Cristiano Bergodi, mulțumit după victoria din Sepsi – FC U Craiova și pregătit de play-out: „Vor fi meciuri de care pe care!”

• Publicat:
  • Actualizat:

Cristiano Bergodi, antrenorul italian al lui Sepsi Sfântu Gheorghe, s-a declarat mulțumit după victoria cu FC U Craiova.

Meciul dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și FC U Craiova s-a disputat vineri seară, în cadrul etapei cu numărul 30 din Liga 1, pe stadionul covăsnenilor, iar gazdele au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Ștefănescu, în minutul 39, respectiv Tudorie, în minutul 45+1. Pentru olteni, a marcat Bauza, în minutul 8.

La finalul acestei întâlniri, Cristiano Bergodi s-a arătat relaxat și a anunțat că echipa sa este pregătită să evolueze în play-out.

„Și noi am avut emoții, dar e foarte greu să joci împotriva acestei echipe. În a doua repriză, am stat cu linia de atacanți sus, nu rupeam niciodată linia de apărători. Ei au plecat foarte des pe contraatac. În a doua repriză, am jucat foarte bine și băieții au meritat chiar dacă nu am dat gol. Am avut 3-4 ocazii mari, mari.

Eu cred că am jucat bine, am încercat să profităm de greșelile adversarilor pentru a da gol. Ne-am jucat un pic cu ocaziile, dar am ajuns acolo și am avut 3-4 ocazii. A fost un meci bun, plăcut. În prima repriză, am intrat în jocul lor și am jucat pe contraatac. Trebuie să avem răbdare să facem posesie și găseam singur spații.

Bine că am câștigat aceste două meciuri și am luat șase puncte după o perioadă mai puțin reușită.

Am avut niște fluctuații după începutul anului nou. Am avut 2-3 meciuri bune, dar în general am avut fluctuații și nu am fost așa constanți în joc. Cred că putem face un play-out foarte important, pentru că suntem o echipă care poate îmbunătăți niște lucruri. Vor fi meciuri de care pe care, dar eu zic că suntem pregătiți.

(n.r. despre întâlnirea cu Nicolo Napoli, antrenorul italian al lui FC U Craiova) M-am bucurat că l-am văzut din nou și am vorbit cu el jumătate de oră înainte de meci”, a spus Cristiano Bergodi, la flash-interviul de după meci.

„O primă repriză care s-a jucat pe contre,. Noi nu am gestionat foarte bine unele situații. Sunt bucuros că am terminat cu o victorie. Am fi putut mai mult, obiectivul principal era play-off-ul. Am fost foarte inconstanți, cel puțin în prima jumătate a campionatului. Ne-am pus alt obiectiv pe parcurs, am știut că play-off-ul nu mai e în joc” – Bogdan Mitrea, căpitanul lui Sepsi

Andreea Visu / Redactor
Pasiunea pentru fotbal este o moștenire de familie, astfel că drumul către jurnalismul sportiv a venit natural. A intrat în presă în anul 2016, la IlfovSport. A început să scrie despre ligile inferioare și ușor-ușor a promovat la Revista IlfovSport, denumită ulterior 100% Sport. A lucrat ... citește mai mult
A crescut pe vremea meciurilor care iscau un vuiet puternic în cartiere când echipele nu făceau altceva decât să iasă de la vestiare și a rămas un fan al fotbalului jucat pentru fani, până la ultima picătură de energie. În presa sportivă, a debutat la 19 ani în tricoul alb-albastru ... citește mai mult