Craiova continuă chinul. Oltenii au scos cu noroc un punct cu FC Botoşani, 2-2 pe "Oblemenco". Cronica partidei

3 aug 2018 19137 afişări Comentează şi tu Liga 1

Dacă tot au transformat o echipă care lua un trofeu pentru Craiova după 25 de ani şi aducea 25.000 de fani în Bucureşti într-una impotentă, deţinătoarea „lanternei roşii” şi cu doar 7.000 de suporteri pe modernul stadion propriu, strategii olteni s-au gândit probabil că în Oltenia eterna terra propice pentru business-fotbal, iar în primul 11 cu Botoşaniul au apărut nu mai puţin de 5 jucători „under”. Botoşaniul, care la ultima vizită în Bănie încasa cinci goluri, în turul semifinalei Cupei României, venea din postura de lider şi etala un 11 cu numai două noutăţi faţă de anul trecut, grecul Soiledis şi olteanul Roman II, împrumutat chiar de la rivala din runda a treia.

Rezultatele Craiovei nu sunt întâmplătoare, iar declaraţiile pline de ipocrizie ale staff-ului tehnic şi administrativ nu pot linişti fanii cuprinşi de dezgust după o vară în care s-au umplut conturile clubului şi s-a „devalizat” echipa. În condiţiile în care finanţatorul echipei e preocupat mai multe de mesaje duioase pentru fani în loc să aducă un vârf capabil, Mangia a trebuit să-l sacrifice pe Mitriţă ca atacant central, după ce Burlacu şi Glavina se dovediseră inutili în acest rol. Craiova a abordat meciul ca o echipă mică, înghesuită în propria jumătate de moldoveni, cărora nu le-au trebuit decât zece minute pentru a deschide scorul. Golofca a trimis un şut-centrare pentru Lorand Fulop, care a înscris lejer din careu mic. Peste alte zece minute, gazdele au egalat. Cvasidebutantul Mihăilă l-a păcălit pe arbitrul Chivulete şi a obţinut penalty, iar Mitriţă a marcat primul gol al Craiovei în actualul sezon, după 290 de minute de secetă. „New Craiova” a prins elan după egalare şi acelaşi Mihăilă a găsit breşa pentru un asisst ideal, iar Mitriţă a reuşit dubla, după ce l-a driblat uşor pe Pap.

După pauză, moldovenii l-au avut în teren pe fostul coechipier al lui Cavani şi Ibrahomovic la PSG, Ongenda, dar egalarea a venit la un corner, din capul stoperului Miron, cel care pierduse mingea la golul egalizator al gazdelor. Roman I prefigurase reuşita cu câteva minute înainte, cu o ratare imensă. Botoşanul s-a jucat cu ocaziile, iar Ongenda cu răbdarea colegilor, şutând în bară din unghi, în locul unei pase pentru coechipierii plasaţi ideal. Moldovenii s-au distrat cu Răzvan Popa, scos din teren în cele din urmă în huiduielile publicului, ca de altfel şi Burlacu peste câteva minute. Mihai Roman II  n-a uitat că aparţine de Craiova şi pur şi simplu i-a oferit mingea lui Pigliacelli, în loc să-l execute în situaţie clară de gol. Chitoşcă a chitit apoi o minge către vinclu, dar portarul italian al Craiovei a intuit direcţia şutului. Botoşaniul a ascăpat o victorie pe care o merita cu vârf şi îndesat după ocaziile avute, pe un teren unde oaspeţii vor câştiga uşor în acest campionat, fiindcă Universitatea este doar o umbră a echipei care s-a luptat la titlu în sezonul precedent. Se pare că magia lui Mangia a fost mai degrabă o farsă, iar după cum arată în acest început de sezon Craiova este predispusă unui eşec ruşinos în deplasarea de la Leipzig.

Universitatea Craiova – FC Botoşani 2-2

Au marcat: Mitriţă 20, 35 / L. Fulop 10, Miron 54.

Stadion: „Ion Oblemenco”, spectatori: 7.000.

• Universitatea Craiova: Pigliacelli – R. Popa (66 Kelic), Gardoş, Tiago Ferreira – Borţa (66 Donkor), Mateiu, Cicâldău, Bancu – Mihăilă, Burlacu, Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia. Rezerve neutilizate: L. Popescu –M. Şerban, Glavina.
  • FC Botoşani: Pap – Pap - Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis - J. Rodriguez, Oaidă - M. Roman I (68 Chitoşcă), L. Fulop (46 Ongenda), Golofca - M. Roman II (82 Papa). Antrenor: Costel Enache. Rezerve neuitilizate: Fraisl -  Patache, Chindriş, Brekalo.

Arbitru: Andrei Chivulete (Bucureşti). Asistenţi: Marius Nicoară (Drobeta), Imre Bucsi (Sf. Gheorghe). Rezervă: Robert Avram (Piteşti).

Observatori: George Ionescu (Bucureşti), Viorel Ilinca (Piteşti).

Minutul 90+3: Fluier final la Craiova! Echipa lui Mangia îşi trece în cont încă o evoluţie modestă şi rămâne fără victorie în noul sezon.

Minutul 80: Mihai Roman II a reluat slab spre poarta lui Pigliacelli, de la marginea careului, portarul italian a ieşit şi l-a blocat la timp.

Minutul 54: GOOOL FC Botoşani! Andrei Miron reia cu capul o centrare venită din corner, şi îl învinge pe Pigliacelli.

Minutul 48: Ocazie pentru olteni! Cicâldău centrează de pe partea stângă, Pap boxează, iar Gardoş reia din prima, dar peste poarta echipei lui Costel Enache.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: Pauză în Bănie! Craiova a fost condusă, dar a reuşit să întoarcă rezultatul în mai puţin de 15 minute.

Minutul 34: GOOOL U Craiova! Mihăilă îi pasează excelent pe poziţie viitoare lui Mitriţă, îl driblează pe Pap şi împinge balonul în poarta goală. Oltenii sunt în avantaj! Este meciul vieţii pentru Mihăilă, care a scos un penalty şi a bifat o pasă de gol.

Minutul 24: Golofca profită de o nouă gafă în apărarea oltenilor şi ia o acţiune pe cont propriu, dar şutul său puternic este respins de Pigliacelli.

Minutul 21: GOOOOL U Craiova! Mitriţă transformă o lovitură de pedeapsă obţinută de Mihăilă. Este primul gol al oltenilor în noul sezon de Liga 1. Tehnicianul Craiovei, italianul Devis Mangia, nu s-a putut uita la lovitura executată de atacantul său, şi s-a întors cu spatele în momentul şutului.

Minutul 11: GOOOOL FC Botoşani! Golofca trimite o minge în careu, pe jos, care îl depăşeşte pe Pigliacelli, iar Fulop trimite în poarta goală din alunecare. Acesta nu celebrează golul şi acuză dureri.

Minutul 8: Primul şut pe spaţiul porţii! Rodriguez trage pe jos, slab însă, balonul fiind pradă uşoară pentru Pigliacelli.

Minutul 1: Fluier de start pe ”Ion Oblemenco”!

20:20 Fără gol în primele trei etape, Devis Mangia alege să meargă pe mâna tinerilor. Borţa, Mihăilă şi Burlacu sunt titulari, în timp ce noul transfer, Donkor, e pe banca de rezerve.

Elevii lui Mangia caută prima victorie în acest sezon al Ligii 1, oltenii fiind şi singurii care nu au marcat niciun gol. Adversari sunt cei din Botoşani, echipa lui Costel Enache fiind situată în fruntea clasamentului. Este şi un duel între cei doi tehnicieni, bilanţul întâlnirilor directe fiind de câte două victorii de fiecare parte.

"Avem şansa noastră. Craiova este o echipă puternică şi trebuie respectată. Cu toţii trebuie să conştientizăm că ne aşteaptă un joc cu o încărcătură extraordinară. Ţinem cont şi de faptul că aportul publicului este unul foarte important la Craiova. Sperăm să gestionăm bine începutul de joc şi cu siguranţă, dacă vom trece bine peste perioada de început, vom putea să control şi să avem oarecum un echilibru şi o linişte în joc", a spus Costel Enache.

De partea cealaltă, Mangia e obligat să învingă: "Mă concentrez pe munca mea. E clar că Botoşani e cu un pas înaintea noastră în acest început de campionat".