Defilând spre play-off! CSM Poli - Concordia 3-1. Platini şi Andrei Cristea au înscris superb

27 oct 2017 3257 afişări Liga 1

CSM Poli Iaşi a învins Concordia Chiajna cu scorul de 3-1 (0-0), în primul meci al etapei a 16-a a Ligii I şi s-a apropiat la doar două puncte de play-off.

Iaşiul arată tot mai bine de la o etapă la alta, iar speranţele de a prinde play-off-ul încep să prindă contur. Poli şi-a revenit după finalul ratat de tur şi a încheiat cu o victorie entuziasmantă în faţa Chajnei (3-1) o săptămână excelentă în care a bifat trei succese, dintre care două în deplasare. După o primă repriză albă cu Concordia, Iaşiul s-a dezlănţuit după pauză. Pedro, Platini şi Cristea au marcat trei goluri unul mai spectaculos decât altul şi au pus la colţ Chiajna ”Comisarului” Moldovan, ridicând tribunele în picioare.

Prima parte a fost lipsită de faze de poartă, singura mare ocazie fiind ratată în prelungiri de Pedro Mendes, care a trimis peste poartă dintr-o poziţie bună. Acelaşi mijlocaş al Iaşiului a deblocat tabela în minutul 50, cu o execuţie simplă din careu, după o acţiune individuală de excepţie a lui Qaka. În minutul 67, Platini a dublat avantajul Iaşiului cu o execuţie superbă, transformând o lovitură liberă din partea dreaptă, din unghi, la colţul scurt. La 2-0, patru minute mai târziu, brazilianul Jo a ratat de puţin ţinta, trimiţând paralel cu linia porţii, din unghi. Contrar cursului jocului, Paul Batin a marcat în minutul 72 şi a relansat partida, profitând de o nesincronizare a defensivei ieşene, în urma unui corner. Ieşenii au presat pe final, iar în al doilea minut al prelungirilor s-au desprins din nou pe tabelă, printr-un super-gol marcat de Andrei Cristea. Introdus de Flavius Stoican în minutul 80 în locul lui Pedro, Cristea a marcat din vole, după un assist superb al lui Mihalache, din lovitură liberă. Un 3-1 mai aproape de adevăr pentru CSM Poli Iaşi, care o egalează pe Dinamo în clasament şi se apropie la doar două puncte de campioana Viitorul, ocupanta locului 6. Ieşenii bifează trei victorii din trei într-o săptămână şi aşteaptă cu optimism tripla de foc cu ”granzii” CFR, FCSB şi Dinamo. De cealaltă parte, Chiajna lui Moldovan revine cu picioarele pe pământ după seria fantastică de patru victorii consecutive şi rămâne pe locul 11, primul deasupra barajului.

CSM Poli Iaşi – Concordia Chiajna 3-1 (0-0)

Marcatori: Pedro 50, Platini 67, Cristea 90+2 – Batin 72.

Formaţii:

CSM Poli Iaşi: Kelava – Sin, Mihalache, Frăsinescu, Bădic – Qaka, Cioinac – Platini (80 Kizito), Pedro (80 Andrei Cristea), Panţîru – Jo (90+3 Jagodinskis). Antrenor: Flavius Stoican.

Concordia Chiajna: Caparco – Patache, Marc, Albu, Fota – Bucşa (79 Vasile Gheorghe), Deaconu (66 Manasse) – Grădinaru, Bawab, Batin – Cristi Bud. Antrenor: Ion Moldovan.

CSM Poli Iaşi - Concordia Chiajna3-1 (Pedro Mendes 49, Platini 67, Cristea 90+2 / Batin 73)

În urma acestui rezultat, gazdele au urcat pe locul opt, la egalitate cu Dinamo, ambele având 21 de puncte. Chiajna a suferit a doua înfrângere în campionat cu Ion Moldovan pe bancă, după patru victorii consecutive. Ilfovenii rămân pe locul 11, cu 17 puncte. Chiajna a fost eliminată şi din Cupa României, unde a pierdut cu Astra, scor 3-0.

1-0: Qaka îi pasează bine lui Pedro Mendes, după o pătrundere bună pe centru, iar cel din urmă înscrie cu un şut pe lângă Caparco.

2-0: Platini execută superb o lovitură liberă din lateral dreapta, direct pe poartă, iar Caparco nu poate interveni. Balonul a ajuns în plasa porţii fostului fotbalist din Copou.

2-1:Ilfovenii reuşesc să revină în meci, datorită lui Batin, care a înscris din apropiere, după un corner, profitând de confuzia din careul moldovenilor.

3-1: Andrei Cristea înscrie cu un şut din prima, din careu, după ce Mihalache i-a săltat mingea peste zid, la o lovitură liberă.

CSM Poli: Kelava - Bădic, Mihalache, Frăsinescu, Sin - Cioinac, Qaka - Platini (Kizito 80'), Mendes (Mendes 81'), Panţîru - Jo (Jagodinskis 90+3'). Antrenor: Flavius Stoican.

Concordia: Caparco - Patache, Marc, Albu, Fota - Bucşa (V. Gheorghe 79'), Deaconu (Yamissi 65')- Grădinaru, Bawab, Batin - Bud. Antrenor: Ion Moldovan.

Cartonaşe galbene: Sin 8', Mihalache 56'/ Patache 38', Grădinaru 77', Bud 78', Marc 90+1'.

Arbitri: Horaţiu Feşnic (central), Alexandru Cerei şi Gero Szabo (asistenţi). Rezervă: Dragoş Istrate.

Observatori: Ioan Onicaş (CCA) şi Constantin Ţolea (LPF).

Stadion: Emil Alexandrescu, Iaşi.

CSM Poli Iaşi şi Concordia Chiajna deschid, vineri, etapa a 16-a din Liga 1, pe stadionul "Emil Alexandrescu". Partida are startul programat la ora 20:45. Înaintea confruntării, Concordia are 4 victorii în ultimele 5 meciuri, singurul eşec fiind în faţa celor de la CS U Craiova, în etapa precedentă.

De partea cealaltă, CSM Poli Iaşi se află pe locul 9 în clasament, cu 18 puncte, cu o singură victorie în ultimele cinci partide. Concordia a pierdut şi meciul din Cupa României cu Astra, 0-3, pe teren propriu. Elevii lui Stoican s-au calificat în optimi, după ce au trecut de FC Argeş, cu 2-1.

În tur, CSM Poli Iaşi s-a impus pe teren Chiajnei, 1-0. În ultimele cinci meciuri directe, CSM Poli Iaşi s-a impus de 3 ori, în timp ce două partide s-au terminat la egalitate. Ultima victorie a Concordiei Chiajna s-a înregistrat în mai 2016, la Iaşi, scor 3-2.