Cristi Balaj ştie de ce brigada condusă de Haţegan a greşit la FCSB - Craiova: "Mi-au trebuit ani ca să înţeleg asta"

1 apr 2019 8641 afişări Liga 1

Fostul arbitru internaţional Cristian Balaj a găsit explicaţia pentru gafele brigăzii de arbitri de la FCSB - Craiova, 3-2, derby-ul playoff-ului Ligii 1 Betano.

"Cele mai multe greşeli le-am făcut când veneam de la meciuri internaţionale şi eram obosit. Schimbam trei avioane, aveam o zi de pauză, după care arbitram. Mi-au trebuit ani să înţeleg de ce greşeam în meciurile acelea. Am ajuns să fac hârtie la Comisia de arbitrii şi i-am rugat să nu mai fiu delegat după meciurile internaţionale", a spus Cristian Balaj la Telekom Sport.

Ovidiu Haţegan a arbitrat la data de 21 martie partida Belgia - Rusia, 3-1, în preliminariile Euro 2020, apoi două zile mai târziu a condus meciul Al Hilal - Ohod din Arabia Saudite. La data de 26 martie a oficiat jocul amical dintre Cehia şi Brazilia, 1-3, "cursa" de zece zile fiind încheiată cu FCSB - Craiova.

FCSB a învins cu 3-2 pe Craiova, dar în minutul 55 golul lui Romario Benzar a fost anulat în mod greşit. Inclusiv Ion Crăciunescu, fost mare arbitru internaţional, a anunţat că reuşita a fost valabilă. La acest meci au fost delegaţi Ovidiu Haţegan – Octavian Şovre, Sebastian Eugen Gheorghe – Iulian Dima, în timp ce observatori au fost Marian Salomir şi Octavian Goga. Prestaţia "fluieraşilor" l-a făcut pe Gigi Becali să ceară o brigadă străină la derby-urile cu CFR.

Şi fostul mare arbitru Adrian Porumboiu a comentat prestaţia lui Haţegan&Co. de la FCSB - Craiova şi a avut un mesaj pentru Cristian Balaj.