CFR-ul lui Ioniţă şi Mailat. Cu multe schimbări în primul 11, campioana a câştigat primul meci în campionat, 2-1 cu Concordia

4 aug 2018 6673 afişări Comentează şi tu Liga 1

Eliminarea de la Malmo a întregit cel mai prost start de sezon pe care şi-l puteau imagina suporterii CFR-ului, iar Toni Conceicao a făcut ceea ce poate trebuia să facă şi Edi Iordănescu. Portughezul a trecut la modificări majore în primul 11, convins că vechea echipă a cam “ruginit”. În apărare au apărut Lang şi Peteleu, iar de la mijloc în sus Ioniţă, Bordeianu şi Mailat. Aşa început CFR jocul cu Concordia Chiajna, cel care trebuia să fie unul al reabilitării pentru campioană. Peste toate, Conceicao a arătat că renunţă la sistemul 4-3-3 şi a comandat un 4-2-3-1, de la care a cerut posesie şi inventivitate. Cu aceste schimbări, CFR a părut o echipă mai “vie”, cu mai mult entuziasm şi parcă o viteză în plus, dar cu acealeaşi probleme la finalizare. Ioniţă şi-a asumat rolul de “decar”. A încercat să dribleze, a pasat cu călcâiul şi a căutat mingile decisive. Mailat a alergat mult şi a “tăiat” defensiva Concordiei de câteva ori, iar oaspeţii n-au contat în atac. Din păcate pentru jucătorul de 20 de ani, Mailat avea să devină “omul-ratare”. Mai întâi, Matei i-a interzis golul din faţa porţii părăsite de Caparco (40), apoi portarul Chiajnei l-a blocat de două ori, ultima dată din poziţie de unu contra unu (42 şi 45). Ca şi cum toate aceste ocazii nu erau de ajuns, Mailat a mai ratat odată din poziţie de singur cu portarul, chiar în debutul reprizei secunde (49).

Golurile prospeţimii

Clujenii aveau totuşi să se bucure. După ce s-a prins că nu e în zi de gol, Mailat i-a pasat lui Ţucudean, dintr-o altă fază în care a scăpat spre poarta lui Caparco, iar vârful CFR-ului a marcat cu latul (53). După 4 minute, Ioniţă putea să facă 2-0, dar Caparco a scos spectaculos şutul lui Ioniţă. Totuşi, mijlocaşul de 1 milion de euro avea să se facă remarcat. Un contraatac cu Omrani şi Ţucudean, iar Ioniţă a fost oprit prin fault de Matei. Penalty şi gol pentru Culio, iar CFR avea garanţia că va câştiga primul meci în noul sezon de Liga 1 Betano (73). Pe final a intrat şi Tambe, iar “bizonul CFR-ului” a avut ocazia reprizei (83). Concordia le-a stricat puţin seara clujenilor, cu un gol al lui Batin, după gafa lui Vinicius (85). A fost 2-1 şi un prim succes venit de la o echipă care a arătat schimbări în bine, faţă de ultimele meciuri. Succesul echipei lui Ioniţă şi Mailat.