Dunărea - Dinamo 1-0! A doua înfrângere în play-out pentru ”câini”. Echipa lui Dan Alexa urcă pe loc de baraj

4 mai 2019 3245 afişări Liga 1

Dunărea Călăraşi - Dinamo 1-0 (Ammari 69)

Echipele de start:

• Dunărea: Straton - Gligorov (Souda 75), Dobrosavlevici, Luchin, Mendy - Enaches, Simion, Henderson, Benzar - Iancu, Ammari
  • Rezerve: Calancea, Sârghi, Keyta, Filip, Honciu, Souda, Munteanu
  • Dinamo: Muţiu - Dussaut, Grigores, Klimavicius, Aliji - Zenke (Jaadi 58), N'Diaye, Nistor, Sorescu - Montini, Popa (Papazoglou 56)
  • Rezerve: Mandanda, Ciobotariu, Şerban, Christovao, Măgureanu

Minutul 90+3: Final de meci! ”Câinii” pierd pentru a doua oară în play-out, după eşecul de pe terenul celor de la Gaz Metan, scor 2-1. Echipa antrenată de Dan Alexa părăseşte zona retrogradabilă şi urcă pe loc de baraj, peste Hermannstadt. Aşa arată clasamentul play-out-ului:

14. Concordia Chiajna 16p

Minutul 69: GOOOOOOOL Dunărea Călăraşi! Enache centrează în careu, Daniel Benzar sare peste mingea şi Ammari trage din prima direct în plasa porţii lui Muţiu. Portarul dinamovist a fost prins pe picior greşit şi nu a avut replică.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 32: Fază superbă reuşită de dinamovişti! Zenke centrează în careu, Sorescu lasă mingea pentru şutul lui Daniel Popa, iar atacantul reia din întoarcere pe lângă poarta unui Straton rămas fără replică.

Minutul 28: Ratare după ratare pentru Gabi Iancu! Enache centrează în careu, mingea îl depăşeşte pe Muţiu şi ajunge la Iancu, care trage din prima mult peste poarta dinamoviştilor.

Minutul 19: Fază superbă reuşită de jucătorii Dunării! Daniel Benzar pasează în careu către Ammari, acesta centrează în centru către Iancu, dar acesta nu ajunge la timp pentru a împinge mingea în poartă.

Minutul 11: O primă şansă pentru gazde! Ammari primeşte o centrare în careu, retrimite cu capul către Iancu, dar N'Diaye apară la timp şi respinge din faţa fostului jucător al FCSB.

Minutul 1: Fluier de start!

După două rezultate de egalitate la rând, Dunărea Călăraşi primeşte vizita celor de la Dinamo, una dintre echipele fără emoţii în ceea ce priveşte rămânerea în prima ligă. În tur, ”câinii” s-au impus cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Dan Nistor şi Mattia Montini. În cazul unui rezultat pozitiv, echipa antrenată de Dan Alexa poate trece peste Hermannstadt şi poate ocupa locul de baraj, cu şase etape înainte de finalul play-out-ului. În sezonul regular, duelurile dintre cele două echipe s-au încheiat la egalitate, 1-1, respectiv 0-0.

”Vrem să începem bine returul din play-out. Ştim că ne aşteaptă un meci foarte greu, cei de la Călăraşi vor să scape de retrogradare. Ambele echipe vor să joace ca să câştige. Pe Filip încă nu am reuşit să-l recuperăm. Intrăm în cantonament acum, la prânz (n.r. - vineri), după care facem antrenamentul şi plecăm la Călăraşi”, a spus Mircea Rednic la conferinţa de presă.