Mijlocaşul a reluat cu capul o centrare venită de pe partea stângă.

Minutul 24: GOOOOL Craiova! Koljic şutează puternic şi îl execută pe Caparco! Goalkeeper-ul italian gheiceşte colţul, dar nu a reuşit să pareze.

Minutul 22: Bărbuţ intră în careu, încearcă să centreze dar mingea îl loveşte în mână pe Andrei Marc. Centralul partidei acordă lovitură de la 11 metri.

Minutul 1: Fluier de start!

U Craiova caută să-şi ia revanşa în faţa Concordiei Chiajna, singura echipă care a reuşit să câştige în acest sezon de la Liga 1 Betano, pe noul "Ion Oblemenco". Totuşi, oltenii nu se vor putea baza pe Alexandru Mitriţă, care este supendat din cauza cartonaşului galben primit în partida de acasă cu Dunărea Călăraşi.

În acest moment, Concordia Chiajna se află pe penultimul loc al clasamentului, cu 17 puncte, la egalitate de puncte cu Dunărea Călăraşi, la un punct în spatele lui Dinamo. De cealaltă parte, oltenii sunt pe locul patru, cu 29 de puncte.