EXCLUSIV | "L-ai omorât!". Marea greşeală făcută de Dică în derby-ul cu Dinamo. Cum s-a sabotat antrenorul încă din startul partidei

12 nov 2018 12172 afişări Comentează şi tu Liga 1

Decizia lui Nicolae Dică de a începe cu Olimpiu Moruţan în banda dreaptă, încă din primul minut, a fost criticată de fostul jucător al Stelei, Nana Falemi, care i-a reproşat antrenorului că i-a anulat toate calităţile jucătorului venit de la FC Botoşani, în această vară.

Dinamo şi FCSB au remizat pe Arena Naţională, scor 1-1, într-un meci în care doar penalty-urile au contat, iar vicecampioana a jucat cu un om în minus aproape o repriză. Nana Falemi a analizat marele Derby, iar o decizie l-a nemulţumit pe fostul fundaş.

Nicolae Dică a început cu Olimpiu Moruţan în banda dreaptă şi cu Dennis Man în centru, cei doi făcând schimb undeva la jumătatea reprizei secunde. Decizia lui Dică nu a fost înţeleasă de Nana Falemi, care a observat că Moruţan a fost sub nivelul meciului: "Calităţile lui Moruţan sunt uşurinţa de a se desprinde de adversar, ingeniozitatea, şutul, combinaţiile rapide pe spaţii mici, execuţiile surprinzătoare. Dacă l-ai pus să facă banda, l-ai omorât. Steaua încă nu joacă pe calităţile jucătorilor săi", a declarat Nana Falemi pentru ProSport.

Oliumpiu Moruţan a fost primul jucător schimbat de Dică. Înlocuirea a avut loc la pauză, când Florinel Coman i-a luat locul fotbalistului cu numărul 11 al FCSB.