Craiova câștigă în stil italian și încheie invincibilitatea liderului. Zlatinski a marcat singurul gol în CS U – FC Botoșani 1-0

Craiova câștigă în stil italian și încheie invincibilitatea liderului. Zlatinski a marcat singurul gol în CS U - FC Botoșani 1-0

Oltenii s-au cam lămurit că fotbalul propus de italianul Mangia este unul inestetic și nu se înghesuie la meciurile de la Severin. Nici victoria chinuită de la Ploiești nu i-a convins pe fani, obișnuiți cu jocul generos etalat în sezonul trecut cu Gigi Mulțescu pe bancă. Cu stilul lui Mangia, Cârțu și Săndoi n-au rezistat în Bănie nici după ce bătuseră recordul de invincibilitate al Universității.

Antrenorul a schimbat încă o dată componența tripletei defensive, italianul negăsind formula ideală pentru sistemul pe care încearcă să-l implementeze. De altfel, modificările în apărare au survenit  inclusiv pe pacursul meciurilor alb-albaștrilor.

Liderul surprinzător al campionatului, FC Botoșani, a abordat la Severin un joc croit pe contraatac, dar Enache a pierdut în prima jumătate de oră doi titulari, Cucu și Fulop accidentându-se. Craiova nu s-a descurcat prin desișul moldovenilor, doar șarjele lui Burlacu, loviturile libere ale lui Mitriță și șuturile de la mare distanță ale lui Gustavo oferind impresia că gazdele atacă. Cele mai mari ocazii ale primei părți le-a revendicat liderul, Mihai Roman I și Daniel Popa fiind periculoși în careul lui Calancea. Construcția oltenilor a fost lentă, fără imaginație, cu Mitriță mereu blocat, Roman II, izolat, Dimitrov, jucat în exces, dar căutând în zadar centrarea potrivită, iar Mateiu și Zlatinski neasumându-și niciun risc. Nici măcar apărătorii n-au oferit siguranță, Barthe și Briceag având ezitări grave.

Și după pauză tot oaspeții au fost mai concreți, Roman I nimerind bara din lovitură liberă. Barthe și-a continuat prestația jalnică, pe gafele sale apărând ocaziile oaspeților, în condițiile în care apărătorul francez a fost iertat și de eliminare de Kovacs, iar Mangia a apucat să-l înlocuiască. Craiova a avut posesie, dar nu și ocazii mari. Roman a lovit bara, dar din ofsaid, iar apoi Kovacs i-a refuzat un penalty, oferindu-i în schimb un galben. Cu zece minute înainte de final, Știința a găsit totuși drumul spre gol. Mitriță a centrat peste toată defensiva adversă, Gustavo a întors mingea în careu mic, de unde Zlatinski a intrat cu tot cu ea în poartă. Botoșaniul își sfârșește invincibilitatea în Oltenia, unde nu și-a propus mai mult de un punct și a fost la zece minute distanță de a-l obține. Craiova câștigă în stil italian și Mangia mai câștigă credite, deși jocul nu-i convinge pe pretențioștii fani olteni.

Universitatea Craiova – FC Botoșani 1-0
A marcat: Zlatinski 80.
Severin, stadion: „Municipal”, spectatori: 1.000.
Arbitru: Istvan Kovacs.

• CS U Craiova: Calancea – Kelic, Barthe (63 Spahija), Briceag – Dimitrov, Zlatinski, Mateiu (72 Bancu), Burlacu (72 Screciu) – Mitriță, Gustavo, M. Roman II. Antrenor: Devis Mangia.
  • FC Botoșani: Cobrea – Patache, Miron, Burcă, Mușat – Cucu (30 Tincu), Bordeianu (83 Ciaccheri) – M. Roman I, L. Fulop (14 Moruțan), Serediuc – D. Popa. Antrenor: Costel Enache.

Minutul 79: GOL CS U CRAIOVA! Mitriță centrează din flancul stâng, Gustavo pasează perfect în fața porții, iar Zlatinski deschide scorul, cu capul, dintr-o poziție suspectă de ofsaid!

Pauză: 0-0 la Severin, după 45 de minute în care ocaziile cu adevărat mari au lipsit. Popa, de la oaspeți, a avut o șansă bună, dar nu a ajuns la o centrare a lui Mihai Roman, în timp ce Gustavo, prin două șuturi de la distanță, a semnat șansele Craiovei.

Minutul 14: Prima schimbare a meciului. Fulop, accidentat, e înlocuit cu Olimpiu Moruțan.

Minutul 10: Mihai Roman primește o pasă foarte bună, intră în careu și-l evită pe Barthe, apoi încearcă un șut cu stângul, la colțul lung, dar execuția sa trece pe lângă bară.

17:30 A început meciul de la Severin. Ca de obicei, foarte puțini fani în tribune.

17:10 Avem cele două echipe de start. Mangia a schimbat destul de mult, mai ales în ofensivă, și va începe meciul fără Bancu, Rossi șii Băluță, trei dintre cei mai importanți jucători. De partea cealaltă, Costel Enache nu vine cu mari surprize.

CS U Craiova – FC Botoșani, ora 17:30, este meciul care deschide ziua de fotbal în Liga 1. Oltenii nu au pierdut niciun meci până acum, însă au înregistrat trei rezultate de egalitate consecutive motiv pentru care ocupă doar poziția a șasea în clasament.

Mult mai bine stau oponenții lor din această rundă. FC Botoșani este liderul clasamentului, cu 13 puncte, și chiar și în eventualitatea unui eșec pe terenul Craiovei moldovenii vor rămâne pe primul loc, cel puțin până la meciul CFR-ului cu Sepsi de luni seară.

Mangia nu se va putea baza la acest meci pe Băluță și Fausto Rossi. FC Botoșani nu a câștigat niciodată când a jucat pe terenul Craiovei.