Dinamo - Concordia 2-1! ”Câinii” se impun la limită în ultima etapă din sezonul regular. Ropotan a marcat împotriva fostei sale echipe

1 mar 2019 5799 afişări Comentează şi tu Liga 1

Dinamo - Concordia 2-1 (Papazoglou 39, Sorescu 67 / Ropotan 69)

Echipele de start:

• Dinamo: Muţiu - Sorescu, Klimavicius, R.Grigore, Aliji - Filip - N. Jaadi (Zenke 50), Ait-Atmane, Nistor, R. Jaadi - Montini (Papazoglou 27)
  • Rezerve: Mandanda - Ciobotariu, Mustoe, Zenke, N'Diaye, Popa
  • Concordia: Greab - Cadamuro, Koutroumpis (Cristescu 46), Meira, Radu (Fota 46) - Ropotan, Albu, Gorobsov - Grădinaru, Moussa, Alexe
  • Rezerve: Caparco - Guessan, Fota, Ivanovici, Bărboianu, Dos Santos, Cristescu

Minutul 90+3: Final de partidă în ”Ştefan cel Mare”! Dinamo câştigă prin golurile marcate de Papazoglou şi Sorescu, în timp ce pentru ilfoveni a marcat fostul dinamovist Adrian Ropotan. Astfel, elevii lui Rednic termină sezonul regular cu 32 de puncte şi vor începe play-out-ul cu 16 puncte. Dinamo a urcat pe locul nouă, peste Gaz Metan şi Hermannstadt, care au un meci mai puţin. Chiajna rămâne ultima în Liga 1 Betano, cu 18 puncte.

Minutul 69: GOOOOOOL Concordia Chiajna! Ropotan răspunde la golul superb marcat de Sorescu şi îl execută pe Muţiu cu un şut puternic, din afara careului.

Minutul 67: GOOOOOOL Dinamo! Sorescu ia o acţiune pe cont propriu, intră în careu şi îl execută pe Greab cu un şut plasat, cu piciorul stâng. Este a doua reuşită a tânărului mijlocaş al ”câinilor” din acest sezon.

Minutul 54: Ocazie imensă pentru ilfoveni! Gorobosv trimite o ”torpilă” de la peste 25 de metri, dar Muţiu păstrează tabela intactă cu o paradă de senzaţie.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: Pauză!

Minutul 39: GOOOOOOOOL Dinamo! Papazoglou înscrie primul său gol pentru Dinamo la 12 minute după ce a fost introdus în teren de Mircea Rednic. Nistor a pasat pe poziţie viitoare pentru atacantul grec, iar acesta a reluat din alunecare pe lângă Greab şi a deschis scorul.

Minutul 27: Schimbare curioasă a lui Mircea Rednic, care l-a scos pe golgheterul echipei, Mattia Montini, iar în locul său a fost introdus Papazoglou.

Minutul 23: Ocazie mare pentru Concordia! Ropotan avansează spre poarta lui Muţiu şi trage puternic pe jos, dar goalkeeper-ul dinamovist este atent şi respinge.

Minutul 19: Prima ocazie a lui Dinamo! Nistor trage puternic de la peste 25 de metri, dar balonul este deviat în afara terenului. Ilfovenii au dominat începutul de partidă, dar nu au reuşlt să-şi creeze ocazii clare de a marca.

Minutul 1: Fluier de start în ”Ştefan cel Mare”!

19:10 Avem echipele de start!

Dinamo şi Concordia Chiajna deschid ultima etapă din sezonul regular. Meciul va avea loc în "Ştefan cel Mare" de la ora 20:00, iar "câinii" pot termina în picioare prima parte a campionatului, după ce au ratata play-off-ul Ligii 1 Betano.

Partida cu FC Botoşani le-a fost fatală elevilor lui Mircea Rednic, dar, mai ales, lui McDermott, a cărui contract a fost reziliat. Irlandezul a fost văzut ca principalul vinovat pentru ratatea calificării şi, aşa cum a făcut şi cu alţi fotbalişti, Mircea Rednic i-a anuţat pe conducători că nu mai are nevoie de portarul care devenise titular.

Dinamo poate termina cel mult pe locul 9 în sezonul regular, dacă va învinge azi. "Câinii" ar acumula 32 de puncte şi ar devansa, pentru moment, Hermannstadt şi Gaz Metan.

De cealaltă parte, dacă vor învinge, ilfovenii scapă, pentru moment, de ultimul loc din clasament. Concordia ar acumula, în acest caz, 21 de puncte, iar FC Voluntari ar rămâne cu 20 până la meciul de duminică împotriva FCSB