Departe de fotbal, departe de playoff. Poli Iaşi a pierdut lamentabil un meci care ar fi trebuit să-i deschidă drumul către grupa de elită a Ligii 1. Dezastrul din 2019 nu este o pură întâmplare

4 mar 2019 1982 afişări Liga 1

Poli Iaşi a încheiat seria de cinci meciuri din acest an aşa cum a început-o: lamentabil! După un neverosimil 0-3 pe terenul lui Dinamo, în primul meci din 2019, a urmat o serie bună, cu două victorii scurte, iar finalul sezonului regulat a fost dezastruos! 0-1 cu CFR Cluj în Copou, după 70 de minute de superioritate numerică şi 0-2 la Piteşti, cu FC Hermannstadt, echipă care bifase un egal şi patru eşecuri în acest an!

Deşi avea nevoie de o victorie pentru a mai spera la play-off, echipa lui Flavius Stoican a sfârşit prin a se face de ruşine la Piteşti, în meciul cu sibienii. Poli a cedat cu 2-0 şi a ratat şansa de a intra în play-out cu două puncte suplimentare.

Dincolo de rezultat, deranjantă a fost evoluţia echipei. În special în repriza a doua. După o primă repriză albă, care a stat sub semnul echilibrului, Iaşiul s-a prăbuşit după pauză, portarul oaspeţilor reuşind să evite un eşec şi mai ruşinos prin proporţiile scorului prin intervenţiile sale din partea secundă.

Antrenorul Flavius Stoican declara în zilele dinaintea partidei că echipa sa va juca ofensiv şi că va pune presiune pe adversar, în încercarea de a obţine cele trei puncte. Pe teren, însă, lucrurile au stat cu totul altfel. FC Hermannstadt a părut echipa cu pretenţii la play-off, fiind formaţia care a controlat jocul, care a pus presiune, care şi-a creat ocazii. Care şi-a dorit mai mult. Poli nu a dat senzaţia că vrea în grupa de elită, arătând ca o echipă blazată, resemnată, fără orizont.

În fond, cifra 0 trecută în dreptul şuturilor pe spaţiul porţii la final de partidă spune totul despre modul cum s-a prezentat Poli Iaşi într-un meci ce ar fi putut să o ducă în play-off-ul Ligii 1 Betano. Şi acest lucru ar trebui să fie un semnal de alarmă pentru jucători, antrenorul Flavius Stoican, preşedintele Adrian Ambrosie şi ceilalţi implicaţi la vârful clubului.

Seceta ofensivă

Lipsa golului în meciul de la Piteşti nu este o pură întâmplare. Poli şi-a pierdut în această iarnă principalii oameni de gol, pe Andrei Cristea şi Dylan Flores, iar absenţa celor doi se resimte din plin. În cele cinci meciuri din 2019, Poli a marcat doar două goluri, dintre care unul din penalty. Mai mult decât atât, în ultimele trei partide, cu Viitorul, CFR Cluj şi Hermannstadt, întâlniri pe care Iaşiul ar fi trebuit să le câştige pentru a depinde doar de ea în lupta pentru un loc în grupa de elită, echipa din Copou a trimis doar două şuturi pe spaţiul porţii! Foarte puţin pentru o echipă cu pretenţii de play-off!