Dinamo – Săgeata 4-1. Ţucudean, Lazăr şi Matei trimit echipa lui Cătălin Anghel spre eşalonul secund

16 mai 2014 6783 afişări Liga 1
  • Dinamo a învins Săgeata cu 4-1 şi a pus capăt speranţelor CFR-ului pentru locul 4. Speranţele de salvare ale echipei din Năvodari se leagă acum doar de jocul rezultatelor din ultima etapă

Debutul de meci a adus un fotbal în insolvenţă. Debitorii din teren au rămas datori creditorilor din tribune care nu au mai răbdat. Singurul eveniment notabil al primului sfert de oră a fost corul celor două peluze dinamoviste. Acestea l-au contestat pe acţionarul majoritar, Ionuţ Negoiţă şi pe preşedintele executiv, Constantin Anghelache. Pe gazon, Lazăr a dat semnalul revirimentului după o incursiune pe flancul drept. Acelaşi fotbalist avea să deschidă scorul în minutul 19, după un dribling superb în faţa lui Peteleu şi o finalizare la colţul lung.

Non ce due senza tre

Săgeata a arătat că are o defensivă de Liga a-II-a şi a încasat pumn după pumn timp de cinci minute. Ţucudean a ratat incredibil din careul mic, iar la un minut l-a driblat pe portarul Băican pentru a trimite mingea spre poarta goală. A fost blocat în ultimul moment însă a treia oară nu a mai iertat, iar Dinamo avea victorie la handicap după 25 de minute. Lazăr a ratat de puţin golul trei, dar Matei a completat trio-ul golgheterilor şi a stabilit scorul pauzei cu un şut de efect din marginea careului. 3-0 şi Luciano Moggi s-a putut declarat mulţumit de execuţiile tinerilor dinamovişti.

Monitorizat de Sporting Lisabona, Rotariu a intrat în teren şi a încercat poarta cu o foarfecă de efect. Ţucudean a testat braţele lui Băican cu un şut superb din marginea careului, în timp ce Săgeata nu şi-a putut trece în cont decât o bară.

Lazăr – one-man show

Vali Lazăr a fost motorul “câinilor” şi în debutul părţii secunde. Două ocazii mari în decurs de câteva minute au arătat că Dinamo era decisă să facă golaveraj cu dobrogenii. Aripa dinamovistă a confirmat forma excelentă şi în faţa trupei din Năvodari. A semnat dubla şi golul 4 al “alb-roşilor” şi a încântat asistenţa cu driblinguri de cupele europene.

Cu un minut înainte de final, Dinu a reuşit să marcheze şi să umple conturile pariorilor ce mizaseră pe un joc cu goluri în ambele porţi. În ultima etapă, Săgeata trebuie să învingă CFR-ul şi să spere că rezultatele contracandidatelor îi vor permite supravieţuirea în Liga1. Dinamo aşteaptă ultimul meci al sezonului, cel de la Botoşani. Gândul formaţiei lui Ionuţ Negoiţă se îndreaptă însă şi către Tribunalul Bucureşti, care va decide pe 28 mai dacă acceptă cererea de intrare în insolvenţă.

Articol publicat de Cătălin Rusu

DINAMO – SĂGEATA 4-1

Marcatori: 19’ 75’ Lazăr, 24Ţucudean, 43’ Matei/ 89’ Dinu

DINAMO (4-3-3): Naumovski- Rus, Thicot, Grigore, Fai – Elton (54’ Rotariu), Boubacar, C.Munteanu – Matei (62’ Buia), Lazăr, Ţucudean(76’ Velici). Antrenor: Flavius Stoican

Rezerve: Samoilă, Crişan, Rotariu, Popa II, Buia, Velici, Bilinski

SĂGEATA (4-2-3-1): Băican – Peteleu, Cr. Munteanu (37’ Tudose), Popa, Fonsi – Muzac (46’ Dinu), Johnson- Achim, Vezan, Deletici – M.Roman I. Antrenor: Cătălin Anghel

Rezerve: Panagopoulos, Bărbulescu, Grigoraş, Chiţu, Tudose, Dinu, Guerra

Arbitru: Alexandru Tudor

Cartonaşe galbene: 47’  Grigore, 51’ Ţucudean,  60’ Matei

Cartonaş roşu:

Asistenţă: 2092

Stadion Dinamo, Bucureşti

La finalul meciului, jucătorii lui Dinamo au mers să salute galeria. Cătălin Munteanu i-a oferit tricoul său unui copil aflat în primele rânduri, însă sora sa, văzând acest lucru, a început imediat să plângă. Ionel Dănciulescu a fost martor la acest moment şi a mers imediat la vestiare pentru a-i aduce şi fetiţei un tricou. "Vă mulţumesc, ne vedem sezonul viitor", i-a răspuns fetiţa.

INTRĂ AICI PENTRU COMENTARIUL LIVE TEXT AL MECIULUI DINAMO - SĂGEATA

21.25 - Final de meci

21.10 - George Ţucudean a fost înlocuit, în minutul 76, cu Gelu Velici. Atacantul împrumutat de la Standard n-a mai luat loc pe banca de rezerve, ci a mers direct la vestiare

21.05 - Imediat după ce Lazăr a marcat al doilea gol, Ştefan Bărboianu, care se află în tribună a  zis: "S-a ţinut de cuvânt. Mi-a promis două goluri azi".  Reuşita mijlocaşului dinamovist a fost dedicată lui Steliano Filip care este accidentat

20.44 Sunt 2092 de suporteri în tribunele din Ştefan cel Mare

20.41 Poza zilei în Ştefan cel Mare. Cel mai mic fan al lui Dinamo are 1 an şi poartă deja un fular cu Dinamo, iar cei mai maturi au 84, respectiv 85 de ani. Familia Barbu este nelipsită de la fiecare meci din „Groapă”.

A început repriza a doua

GOOOL Dinamo - Săgeata 3-0. Cosmin Matei înscrie cu un şut de la distanţă. Matei îl depăşeşte pe Dorin Rotariu şi devine astfel golgheterul lui Dinamo, cu opt goluri marcate în acest sezon

GOOOOL Dinamo - Săgeata 2-0, din minutul 25. Matei centrează, Ţucudean reia cu capul dintre cei doi fundaşi centrali şi mingea intră în poartă din Popa

19.57 - Ambele peluze îl înjură în cor pe Ionuţ Negoiţă. "Voi insolvabili, noi incurabili", scrie pe un mesaj al suporterilor lui Dinamo. PCH i-a luat la ţintă şi pe foştii acţionari Badea-Borcea-Turcu, dar şi pe actualul preşedinte, Anghelache

19.55 - Marcatorul golului, Valentin Lazăr i-a dedicat golul managerului sportiv, Cristi Bobar, dar şi lui Ştefan Bărboianu către care s-a îndreptat imediat, la tribuna zero, pentru a bate palma.

GOOOOLDinamo - Săgeata 1-0! Lazăr deschide scorul cu un şut din careu

19.41 - Se aud şi primele scandări ale Peluzei Sud. Patronul Ionuţ Negoiţă este înjurat de către ultraşi. Oficialul alb-roşilor nu este prezent la meci. De altfel, acesta n-a mai participat la niciun meci al echipei sale după jocul de la Braşov

19.38 - Peluza Cătălin Hîldan cântă şi îi susţine pe dinamovişti. Peluza Sud preferă, pentru moment, doar să asiste la meci.

19.36 - Brigada de arbitri stabilită pentru acest meci este formată din Alexandru Tudor (central), Vladimir Urzică şi Marius Marchidanu (asistenţi), Iulian Călin şi Sorin Antonie (adiţionali)

19. 32 - Jucătorii lui Dinamo au intrat pe teren cu un banner care se adresează propriilor suporteri: "Alături de voi prin vânt şi ploi. Respect, câinilor". Peluzele sunt în continuare închise în urma incidentelor de la meciul cu Steaua.

19.30 - A început meciul

19.31 - Suspendat pentru această partidă, Ştefan Bărboianu asistă la meci din tribuna 0: Suspendat pentru această partidă, Ştefan Bărboianu asistă la meci din tribuna 0

19.30 -  Luciano Moggi, fost preşedinte la Juventus Torino şi unul dintre cei mai importanţi impresari din fotbal stă în acest început de meci chiar lângă preşedintele lui Dinamo, Constantin Anghelache

19.27 -  În revista clubului pe care fanii dinamovişti o primesc la fiecare meci de pe teren propriu, antrenorul "alb-roşilor", Flavius Stoican a explicat care sunt obiectivele dinamoviştilor pentru sezonul viitor: "Vrem ca la anul să fim cel puţin pe un loc mai sus decât în acest sezon."

19.25 - A sosit şi managerul general al Sporting Lisabona, Augusto Inacio. Fostul antrenor al FC Vaslui a luat loc în loja dinamovistă.

19.20 - La partida din această seară asistă şi Neluţ Roşu, jucătorul Concordiei Chiajna. Acesta a fost preluat de către directorul general al lui Dinamo, Ionel Dănciulescu şi dus în loja stadionului din "Ştefan cel Mare".

Echipele de start:

Dinamo: Naumovski - Rus, Dr. Grigore, Thicot, Fai - Boubacar, Elton - C. Matei. C. Munteanu, Vl. Lazăr - Ţucudean

Rezerve: Samoilă, Ad. Popa II, Buia, Velici, D. Rotariu, H. Crişan, Bilinski

Săgeata: Băican - Peteleu, Cr. Munteanu, Fl. Popa, D. Lopez - Dulee, Muzac - Fl. Achim, Vezan, Deletici - M. Roman II

Rezerve: Panagopoulos, Guerra, Al. Grigoraş, Al. Tudose, S. Chiţu, V. Dinu, N. Bărbulescu

UPDATE 17:00 Protestul anunţat de liderii PCH pentru partida din această seară nu va mai avea loc. Ultraşii intenţionau să-l conteste pe Ionuţ Negoiţă după demararea procedurii de intrare în insolvenţă, însă au renunţat la demers după o întâlnire cu acţionarul majoritar, în care acesta le-a dat asigurări că viitorul clubului nu e pus în pericol.

Dinamo primeşte Săgeata în ultima reprezentaţie din “Groapă” a acestui sezon. “Câinii” nu au mai câştigat o partidă de trei etape, de la victoria obţinută în faţa Concordiei Chiajna, 3-1. De la acel moment, au urmat două înfrângeri,  un rezultat de egalitate şi acuze la adresa jucătorilor şi a acţionarului majoritar din Ştefan cel Mare. Atmosfera a devenit un butoi cu pulbere în pofida faptului că formaţia este clasată pe un loc de cupă europeană. Cutremurul s-a produs miercuri, când Ionuţ Negoiţă a înaintat o cerere către Tribunalul Bucureşti prin care a fost solicitată oficial intrarea în insolvenţă a clubului bucureştean.

Săgeata se deplasează la Bucureşti de pe locul 17, iar meciul din această seară reprezintă un ultim "colac de salvare" de care pot profita elevii lui Cătălin Anghel. Lupta la retrogradare a devenit o afacere în opt echipe care sunt despărţite de doar trei puncte. Paradoxal, în ultimele 6 deplasări, echipa din Năvodari a pierdut un singur meci şi a avut o perioadă de peste 400 de minute fără gol primit. O victorie pe terenul lui Dinamo ar putea aduce rămânerea în prima ligă, în timp ce un eşec ar pecetlui soarta nou-promovatei.