CFR Cluj - Poli Iaşi 1-0! Clujenii au revenit pe primul loc în Liga 1. Hoban s-a accidentat în prima repriză. Mureşan a marcat unicul gol al partidei

19 oct 2018 5190 afişări Comentează şi tu Liga 1

CFR Cluj - Poli Iaşi 1-0 (Mureşan 19)

Echipele de start:

• CFR: Arlauskis - Manea, Vinicius, Mureşan, Camora - Djokovic, Hoban (Bordeianu 32), Culio - Ioniţă (Deac 67), Ţucudean, Moutinho (Omrani 82)
  • Rezerve: Jesus, Bordeianu, Lang, Costache, Deac, Păun, Omrani
  • Poli Iaşi: Rusu - Rus, Mihalache, Cioinac, Sin - Qaka, Bekui (Platini 46) - Petre, Flores (Bădic 82), Sanoh (Aguinaldo 60) - Enoh
  • Rezerve: Cobrea - Bosoi, Zaharia, Chelaru, Bădic, Platini, Aguinaldo

Minutul 90+3: Fluier final în Gruia! CFR obţine victoria prin golul marcat de fundaşul Andrei Mureşan în prima repriză, şi trece pe primul loc în Liga 1 Betano, la două puncte distanţă de FCSB, care urmează să dispute un meci extrem de dificil pe terenul celor de la U Craiova.

Minutul 63: Ocazie pentru trupa lui Flavius Stoican! Patrick Petre execută o lovitură liberă din preajma careului, dar mingea îl loveşte în piept pe Bordeianu. Acesta se prăbuşeşte pe gazon şi solicită intervenţia medicilor.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Pauză!

Minutul 45+1: Ocazie mare pentru oaspeţi! Patrick Petre primeşte mingea la marginea careului şi trage puternic din prima, dar Arlauskis respinge şi îndepărtează pericolul.

Minutul 44: O nouă şansă pentru clujeni, care recuperează mingea în jumtatea adversă de teren. Moutinho trage de la distanţă, dar Rusu trimite mingea în corner cu o paradă spectaculoasă.

Minutul 32: Ocazie imensă pentru CFR Cluj! Culio ia o acţiune pe cont propriu şi aruncă o minge în careu, acesta ajunge la Ţucudean, care şutează în blocaj, iar Moutinho nu l-a putut învinge pe Rusu din faţa porţii. Se pare că Hoban nu mai poate continua, iar Bordeianu este trimis în teren.

Minutul 28: Ovidiu Hoban i-a dat emoţii lui Conceicao! Mijlocaşul s-a prăbuşit pe gazon la câteva secunde după un duel cu un adversar, acuzând probleme în zona coapsei. Acesta s-a ridicat şi se pare că va continua partida.

Minutul 19: GOOOOOL CFR Cluj! Djokovic reia cu capul o centrare din corner, acesta deviază către Andrei Mureşan care trimite din prima direct în plasa porţii lui Rusu! La acest scor, clujenii sunt pe primul loc în Liga 1.

Minutul 15: Început curajos de partidă pentru clujeni! Trupa lui Conceicao încearcă să îi pună probleme lui Rusu, dar până în acest minut nu au fost ocazii clare pe spaţiul porţii. Culio trimite mingea în careu, dar goalkeeper-ul lui Flavius Stoican iese şi reţine.

Minutul 1: Fluier de start în Gruia!

În 2018, campioana CFR a suferit o singură înfrângere în Liga 1 , cu Viitorul, 1-2, în rest având 13 victorii şi 11 remize. Acum ardelenii sunt la doar un punct în spatele liderului FCSB şi pot ajunge în frunte, mai ales că adversarii de acum trec prin-un scandal de proporţii la nivelul lotului. Căpitanul Andrei Cristea şi Ionuţ Panţîru au fost excluşi din echipă pentru un conflict avut în vestiar, iar echipa nu a cunoscut succesul în ultimele două etape, 0-1 cu Gaz Metan şi 1-2 cu Viitorul.

"CFR are momente în care îţi dă impresia că este o formaţie invincibilă, o formaţie căreia cu foarte mare greutate îi poţi înscrie gol, dar are şi momente în care jocul său nu mai este la fel de consistent şi am încredere că putem specula la maximum astfel de momente. Cred că îi putem face faţă pentru a putea obţine un rezultat foarte bun”, a spus antrenorul ieşenilor, Flavius Stoican.

''Poli Iaşi e o echipă foarte bună, o echipă bună pe tranziţie, care joacă foarte bine cartea contraatacului. Am analizat adversarul şi cred că vom face un meci bun. Ne dorim să obţinem cele trei puncte. Într-adevăr este o posibilitate să ajungem pe primul loc, însă nu acesta este este acum scopul primordial, ci să câştigăm cele trei puncte'', a comentat şi tehnicianul ardelenilor, Toni Conceicao.