18 feb 2019 10918 afişări Comentează şi tu Liga 1
Concordia - FCSB 0-0. Prestaţie lamentabilă a vicecampioanei, iar elevii lui Teja ratează şansa de a se apropia la un punct de CFR. Man a irosit cele mai mari ocazii MEDIAFAX Foto/Alexandru Dobre

Concordia - FCSB 0-0

• Concordia: Caparco – Meira   , Marc  , Cadamuro, A. Radu – Gorobsov, Ropotan  – Grădinaru, Bawab, Nivaldo (Iloki 60) – M. Alexe (M. Cristescu 75)
  • Rezerve: Greab, Bărboianu, Ivanovici, Albu, Fota
  • FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planic, Filip, Morais - Pintilii (Nedelcu 70), Matei (Moruţan 46) - Man, Tănase, Coman - Gnohere (I. Hora 66)
  • Rezerve: A. Vlad, Momcilovic, Rusescu, M. Roman

Minutul 90+5: Final de meci la Chiajna! Surpriză: FCSB obţine doar un punct în deplasare şi ratează şansa de a lăsa o diferenţă de doar un punct între ea şi CFR.

Minutul 81: Man, la un pas să răzbune ocazia Chiajnei! Nedelcul l-a lansat în dreapta pe Benzar, acesta a pus o centrare marcă înregistrată în careu, de unde Man a reluat cu capul spre poarta lui Caparco, însă italianul a reuşit să scoată de sub bară.

Minutul 80: Ce şansă iroseşte Concordia! Jules Iloki, intrat în teren de puţin timp, scapă singur în diagonală spre poarta lui Bălgrădean, se apropie prea mult de "Pufi" şi trage slab, iar goalkeeperul FCSB a reuşit să respingă în corner. Din lovitura de la colţ, Cristescu a trimis cu capul puţin pe lângă poarta roş-albaştrilor.

Minutul 75: Ocazie mare de tot pentru FCSB! Man combină cu Tănase în faţa careului lui Caparco, decarul FCSB deschide în stânga pentru Junior Morais, brazilianul intra în careu şi trage puternic, dar niciunul dintre fotbaliştii lui Mihai Teja aflaţi în careu nu reuşesc să introducă mingea în plasă.

Minutul 69: Mare ocazie pentru FCSB! Dennis Man l-a lansat excelent pe Florinel Coman în adâncime, ultimul l-a întors pe Meira şi a tras spre poarta lui Caparco, dar balonul a trecut pe lângă poarta lui Caparco.

Minutul 61: Ocazie FCSB! Florinel Coman trimite tare, cu efect, un corner în careu, apărărea Chiajnei respinge, iar "Bizonul" Gnohere încearcă o execuţie acrobatică, din foarfecă, pe spate, care trece mult peste poarta lui Caparco.

Minutul 54: Ocazie pentru FCSB! Florin Tănase ia o acţiune pe cont propriu, ajunge în marginea careului lui Caparco, pasează la Moruţan, care e la un pas să piardă mingea, dar profită de un carambol şi balonul îi rămâne în posesie, îşi face mingea pe şut şi trage, dar în blocajul apărării Concordiei.

Minutul 46: Repriza a doua începe cu o schimbare la FCSB. Teja l-a scos pe Florentin Matei şi l-a trimis în teren pe Olimpiu Moruţan.

Minutul 45+3: Pauză la Chiajna!

Minutul 45+2: FCSB mişcă din nou în atac. Pintilii bate scurt o lovitură liberă, mingea trece pe la Junior Morais şi Filip, apoi ajunge la Florentin Matei, care trage slab la poartă, cu stângul. Mingea trece mult pe lângă stâlpul din stânga porţii lui Caparco.

Minutul 37: Ocazie pentru Chiajna! După o combinaţie în marginea careului, în stânga, Bawab a scos excelent pentru Alexe, în careu, acesta a prelungit mai departe pentru Ropotan, care a venit lanşat pe şut, dar a trimis mult pe lângă poarta lui Cristi Bălgrădean.

Minutul 36: Benzar trimite în careu o lovitură liberă, dar fără pericol pentru poarta lui Caparco. Apărarea Chiajnei respins, iar Junior Morais a trimis un şut de la marginea careului, mult pe lângă poarta goalkeeperului italian.

Minutul 28: Ocazie pentru Concordia! Gorobsov a trimis bine o minge în careu, din lovitură liberă, iar Ropotan a şters balonul cu capul, dar Bălgrădean nu a avut probleme să reţină!

Minutul 25: Jocul a intrat într-o perioadă în care niciuna dintre echipe nu se mai apropie periculos de poarta adversă. Lupta se dă la mijlocul terenului şi se greşeşte mult la construcţie, de ambele părţi.

Minutul 8: Dennis Man ratează din nou! "Wonderkid-ul" FCSB, faţă în faţă cu Caparco, a tras cu exteriorul pe lângă poarta Concordiei.

Minutul 6: Ce ocazie pentru FCSB! Vicecampioana a primit o lovitură liberă periculoas, în preajma careului lui Caparco, în lateral, iar Dennis Man a tras direct pe spaţiul porţii, dar goalkeeperul italian a reuşit să respingă.

Minutul 1 A început partida de pe sinteticul de la Chiajna! Mihai Teja încearcă să lege două victorii de la preluarea vicecampioanei României.

17:45: Avem echipa de start a vicecampioanei! Gnohere va începe pentru prima oară din postura de titular de când Mihai Teja a preluat banca tehnică a echipei. Florentin Matei este, în continuare, în primul 11, chiar dacă patronul a declarat la finalul partidei cu Hermannstadt că a fost dezamăgit de prestaţiile mijlocaşului. În spatele "Bizonului" e "tripleta de aur" a patronului, Man - Tănase - Coman.

FCSB poate profita de pasul greşit făcut de liderul CFR Cluj pe teren propriu, scor 1-1 împotriva celor de la Astra Giurgiu, şi se pot apropia la un singur punct de primul loc din Liga 1 Betano. Echipa lui Mihai Teja se deplasează la Chiajna, unde se va duela cu Concordia, echipă care vine după o înfrângere dramatică pe terenul Dunării Călăraşi, scor 2-1 cu un gol marcat de formaţia lui Dan Alexa în ultimele minute ale partidei. Echipa lui Falub este ultima în clasament, după ce FC Voluntari a remizat cu Dunărea, scor 0-0. Echipa lui Bergodi a urcat pe locul 13 datorită golaverajului. De partea cealaltă, vicecampioana vine după un succes clar împotriva lui Hermannstadt, pe Arena Naţională, scor 3-0.

În tur, ilfovenii s-au impus în faţa celor de la FCSB cu scorul de 1-0, pe vremea când Nicolae Dică era antrenorul principal al vicecampioanei, iar Dorinel Munteanu era pe banca Concordiei: "A fost o înfrîngere în faţa Chiajnei şi este normal să vrei mai mult acum, să mergi să câştigi acest meci. Trebuie să te ambiţioneze acest lucru pentru că ai pierdut în faţa lor şi trebuie să îţi iei revanşa", a spus Teja la conferinţa de presă.

"Toate meciurile sunt importante, noi ne dorim să devenim mai puternici, echipa să joace un fotbal mai bun de la meci la meci, asta este cel mai important lucru. Prima dată trebuie să ne uităm la noi în curte, după care să analizăm restul echipelor.

Rezultatul celorlalte ne interesează mai puţin. E momentul să câştigăm fiecare meci pentru că dacă îţi doreşti să fii sus, pe primul loc în clasament, să câştigi campionatul, trebuie să câştigi fiecare meci. Şi Craiova ca şi celelalte echipe se vor bate pentru fiecare partidfă, fiecare punct pentru ca este în joc şi participarea în cupele europene, un obiectiv îndrăzneţ.

E o echip bună (n.red. - Universitatea Craiova), la fel ca şi CFR Cluj, ca Dinamo, echipe puternice. Cred că şi Botoşani este într-o formă bună. Astra a dovedit un joc destul de bun şi consistenţă şi continuitate. A avut rezultate"