DECLARAŢIA SERII | Cioinac vs Alibec. Ce a ieşit, la finalul meciului, în direct

28 iul 2018 25550 afişări Liga 1

Recunoscut pentru umorul involuntar sau pentru ironiile în care-şi înfăşoară discursul, Ionuţ Cioinac, mijlocaşul echipei CSM Poli, a vorbit la finalul partidei de la Iaşi, 1-1 cu Astra, sâmbătă seara, despre debutul lui Denis Alibec, în tricoul formaţiei lui Marius Măldărăşanu.

"A jucat? Nu l-am văzut! Nu am avut emoţii, de ce să am emoţii? E un jucător ca toţi ceilalţi. E un jucător bun, dar, ce!? Ne e frică de jucătorii care intră de pe margine!?", a fost replica lui Cioinac, în momentul în care reporterul TelekomSport l-a chestionat în privinţa prestaţiei fostului căpitan de la FCSB. La doar 24 de ore după ce a fost legitimat de clubul miliardarului Ioan Neculae, fotbalistul născut în Mangalia a fost introdus, la Iaşi, în ultimele 20 de minute ale partidei din etapa a doua a Ligii 1 Betano. Atacantul s-a zbătut mult, însă nu a ieşit în evidenţă prin ceva remarcabil. La doar şapte minute după ce l-a înlocuit pe Romario Moise, Alibec a executat o lovitură liberă periculoasă, dar mingea a lovit zidul gazdelor.

Gazdele au deschis scorul în minutul 60 prin stoperul Frăsinescu, pentru ca pe final, Lullaku să egaleze din lovitură de la 11 m. Prima repriză le-a aparţinut în totalitate oaspeţilor, pentru ca în actul secund, elevii lui Flavius Stoican să controleze partida.