Chirilă, urmaşul lui Reghecampf! "U" Cluj - Concordia Chiajna 0-3

19 aug 2013 1926 afişări Comentează şi tu Liga 1

După 3-0 la Cluj, Chiajna adună şase puncte după doar două meciuri jucate şi aminteşte de returul lui Reghecampf de acum două sezoane

Perspectivele sunt sumbre la Cluj, unde echipa lui Ganea are doar un punct în cinci etape jucate

Debutul partidei de la Cluj e anost, iar prima zvâcnire apare din tabăra clujeană: Târnăcop trage, dar mingea se scurge prin faţa porţii (9). La cealaltă poartă nu se oferă atât de multă iertare, iar Zaharia profită de pasa perfectă primită de la Florea şi fructifică ocazia, singur cu Dolha (16)! “U”-iştii sunt apoi din nou omenoşi când Dedu nu nimereşte ţinta de la marginea careului (20). Restul reprizei oglindeşte calitativ primele minute, iar la pauză tabela arată 0-1. La cabine, Ganea face ce ştie mai bine: îşi motivează echipa. Clujenii impun un ritm ofensiv, dar Takacs şi Neag întâlnesc pe rând reflexele lui Râmniceanu (49, 53). Ocaziile se răzbună mai apoi şi speranţele gazdelor se năruie când Neagu primeşte balonul în faţa porţii de la Bucurică şi îl împinge în poartă (64). Turcu putea să o readucă pe Universitatea în joc, dar îşi bate joc de două ocazii. Oaspeţii nu ratează şi fac 3-0 cu 5 minute înainte de pauză, prin Onduku. Viitorul se anunţă frumos pentru Chiajna şi sumbru la Cluj.

Articol scris de: Mihai Cinpoeru