Dinamo - Gaz Metan 2-0. Dubla lui Montini îi apropie pe "câini" de fotoliul de lider în play-out

• Rezerve: Batista - M. Pleaşcă, Cikarski, Pereira, Ely Fernandes, Mailat, Yazalde

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş) / Asistenţi: Adrian Vornicu (Iaşi) şi Dragoş Iliescu (Craiova)

Dinamo a câştigat cu 2-0 meciul jucat împotriva lui Gaz Metan Mediaş, vineri seara. Mattia Montini a marcat de două ori, în minutele 56 şi 80, şi a asigurat victoria trupei lui Mircea Rednic. "Câinii" îşi iau revanşa pentru înfrângerea din tur, când ardelenii i-au învins cu 2-1, la Mediaş. Succesul obţinut o aproapie pe Dinamo la un punct de Gaz Metan, trupa lui Edi Iordănescu, care conduce clasamentul din play-out, cu 38 de puncte.

Pentru Dinamo urmează o partidă cu Hermannstadt, în deplasare, pe 15 mai, în timp ce Gaz Metan va juca împotriva celor de la Poli Iaşi, pe teren propriu, pe 14 mai.

Minutul 90+3: Final de meci în Ştefan cel Mare.

Minutul 86: Dussaut e eliminat! Fundaşul dreapta al lui Dinamo merge mai devreme la cabine, fiind eliminat de arbitrul Florin Andrei pentru cumul de cartonaşe galbene.

Minutul 80: GOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLL DINAMO! Montini face dubla! Atacantul italian pune capul şi înscrie, dintre Marius Constantin şi Ionuţ Larie, după o centrare a lui Dussaut.

Minutul 56: GOOOOOOOOOOLLLLL DINAMO! Montini deschide scorul. Golgheterul dinamovist înscrie, după ce a fost lansat în adâncime de Christovao, elegant, cu exteriorul, pe lângă portarul Răzvan Pleşca.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45. S-a încheiat prima repriză.

Puţinii spectatori prezenţi în "Ştefan cel Mare" protestează, dar cei din Peluza SUD au produs şi un moment amuzant. Ionuţ Şerban a ieşit la încălzire şi fanii i-au strigat "Eşti câine până la moarte". Fundaşul are în contract o clauză conform căreia Dinamo trebuie să-i dea lui Vasile Şiman, fostul patron al Sportului, suma de un milion de euro în cazul în care-i reziliază acordul.

Minutul 18:  GOL ANULAT pentru Dinamo! N'Diaye a deschis scorul, după un corner, dar reuşita sa a fost anulată pentru o poziţie de ofsaid.

Minutul 1: A început meciul!

20:08 Avem echipele de start pentru meciul din Ştefan cel Mare.

Roş-albii au şansa să se apropie de liderul play-out-ului, elevii lui Iordănescu fiind lideri, cu 38 de puncte, în timp ce bucureştenii au 34 de puncte.

"După meciul de la Călăraşi suntem adormiţi, trebuie să ne trezim. Nu mi-a plăcut atitudinea lor la Călăraşi, se întâmplă să pierzi, dar să văd un pic de ambiţie, de dorinţă, să respecţi clubul, suporterii şi în primul rând pe tine. Şi ştiu foarte bine situaţia lor, eu sunt în căutări, unii dintre ei sunt în probe. Le-am spus să nu se joace, că nu au venit în România să facă figuraţie sau să câştige bani nemunciţi. Care au înţeles vor rămâne, care nu bye-bye. Sper să reuşim să câştigăm mâine să stăm liniştiţi să nu ne mai gândim că putem retrograda şi că matematic suntem salvaţi şi să dau şansa şi jucătorilor tineri care să întâlnească cu noi. Mediaşul are o echipă mult mai omogenă decât a noastră, ei au 10 luni de când joacă împreună. Clar au un avantaj, dar după meciul de la Călăraşi avem o datorie faţă de noi să arătăm că a fost un accident", a declarat antrenorul dinamovist Mircea Rednic.

• Mircea Rednic vs Edward Iordănescu în toate competiţiile: 8 jocuri - 3 victorii Rednic - 3 remize - două succese Iordănescu.
  • Tehnicianul dinamoviştilor a câştigat doar două dintre cele 9 dueluri din carieră contra celor din Mediaş, în rest a înregistrat şase rezultate de egalitate şi o înfrângere. De partea cealaltă, Edward Iordănescu va întâlni pentru a 13-a oară gruparea bucureştenă, palmaresul său cuprinzând 5 victorii, 4 remize şi 3 partide pierdute. (sursa: LPF)