Dinamo – Pandurii 2-3. Giusti a dat gustul înfrângerii

Dinamo - Pandurii 2-3. Giusti a dat gustul înfrângerii
  • Publicat:
  • Actualizat:
  • Dinamo a pierdut în ultimul minut de prelungire în partida contra celor de la Pandurii, scor 2-3. Bilinski a marcat primele goluri în Liga I

Dinamo a pierdut la limită, 2-3, pe teren propriu, în fața celor de la Pandurii, la capătul unui meci al cărui scor final s-a stabilit la ultima fază

Cu locul 4 pe care îl ocupa înaintea partidei cu „minerii” din Gorj și cu perspectiva eliminării Stelei din competiția knock-out, având în vedere meciul bun pe care roș-albii l-au făcut în Ghencea, în campionat, Dinamo nici n-ar fi trebuit să stea la discuție cu Pandurii. Cel puțin teoretic. Pe teren, lucrurile au stat cam invers. Echipa lui Pustai, și el cu răsuflarea lui Petre Grigoraș în ceafă, a făcut un meci tactic foarte bun. A deschis scorul rapid, în minutul 5, prin Giusti Maximiliano, într-o fază în care „câinii” au rămas cu coada între picioare la acțiunea oaspeților. Dar Dinamo n-a intrat în corzi. A reacționat relativ bine, a dus mingea pînă în fața porții, însă Țucudean n-a fost „logodit” cu norocul. Și nici cu inspirația. A avut preluări largi în careu și o tentativă de „foarfecă”, execuții ce mai mult i-a enervat pe fani.

Stoican, pe de altă parte, a fost scos din sărite de Boubacar. Pe care l-a schimbat după numai jumătate de oră cu Elton. Publicul îl cerea afară pe Cătălin Munteanu, din cauză că distribuia mingile cu încetinitorul. Pe final de primă repriză, Matei s-a lovit, dar tot răul a fost spre bine. În locul „decarului” a fost introdus Bilinski. Cu polonezul pe teren, Dinamo a avut variante de pase în ofensivă. „Bili” s-a arătat la joc, roș-albii au presat, iar Pandurii a cedat. Kamil a egalat cu o execuție frumoasă, cu exteriorul, după o pasă a lui Țucudean.  „Câinii” au crezut că sunt pe val, dar n-a fost decât mirajul din deșert. Momcilovic i-a răcorit imediat, după un contraatac-fulger. Bilinski a ținut neapărat să fie eroul serii și a mai înscris un gol frumos, pentru 2-2. Păcat că a trebuit să se accidenteze Matei pentru ca suporterii lui Dinamo să afle ce jucător au în curte. Atacantul a fost singurul câștig al echipei lui Stoican, ultima fază realocând cele 3 puncte și trimițându-le, odată cu lovitura de cap a lui Elton, spre Târgu Jiu.

URMĂ‚REȘTE COMENTARIUL LIVE TEXT AL PARTIDEI

UPDATE 22:50 Final de partidă. Gorjenii pleacă cu toate cele trei puncte în ultimul minut de prelungiri al partidei. Elton îl învinge pe Bălgrădean, iar Pandurii îi suflă în ceafă lui Dinamo. Se află la doar un punct în spatele ei. Arbitrii au fost contestați de publicul de pe „Ștefan cel Mare” la finalul partidei

UPDATE 22:38 Minutul 82: Bilinski face „dubla”. Atacantul își trece din nou numele pe tabela de marcaj, după ce l-a învins pe portarul gorjenilor cu un șut superb, din afara careului. Ritmul partidei este unul alert, niciuna dintre echipe nu se multumește cu un egal

UPDATE 22:33 Minutul 77: Momcilovic marchează după o gafă în lanț a fundașilor dinamoviști. Scorul este de 1-2 acum, iar elevii lui Stoican pun presiune pe gorjeni, dar fără succes

UPDATE 22:27 Minutul 71: Bilinski marchează primul său gol în Liga I. Dinamo – Pandurii este acum 1-1 și se anunță un final de partidă cu multe faze de poartă

UPDATE 22:22 Minutul 65: Doru Bratu a fost eliminat de Balaj. Jucătorul se afla la încălzire și a intrat într-un conflict verbal cu centralul și a văzut cartonașul roșu. S-a dus la vestiare

UPDATE 22:19 Minutul 62: Lazăr ratează o șansă mare de egalare. Își pune mâinile în cap. Comentatorii partidei vorbesc despre pasa mai puțin bună prin care trece jucătorul lui Dinamo

UPDATE 22:15 Minutul 59: Marcatorul golului de 1-0 pentru Pandurii, Giusti, este înlocuit de Bud. Pustai a efectuat prima schimbare.

UPDATE 22:07 Început haotic de repriză pentru Dinamo. Elevii lui Stoican caută egalarea, dar atacurile acestora se opresc în jurul careului. Lazăr șutează, dar bubuie mingea în tribună

UPDATE 22:00 A început repriza a doua dintre Dinamo și Pandurii. Stoican a efectuat deja două schimbări. Cosmin Matei este incert pentru partida de joi, din Cupă, împotriva Stelei. Acesta s-a accidentat și a fost înlocuit de Bilinski

UPDATE 20:55 Lipsă de organizare pe „Ștefan cel Mare”. Masa presei este populată de spectatori, iar stewarzii nu intervin în niciun fel, deși le-a fost atrasa atenția asupra acestui lucru. 6.000 de fani au fost anunțați la partida dintre Dinamo și Pandurii

UPDATE 20:54 Jucătorii lui Dinamo au fost certați de suporteri la ieșirea de pe teren. Cătălin Munteanu a fost ținta principală a acestora, fanii reproșându-i că nu mai joacă nimic

UPDATE 20:45 Pauză în Ștefan cel Mare. Cei de la Pandurii conduc cu 1-0. În minutele de prelungire, Stoican a efectuat și a doua schimbare. Bilinski i-a luat locul lui Cosmin Matei, care a acuzat o accidentare în timpul primei reprize

UPDATE 20:43 Minutul 43: Dinamo pune presiune în careul gorjenilor, dar portarul celor de la Pandurii intervine salvator la un șut al lui Țucudean

UPDATE 20:34 Minutul 35: Ocazie mare de gol pentru Giusti. Atacantul celor de la Pandurii putea să își treacă din nou numele pe tabelă, dar mingea acestuia se duce milimetric pe lângă poarta lui Bălgrădean. Dinamo scapă fără gol și încearcă să calmeze jocul

UPDATE 20:32 Minutul 32: Lazăr driblează, își face culoar, dar șutează pe centrul porții dintr-o poziție favorabilă, acolo unde se află portarul gorjenilor. Ocazie mare de gol pentru Dinamo

UPDATE 20:30 Minutul 30: Boubacar, cel în fața căruia Giusti a câștigat mingea și a marcat, este schimbat de Stoican. În locul său intră Elton

UPDATE 20:25 Minutul 25: Bâlbâială în careul gorjenilor, Dinamo presează, are posesie, dar nu reușește să șuteze la poartă. Unul dintre cei trei români din echipa celor de la Pandurii, Ciucur, s-a accidentat și are nevoie de intervenția medicilor pe teren. Șchioapătă mijlocașul gorjean

UPDATE 21:18 Minutul 17: Rus îl imită pe Rotariu și îl ia la țintă pe Gliwa. Țucudean aștepta în careu o centrare. Ocazie irosită de Dinamo

UPDATE 21:15 Interesant este faptul că Pustai folosește 8 stranieri în partida contra celor de la Dinamo. Pleașcă, Buleică și Ciucur sunt singurii români titulari la Pandurii

UPDATE 21:14 Minutul 14: După nici un sfert de oră de la startul partidei, Stoican l-a trimis la încălzire pe Elton

UPDATE 21:09 Minutul 9: Jocul s-a mutat în apropierea careului gorjenilor. Pasele se duc spre Țucudean, dar fără eficiență momentan. Giusti, marcatorul golului gorjenilor, pare să aibă probleme medicale, dar nu cere încă schimbare. Fanii lui Dinamo au scandat contra celor de la Pandurii: „Sunteți sclavii Stelei”

UPDATE 21:05 Minutul 5: Giusti deschide scorul pentru Pandurii. Este 0-1 în „Ștefan cel Mare”, la prima ocazie de gol a gorjenilor. Suporterii dinamoviști continuă să își susțină echipa

UPDATE 21:02 Rotariu irosește o ocazie mare pentru Dinamo în minutul trei al partidei. Acesta îl ia la țintă pe Gliwa, portarul celor de la Pandurii

UPDATE 21:00 A început partida. Cei de la Dinamo au lovitura de start. Sunt aproximativ 4.000 de fani pe „Ștefan cel Mare”

UPDATE 20:50 Cu doar 10 minute înainte de start, suporterii Peluzei Cătălin Hîldan au început să sosească la stadion, să își susțină echipa. Sunt prezenți, ca de obicei, în număr mare

UPDATE 20:40 Iată foaia de joc a partidei. Așa cum ProSport a anunțat mai devreme, Cătălin Munteanu este titular la Dinamo, în locul lui Elton. Bălgrădean și Durimel, jucătorii care și-au sărbătorit ziua de naștere în această săptămână, sunt și ei titulari în echipa lui Stoican

UPDATE 20:27 Au și cei de la Pandurii galerie în „Ștefan cel Mare”. În jur de 100 de gorjeni au făcut deplasarea la București pentru a-și susține echipa

UPDATE 20:24 Avem echipele de start:
Dinamo: Bălgrădean – Rus, Durimel, D. Grigore (cpt), S. Filip – Boubacar, C. Munteanu – V. Lazăr, C. Matei, D. Rotariu – Țucudean
Rezerve: Naumovski – Grecu, Ad. Popa, Bărboianu, I. Șerban, Elton da Silva Figueiredo, Bilinski

Pandurii: Gliwa – Pleașcă, Christou (cpt), Erico, Momcilovic – Breeveld, Elton da Silva Constantino – Buleică, Distefano, Ciucur – Giusti
Rezerve: Mingote – Sipoto, D. Bratu, Nistor, Shamsin, V. Nicoară, Bud

UPDATE 20:19 Dinamo este prima echipă care iese la încălzire. Florin Bratu, scouter la Dinamo, a traversat terenul, moment în care suporterii l-au rugat să intre în teren: „Nu avem atacant, hai”, au spus aceștia

UPDATE 20:17 Au ieșit portarii la încălzire, moment în care suporterii lui Dinamo au început să îi cânte „La mulți ani!” lui Bălgrădean. A fost ziua acestuia ieri

UPDATE 20:15 Așa arată stadionul cu 45 de minute înainte de startul partidei. Momentan, peluzele sunt goale. Interesul este mare pentru pacienții spitalului Floreasca. Aceștia au ieșit la balcoane și așteaptă startul meciului

UPDATE 20:07 Suporterii lui Dinamo își cumpără bilete pentru meci pe întuneric. Elisabeta Lipă nu a mai dat drumul la lumina din fața stadionului din cauza procesului pe care îl are în momentul de față cu cei din club

UPDATE 19:57 Cătălin Munteanu este titular la Dinamo astăzi, înlocuindu-l pe Elton. Aceasta este surpriza lui Stoican în partida contra celor de la Pandurii Târgu Jiu. „Cap de Zmeu” bifează astfel primul său meci ca titular în 2014

UPDATE Flavius Stoican se confruntă cu probleme de lot înaintea meciului cu Pandurii. Francezul Thicot s-a accidentat la antrenamente (a suferit o contractură musculară), astfel că roș-albiitrebuie să se replieze repede în defensivă. Antrenorul „câinilor” nu prea are soluții.  Ar putea fi forțat Durimel, dar acesta nu este nici el recuperat 100 la sută. Stoican îl apreciază mult pe Horia Crișan (23 de ani), căruia ar putea să-i dea o șansă.

În condițiile accidentării lui Durimel, echipa lui Dinamo ar putea să arate astfel:

Bălgrădean – L. Rus, Durimel (H. Crișan), D. Grigore (cpt.), St. Filip – Boubacar, Elton – Lazăr, Matei, Rotariu – Țucudean

Meciul cu Pandurii, de pe teren propriu, este primul dintr-o lună plină de partide foarte importante pentru Dinamo. Trupa antrenată de Flavius Stoican ocupă în acest moment locul patru în campionat, cu 39 de puncte, la 7 în spatele Petrolului, ocupanta loculuhi trei. Dinamo vine după două victorii consecutive, ambele cu scorul de 1-0, contra Coronei și Universității Cluj.

De cealaltă parte, Pandurii nu traversează deloc o perioadă bună, ultima victorie a gorjenilor datând din 16 decembrie 2013, un 5-3 la Brașov. De atunci, echipa lui Cristi Pustai a obținut un singur punct în cinci partide.În ciuda rezultatelor slabe din ultima vreme, Pandurii ocupă locul șase în Liga 1, cu 35 de puncte.

O victorie ar fi cel mai frumos rezultat, dar eu cred că și un egal ar fi un rezultat pozitiv