10 feb 2019 4924 afişări Liga 1
Concluziile lui Mangia şi Conceicao. Italianul aşteaptă mai mult de la jucătorii lui, portughezul e mulţumit de joc: "Asta le-am spus la pauză / Am controlat meciul, dar aşa e în fotbal" REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO

La capătul unui meci în care s-au înfruntat două dintre cele mai puternice echipe din Liga 1 Betano, Craiova şi CFR Cluj, Devis Mangia şi Antonio Conceicao au tras linie. Oltenii s-au impus cu 2-0 şi au demonstrat că au forţa de a rămâne în continuare în lupta pentru titlu, astfel că jocurile din playoff se anunţă şi mai disputate.

Devis Mangia e mulţumit de rezultatul din această seară, dar le cere elevilor săi să fie mai calmi în teren: "N-a fost totul perfect. Rezultatul e bun, dar CFR Cluj a jucat mai bine ca noi în prima repriză. La pauză le-am zis jucătorilor că trebuie să fim mai calmi. Am alergat mai mult în prima repriză, dar trebuia să fim mai calmi. În repriza a doua am fost mai calmi, iar atitudinea a fost perfectă. Echipa a demonstrat că este o echipă.

Andrei Cristea a fost într-o condiţie mai bună pentru meciul ăsta. Antrenorul lucrează tot timpul cu jucătorii şi ştie cel mai bine când să-i introducă. Nu şiu nimic de Ioniţă, Ioniţă e la CFR. Nu vorbesc de jucătorii altor echipe. CFR Cluj e pe primul loc, e cea mai bună echipă. Dacă pierdeam azi, totul era închis pentru noi", a spus Devis Mangia, la final.

Vizibil dezamăgit de rezultat, dar nu şi de joc, Antonio Conceicao a avut puterea să felicite Craiova: "Am controlat meciul. Am avut multe ocazii de gol, dar aşa e în fotbal. Felicit Craiova pentru victorie, noi ne gândim la meciul următor. Trebuie să fim pregătiţi. Au jucat jucătorii care erau disponibili, dar eu cred că echipa s-a prezentat foarte bine. Am avut situaţii de gol, aşa cum s-a întâmplat şi cu Hermannstadt. N-am fost destul de eficaci.

Craiova are o echipă bună. Ştiam că dacă am fi câştigat astăzi, ar fi fost foarte greu pentru ei în playoff. Au forţa să câştige campionatul. Mitriţă e un jucător foarte bun, dar Craiova are şi alţi jucători importanţi, cu calitate. Întrebaţi administraţia dacă se caută înlocuitor, nu pe mine", a spus Antonio Conceicao, la finalul partidei din Bănie.