Dinamo a remizat în ultimul amical al verii. Eugen Neagoe a "tras obloanele" la meciul de pregătire cu nou-promovata Chindia Târgovişte

10 iul 2019 4823 afişări Liga 1

Dinamo a jucat ultimul amical din perioada de pregătire, susţinută înainta startului noului sezon. Meciul a avut loc la baza de pregătire de la Săftica, acolo unde echipa aliniată de Eugen Neagoe a înregistrat un rezultat de egalitate, scor 2-2, cu nou promovata Chindia Târgovişte.

Dani Nistor (min. 9, penalty) şi Montini (min. 70) au marcat pentru gazde, în timp ce Mihai Leca şi Filip Mitrovic au punctat pentru echipa oaspete. Chindia Târgovişte a ratat şi un penalty, în minutul 29, când Straton i-a apărat execuţia lui Mihai Voduţ. Căpitanul Dan Nistor s-a accidentat în minutul 39 şi a fost înlocuit de Robert Moldoveanu.

Amicalul dintre Dinamo şi Chindia a fost interzis atât presei, cât şi publicului. Gazeta Sporturilor scrie că această decizie îi aparţine antrenorului Eugen Neagoe, care a vrut să nu fie urmărit meciul său de viitoare adversară din Liga 1, Viitorul.

Dinamo (prima repriză): Straton – Moura, Klimavicius, Bejan, R. Grigore – Mrzljak, Bru – Sorescu, D. Nistor, Mihaiu – Montini

Dinamo Bucureşti (repriza secundă): Piscitelli – Sorescu (88 G. Creţu), Klimavicius, D. Ciobotariu, R. Grigore – Mrzljak (64 D. Popa), Bru (64 I. Filip), Răuţă – Moldoveanu, Perovic, Montini (76 A. Lazăr)

Dinamo va debut în noul sezon din Liga 1 Betano, luni, 15 iulie, de la ora 21:00, pe terenul Viitorului. În aceeaşi zi, dar de la ora 18:00, Chindia va juca în deplasare la Gaz Metan Mediaş.