8 apr 2019 4927 afişări Liga 1
Cine ia primă, Teja sau Gigi? FCSB - Sepsi 2-0, meci decis de schimbarea Moruţan - Coman şi de erorile uriaşe ale lui Viera foto: Mediafax / Alexandru Dobre

Cu ştampila de ”eternă vicecampioană” ce riscă să îi fie ştanţată lângă siglă, FCSB primeşte o şansă. Egalul CFR-ului de la Craiova înseamnă că lupta se poate reaprinde în cazul unei victorii cu Sepsi Sf. Gheorghe. Echipă cu evoluţii modeste în playoff, Sepsi vine pe Naţional Arena să reziste în faţa celei mai laudate echipe din istoria recentă a fotbalului românesc, potrivit aprecierilor specialiştilor. Cu Tănase, Man, Hora şi Gnohere, ofensiva FCSB pare totală.

Doar pare. Începutul de meci aparţine oaspeţilor, cei care se înfiinţează în careul lui Bălgrădean suficient de puternic încăt să dea emoţii celor câteva sute de spectatori de pe cel mai mare stadion al ţării. Vicecampioana se scutură de ezitări şi preia iniţiativa, una stearpă, aproape marcă înregistrată în acest sezon indiferent de numele antrenorului. FCSB se înviorează şi mai mult, paradoxal, după accidentarea lui Pintilii. Intră Moruţan şi circulaţia balonului se îmbunătăţeşte, devine mai rapidă, chiar dacă Hora şi Gnohere nu reuşesc să finalizeze altfel decât împotriva regulamentului, cazul golului înscris de primul după un henţ. Gol anulat are şi Sepsi, prin Tandia, cel aflat într-o poziţie de ofsaid.

Mbappe de Brăila, omul partidei

Energia lui Moruţan nu e suficientă. Mijlocaşul rămâne la duşuri în pauză, o decizie care surprinde. Însă mutarea, indiferent cui îi aparţine, funcţionează. Noul intrat Coman obţine un penalty imediat, lovitură de pedeapsă pe care Gnohere o transformă în gol în minutul 50. Viera, cel care a faultat, continuă să şocheze şi îi pasează lui Coman în propriul careu, şansă pe care fotbalistul lui Teja nu o risipeşte. E fix medicamentul de care FCSB avea nevoie pentru a funcţiona. Echipa lui Teja are experienţa necesară pentru a ţine jocul sub control în minutele de după golul doi, adică suficient cât să dilueze avântul războinic transmis de pe margine de Neagoe jucătorilor din Sf. Gheorghe.

Meciul se termină cu Florinel Coman câştigător detaşat în ”ancheta” pentru jucătorul meciului, cu o nouă fază în care pătrunderea rapidă în careu îl putea duce spre gol. Coman a lovit bara şi a pus punct fotbalului jucat pe Arena Naţională. Victoria duce FCSB la 34 de puncte, trei mai puţine decât liderul CFR Cluj, un teaser reuşit pentru meciul direct, din Ardeal, de duminică.