Concordia - FC Botoşani 3-0. Surpriza campionatului, "executată" la Chiajna! Prima înfrângere a moldovenilor după aproape două luni

2 dec 2017 2143 afişări Comentează şi tu Liga 1

Concordia Chiajna - FC Botoşani 3-0 (Bawab 40, Cristescu 49, Bud 87)

• Concordia: Bălgrădean - Grădinaru, Marc, Albu, Bucurică - Bucşă - Bawab, Deaconu, Cristescu, Bumba - Pena
  • Rezerve: Caparco, Babic, Bărboianu, Bud, Marin, V. Gheorghe
  • Botoşani: Cobrea - Serediuc, Miron, Burcă, Muşat - Bordeianu, Tincu - Chitoşcă, Moruţan, L. Buş - D. Popa
  • Rezerve: Pap, Chitoşcă, Rodriguez, Plămadă, Târşă, Ciaccheri

Min. 90 Final de meci la Chiajna! Concordia se impune categoric şi ajunge la două victorii consecutive. Moldovenii suferă prima înfrângere după aproape două luni de zile, iar Astra şi Viitorul pot profita.

Min. 87 GOOOL Concordia! Cristi Bud ajunge la două goluri consecutive şi duce scorul la 3-0. Vârful venit de la Timişoara l-a învins pe Cobrea cu un şut în diagonală, la colţul lung.

Min. 49 GOOOL Concordia! Marian Cristescu majorează avantajul gazdelor la capătul unui contraatac. Mijlocaşul ilfovenilor a scăpat singur cu Alberto Cobrea, pe care l-a învins cu o scăriţă la colţul scurt.

Min. 46 S-a reluat partida dintre Concordia şi FC Botoşani. Costel Enache l-a schimbat pe Daniel Popa cu Esteban Ciaccheri.

Min. 45 Pauză la Chiajna.

Min. 40 GOOOL Concordia! Bawab ia o acţiune pe cont propriu, Chitoşcă nu-l poate bloca, iar fostul dinamovist deschide scorul în finalul reprizei.

Min. 1 A început primul meci al zilei din Liga 1. Centralul partidei dintre Chiajna şi FC Botoşani este Sebastian Colţescu, asistenţi sunt Mircea Orbuleţ şi Marius Badea, în timp ce rezervă este George Rădulescu.

Până să învingă Juventus cu 5-0, în deplasare, Concordia avea cinci înfrângeri consecutive în toate competiţiile, iar seria proastă i-a făcut pe ilfoveni să se depărteze de play-off şi să revină aproape de zona retrogradării. Cu 20 de puncte în 19 etape, echipa lui Ion Moldovan e pe locul 11 şi stă, pentru moment, fără emoţii, în condiţiile în care are opt puncte peste Sepsi şi Gaz Metan Mediaş.

Despre FC Botoşani, în schimb, curg doar laude. Costel Enache nu a mai pierdut de la finalul lunii septembrie, când ceda cu 1-0 pe terenul lui Gaz Metan Mediaş, iar ultima lună a adus victorii cu FC Voluntari şi CS U Craiova, dar şi o calificare în sferturile de finală ale Cupei, după 3-2 cu Viitorul. Considerată marea surpriză a acestui sezon, FC Botoşani are 35 de puncte şi ocupă locul al patrulea, iar un succes la Chiajna ar duce-o până pe locul doi, la egalitate cu FCSB.

În meciul tur, Concordia a condus cu 1-0 prin golul lui Batin, din minutul 27, dar Buş (53) şi Roman (55) au întors meciul în doar două minute. Pe final, Moruţan a fost eliminat, dar cele trei puncte au rămas în Moldova.