CFR Cluj – Poli Iași 1-0! Clujenii au revenit pe primul loc în Liga 1. Hoban s-a accidentat în prima repriză. Mureșan a marcat unicul gol al partidei

CFR Cluj - Poli Iași 1-0! Clujenii au revenit pe primul loc în Liga 1. Hoban s-a accidentat în prima repriză. Mureșan a marcat unicul gol al partidei

CFR Cluj – Poli Iași 1-0 (Mureșan 19)

Echipele de start:

• CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureșan, Camora – Djokovic, Hoban (Bordeianu 32), Culio – Ioniță (Deac 67), Țucudean, Moutinho (Omrani 82)
  • Rezerve: Jesus, Bordeianu, Lang, Costache, Deac, Păun, Omrani
  • Poli Iași: Rusu – Rus, Mihalache, Cioinac, Sin – Qaka, Bekui (Platini 46) – Petre, Flores (Bădic 82), Sanoh (Aguinaldo 60) – Enoh
  • Rezerve: Cobrea – Bosoi, Zaharia, Chelaru, Bădic, Platini, Aguinaldo

Minutul 90+3: Fluier final în Gruia! CFR obține victoria prin golul marcat de fundașul Andrei Mureșan în prima repriză, și trece pe primul loc în Liga 1 Betano, la două puncte distanță de FCSB, care urmează să dispute un meci extrem de dificil pe terenul celor de la U Craiova.

Minutul 63: Ocazie pentru trupa lui Flavius Stoican! Patrick Petre execută o lovitură liberă din preajma careului, dar mingea îl lovește în piept pe Bordeianu. Acesta se prăbușește pe gazon și solicită intervenția medicilor.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Pauză!

Minutul 45+1: Ocazie mare pentru oaspeți! Patrick Petre primește mingea la marginea careului și trage puternic din prima, dar Arlauskis respinge și îndepărtează pericolul.

Minutul 44: O nouă șansă pentru clujeni, care recuperează mingea în jumtatea adversă de teren. Moutinho trage de la distanță, dar Rusu trimite mingea în corner cu o paradă spectaculoasă.

Minutul 32: Ocazie imensă pentru CFR Cluj! Culio ia o acțiune pe cont propriu și aruncă o minge în careu, acesta ajunge la Țucudean, care șutează în blocaj, iar Moutinho nu l-a putut învinge pe Rusu din fața porții. Se pare că Hoban nu mai poate continua, iar Bordeianu este trimis în teren.

Minutul 28: Ovidiu Hoban i-a dat emoții lui Conceicao! Mijlocașul s-a prăbușit pe gazon la câteva secunde după un duel cu un adversar, acuzând probleme în zona coapsei. Acesta s-a ridicat și se pare că va continua partida.

Minutul 19: GOOOOOL CFR Cluj! Djokovic reia cu capul o centrare din corner, acesta deviază către Andrei Mureșan care trimite din prima direct în plasa porții lui Rusu! La acest scor, clujenii sunt pe primul loc în Liga 1.

Minutul 15: Început curajos de partidă pentru clujeni! Trupa lui Conceicao încearcă să îi pună probleme lui Rusu, dar până în acest minut nu au fost ocazii clare pe spațiul porții. Culio trimite mingea în careu, dar goalkeeper-ul lui Flavius Stoican iese și reține.

Minutul 1: Fluier de start în Gruia!

În 2018, campioana CFR a suferit o singură înfrângere în Liga 1 , cu Viitorul, 1-2, în rest având 13 victorii și 11 remize. Acum ardelenii sunt la doar un punct în spatele liderului FCSB și pot ajunge în frunte, mai ales că adversarii de acum trec prin-un scandal de proporții la nivelul lotului. Căpitanul Andrei Cristea și Ionuț Panțîru au fost excluși din echipă pentru un conflict avut în vestiar, iar echipa nu a cunoscut succesul în ultimele două etape, 0-1 cu Gaz Metan și 1-2 cu Viitorul.

„CFR are momente în care îți dă impresia că este o formație invincibilă, o formație căreia cu foarte mare greutate îi poți înscrie gol, dar are și momente în care jocul său nu mai este la fel de consistent și am încredere că putem specula la maximum astfel de momente. Cred că îi putem face față pentru a putea obține un rezultat foarte bun”, a spus antrenorul ieșenilor, Flavius Stoican.

”Poli Iași e o echipă foarte bună, o echipă bună pe tranziție, care joacă foarte bine cartea contraatacului. Am analizat adversarul și cred că vom face un meci bun. Ne dorim să obținem cele trei puncte. Într-adevăr este o posibilitate să ajungem pe primul loc, însă nu acesta este este acum scopul primordial, ci să câștigăm cele trei puncte’‘, a comentat și tehnicianul ardelenilor, Toni Conceicao.

Bogdan Savin / Autor
Activează de peste 17 în presa sportivă. La început a fost colaborator al departamentului care se ocupa de ligile inferioare, a „făcut practica” la meciuri din Liga 2 sau a treia și treptat a ajuns la secția „Fotbal Intern” a ProSport. A acumulat experiență și după patru ani a acceptat ... citește mai mult
Imaginile durerii! Mama Andreei a clacat la înmormântarea fetiței sale. Scene îngrozitor de dureroase pe ultimul drum al tinerei
Se pregătește o lovitură fără precedent în Formula 1
Andreea nu este singura victimă a lui Mirel! Ce i-a făcut fostei iubite într-o criză de gelozie?!
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul lor.
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul…
Absolut HILAR! Cybertruck s-a făcut de TOT RÂSUL când a încercat să...
Cea mai frumoasă femeie din România i s-a destăinuit Anamariei Prodan! Cum a reacționat când și-a prins soțul înșelând-o