Concordia - FC Voluntari 1-3. Derby-ul de Ilfov s-a animat pe final. Aproape jumătate dintre spectatori au părăsit stadionul la pauză. Cum arată subsolul clasamentului

25 feb 2019 9827 afişări Comentează şi tu Liga 1
Concordia - FC Voluntari 1-3. Derby-ul de Ilfov s-a animat pe final. Aproape jumătate dintre spectatori au părăsit stadionul la pauză. Cum arată subsolul clasamentului ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO 10 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17889843/3/untitled.png
  • Vezi AICI toate rezultatele etapei.

Concordia Chiajna - FC Voluntari 1-3 (Moussa 70 / Tudorie 71, Balaur 77, Gadze 88)

Stadion: Concordia (Chiajna)
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş). Asistenţi: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe) şi Alexandru Vodă (Alba Iulia)

FC Voluntari a obţinut primul succes din acest sezon pe teren străin, în etapa 25, la Chiajna. Chiar dacă au fost conduşi cu 1-0, oaspeţii au revenit rapid pe tabelă şi s-au impus cu 3-1. Tudorie a dat tonul revenirii, iar colegii l-au urmat. Moussa a debutat cu gol pentru Concordia, reuşind să înscrie în minutul 70. Tudorie a egalat după mai puţin de două minute, iar Balaur şi Gadze au marcat pentru 3-1.

În urma acestui rezultat, Voluntari ajunge la 20 de puncte. Concordia rămâne cu 18 şi cade pe ultima poziţie. Dunărea ocupă locul de baraj, cu 23 de lungimi.

Concordia Chiajna: Caparco - J. Meira, Koutroumpis, Cadamuro, A. Radu - Gorobsov, Ropotan (P. Ivanovici 79) - Grădinarus, Cristescu (Albu 74), Nivaldo (Moussa 46) - Alexe
Rezerve: Greab - Bărboianu, Albu, Fota, Marc
Antrenor: Adrian Falub

FC Voluntari: Vâtcă - Krasniqis (Ricardinho 84), Balaur, Armaş, A. Vlad - Signorelli (Căpăţână 11), Răuţă - Gadze, Laidouni, I. Gheorghe (G. Deac 67) - Tudorie
Rezerve: Petrariu - Hodorogea, M. Leasă, A. Bălan
Antrenor: Cristiano Bergodi

Minutul 90+2: Fluier final. FC Voluntari trimite Concordia pe ultimul loc.

Minutul 88: GOOOL FC Voluntari! Gadze a primit în stânga, a intrat în centru şi a şutat cu efect la colţul lung. Balonul l-a ocolit pe Caparco şi s-a oprit în plasa laterală. Oaspeţii se desprind pe tabelă şi vor obţine primul succes din acest sezon, pe teren străin. În chiar ultima deplasare de dinaintae payout-ului.

ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Minutul 80: Bară! Tudorie a scăpat din nou în flancul drept, avea doi colegi liberi în şase metri, dar a ales să şuteze. Aflat în unghi, Tudorie a nimerit bara. Mingea a ricoşat în afara terenului, spre nemulţumirea lui Deac şi Laidouni, care se aflau în poziţii ideale.

Minutul 77: GOOOL FC Voluntari! Balaur reia sub transversală din şase metri, imparabil pentru Caparco. Deac a prelungit cu capul, iar fundaşul a fost scăpat din marcaj. La acest scor, Concordia cade pe ultimul loc.

Minutul 71: GOOOL FC Voluntari! Tudorie a primit în dreapta, a scăpat uşor de Koutroumpis, după care a înţepat mingea. Balonul s-a dus pe jos, la colţul lung, pe sub Caparco. Oaspeţii revin pe tabelă după nici măcar două minute.

Minutul 70: GOOOL Concordia Chiajna! Sofien Moussa reia în plasă centrarea lui Gorobsov, de la colţul terenului, după o ieşire hazardată a lui Vâtcă. Debut perfect pentru fostul atacant de la Petrolul Ploieşti.

Minutul 69: O nouă ocazie pentru Chiajna. Fundaşul Cadamuro s-a distrat cu apărarea adversă, a şutat la colţul scurt, dar Vâtcă a respins în afara terenului. Va fi lovitură de colţ pentru gazde.

Minutul 58: Apără Vâtcă. Marius Alexe a primit la 16 metri, a şutat de unde a venit mingea, dar Vâtcă a reuşit să respingă. Rămâne 0-0, dar Concordia arată mult mai bine după pauză.

Minutul 46: S-a reluat partida. Falub a mutat la pauză: a intrat Moussa, a ieşit Nivaldo.

Din informaţiile ProSport, jumătate dintre suporterii prezenţi la Tribuna a II-a au părăsit stadionul la pauză, din cauza frigului. Suporterii au spus că vor urmări repriza secundă de acasă, din spatele televizorului. La început s-au aflat circa 50 de fani la T2, iar la pauză au plecat 35.

Minutul 45+1: Pauză. FC Voluntari a fost mai periculoasă, dar Gadze a irosit două şanse importante.

Minutul 42: Şansă uriaşă pentru Concordia. Cristescu a scăpat singur cu Vâtcă, a şutat din voleu, dar l-a luat la ţintă pe portarul advers. A fost cea mai mare ocazie a gazdelor. Scorul rămâne 0-0.

Minutul 38: O nouă şansă pentru FC Voluntari. Tudorie i-a pasat lui Gadze, care a luftat dintr-o poziţie ideală, spre disperarae oaspeţilor.

Minutul 31: Galben şi pentru oaspeţi. Krasniqi e avertizat şi el.

Minutul 20: Primul cartonaş galben al meciului. Răzvan Grădinaru e avertizat de centralul Marian Barbu.

Minutul 17: Ocazie mare pentru FC Voluntari. Richard Gadze a primit într-o poziţie ideală, dar a reluat puţin peste poarta adversă. Rămâne 0-0.

Minutul 11: Prima schimbare a jocului. Accidentat de Koutroubis, Franco Signorelli nu mai poate continua partida. Bergodi îl trimite în teren pe Mihai Căpăţână.

Minutul 1: Start la Chiajna!

19:46 Concordia are galerie. Prezent pe gazon, la microfonul Digi Sport, preşedintele gazdelor, Cristian Tănase, a oferit declaraţia serii. Întrebat unde se află galeria echipei sale, preşedintele a spus: "La un pub, sunt la un pub. Vin cu cinci minute înainte de startul meciului. Ca în străinătate. Accesul se face uşor pe stadionul nostru."

Concordia Chiajna şi FC Voluntari trag cortina peste etapa cu numărul 25 din cadrul sezonului regular al Ligii 1 Betano. Derby-ul ilfovului are o miză destul de importantă înainte de începerea play-out-ului şi anume ocupanta ultimului loc. În acest moment, echipa lui Cristiano Bergodi este ultima în campionat, cu 17 puncte, la un punct în spatele Chiajnei. Fosta câştigătoare a Cupei a obţinut patru puncte în acest an, diminuând distanţa faţă de echipele care ocupă ultimul loc ce asigură rămânerea în prima ligă. De partea cealaltă, echipa lui Arian Falub a remizat pe teren propriu cu FCSB şi a pus capăt seriei de opt înfrângeri consecutive.