Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » EXCLUSIV – Un nou „caz Pârvulescu, Chiricheș sau Chipciu” la Dinamo. **”Câinii” l-au ochit și l-au convins să se transfere, dar el va merge la alt club de top din Liga 1

EXCLUSIV – Un nou „caz Pârvulescu, Chiricheș sau Chipciu” la Dinamo. **”Câinii” l-au ochit și l-au convins să se transfere, dar el va merge la alt club de top din Liga 1

Dinamo și-a făcut deja un renume din țintirea fotbaliștilor de valoare, pe care, ulterior, alte echipe, mai potente financiar, să îi transfere. Cazurile Chipciu, Chiricheș sau Pârvulescu ilustrează perfect situația, iar "câinii" sunt foarte aproape să "bifeze" o mutare ratată.
EXCLUSIV - Un nou "caz Pârvulescu, Chiricheș sau Chipciu" la Dinamo. **"Câinii" l-au ochit și l-au convins să se transfere, dar el va merge la alt club de top din Liga 1

*Clubul din Ștefan cel Mare ratează încă o oportunitate de a se întări. Dinamo nu a efectuat niciun transfer în această iarnă, iar Romario, fotbalistul care era dat ca sigur în curtea „câinilor” a fost deturnat de Petrolul.

Dinamo și-a făcut deja un renume din țintirea fotbaliștilor de valoare, pe care, ulterior, alte echipe, mai potente financiar, să îi transfere. Cazurile Chipciu, Chiricheș, Pârvulescu sau Anton și Giurgiu – cele mai recente exemple – ilustrează perfect situația, iar „câinii” sunt foarte aproape să „bifeze” o mutare ratată.

Așa cum ProSport v-a anunțat încă de săptămâna trecută, oficialii din Ștefan cel Mare au căutat din răsputeri să aducă un mijlocaș la închidere. În cele din urmă, Dinamo s-a oprit asupra lui Romario Santos Pires, fotbalistul care în tur a fost legitimat la Gloria Bistrița.

Doar că, deși obținuseră acordul verbal al acestuia, transferul nu se va mai concretiza, pe fir intrând și Petrolul. Gruparea din Ploiești i-a făcut, se pare, o ofertă superioară, iar stabilitatea financiară din rândul „lupilor” a fost decisivă în convingerea acestuia.

Romario este așteptat în zilele următoare în România, când va parafa înțelegerea cu echipa antrenată de Cosmin Contra.

A refuzat inițial Dinamo, dar se răzgândise

Romario nu a fost foarte încântat de perspectiva venirii în Ștefan cel Mare, încă de la început. Acesta a cerut timp de gândire din cauza experienței neplăcute de la Gloria Bistrița, unde a avut întârzieri salariale mai mari de trei luni; cum s-a discutat de posibilitatea ca Dinamo să intre, la rândul ei, în insolvență, Romario a avut mari dubii în privința acceptării ofertei. Totuși, până la urmă, mijlocașul a răspuns pozitiv, dar oferta Petrolului l-a făcut să se răzgândească.