Cifrele etapei a 23-a a Ligii 1. Chiajna e „agresivă” ca Alexa, botoșănenii sunt grozavi când dau piept cu Craiova. Statistica lui De Amorim

Cifrele etapei a 23-a a Ligii 1. Chiajna e "agresivă" ca Alexa, botoșănenii sunt grozavi când dau piept cu Craiova. Statistica lui De Amorim

ProSport vă prezintă etapa a 23-a a Ligii în cifre.

Victoria lui FC Botoșani în fața CSU Craiova a arătat ca o surpriză, avându-se în vedere situația la zi din clasament și chiar loturile celor două. Statistica însă arată că a fost un rezultat cât se poate de normal, căci pe teren propriu în fața oltenilor, echipa lui Grozavu și-a păstrat și cu acest prilej procentul de 100%, adică acum are 4 victorii din tot atâtea posibile. De asemenea, pentru CSU Craiova această înfrângere a însemnat și primirea celui de-al 100-lea gol în primul eșalon.

Pentru Concordia a fost într-adevăr un succes istoric. Căci au trebuit să treacă șase partide pe propria arenă pentru a izbuti prima sa victorie ca gazdă, în campionat, în fața lui Dinamo (o învinsese doar în deplasare). Bașca, a fost primul său meci din actualul sezon în care a reușit să înscrie mai mult de un gol! De asemenea, pentru Dinamo golul care i-a adus înfrângerea (cel al lui M. Cristescu) a fost cel de-al 2.250-lea oficial pe care l-a primit de-a lungul timpului în Liga I.  Într-a 4-a partidă dintre ele pe prima scenă, Steaua și FC Voluntari au remizat pentru prima oară.  CFR Cluj a urcat pe locul 17 în clasamentul all-time al primului nostru eșalon, depășind-o pe regretata Politehnica Iași. Asistentul Mircea Grigoriu (București), prezent la partida Steaua – FC Voluntari, s-a aflat la cea de-a 100-a sa „linie” în Liga I.

Cifre rotunde la numărul de partide în Liga I: cea de-a 150-a pentru William Amorim (Steaua) și Curelea (FC Voluntari), cea de-a 100-a pentru A. Chițu (Viitorul), cea de-a 50-a pentru L. Buș (FC Botoșani), Dimitrov (CSU Craiova) și Nouvier (CFR Cluj). # Am consemnat 4 debuturi (doar unul autohton): FajiÇ (CSU Craiova), Nwabueze, Dănăricu (ambii Pandurii) și Dielna (Dinamo). # Austriacul Sikorski (Gaz Metan) a înscris primul său gol, la o etapă după ce debutase.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]