Cronică la nimic: FCSB – Voluntari 1-3, fantomele fotbalului alergând bezmetice peste urmele paşilor lui Dobrin şi Mutu. Meciul în care mătăniile s-au învârtit în gol

11 aug 2019 8005 afişări Liga 1

Ce înseamnă FCSB – Voluntari azi, când suntem în 11 august 2019? Sincer vorbind, în prime-time-ul etapei a 5-a din prima ligă de fotbal a României avem de-a face – dacă dăm la o parte tot învelişul mediatic şi ajungem la sâmburele sportiv, înseamnă o mână de oameni aciuaţi în tribunele stadionului din Piteşti, ca să urmărească un grup de băieţi în chiloţi şi tricouri alergând zăpăciţi de căldură după o băşică de piele umplută cu aer.

Cam atât.

Când Destinul te ia la palme

După pauză, Becali apasă pe butonul nuclear şi-l aruncă-n luptă pe Florinel Coman – arma sa secretă.

Iar Coman îşi face treaba şi în minutul 49 sprintează pe contraatac, după o pasă a lui Ovidiu Popescu, restabilind egalitatea cu un şut bun, la colţul lung, pe lângă portarul Mitrev.

Bucuria e foarte scurtă, pentru că după doar două minute, la atacul imediat următor repunerii de la centru, echipa lui Bergodi trece iar în avantaj. Ricardinho iniţiază o acţiune în centrul apărării fcsbiste, îi pasează lui Costin, care centrează perfect în mijlocul careului, de unde portughezul, descotorosit de fundaşii adverşi, reia în plasă: 1-2.

Şirul ocaziilor pentru oaspeţi se reînnoadă, apoi, cu success. În minutul 55, Gabi Deac se complică inutil şi iroseşte încă o ocazie gigantică după ce Vlad, portarul fcsbist, iese neinspirat din poartă. În minutul 62, Cătălin Ţîră trimite cu capul în bara transversală.

E minutul 64 şi Becali îşi joacă şi ultima carte: îl aruncă în luptă pe Florin Tănase în locul lui Moutinho. Astrele refuză să se mai alinieze însă pentru bogătaşul-patron-antrenor, pentru că, în minutul 68, Botezatu reia în vinclul propriei porţi centrarea lui Căpăţână: 1-3.

Ce seară blestemată pentru acest copil de 19 ani aruncat bezmetic în luptă! Şi ce dos de palmă pe care Destinul i-l trage lui Becali! Care nu mai departe de acum o săptămână se bucura că l-a putut umili pe Bălaşa, cel care greşise la un gol cu Astra, dând telefon să fie schimbat în minutul 28!
Bălaşa a plecat două zile mai târziu la Craiova, iar înlocuitorul său, Botezatu, a greşit la două din golurile cu Voluntari, înscriindu-l personal pe al treilea.

Aşa se frâng destinele.

...la Piteşti, hei-rup-ul a continuat, chinuitor, până la sfârşit. Driblingurile au lipsit până la sfârşit, dar asta a contat mai puţin. Mirosul victoriei i-a făcut pe “voluntarii” lui Bergodi să treacă peste puţinele momente grele întâmpinate. Iar FCSB a dat din mâini neputincios până la capăt, scufundându-se fără scăpare. Fără antrenor, fără jucători, fără stadion, fără identitate, fără suporteri, clubul pare să fi ajuns la capăt de linie. După 5 etape are 4 puncte şi golaveraj 6-10.

Ce mai e de zis, ce mai e de făcut? Păi, nimic. Vorba de aur a incompetenţilor şi neisprăviţilor din toate timpurile: atât s-a putut!