26 ian 2018 6444 afişări Liga 1
CFR Cluj merge perfect în amicale! Dan Petrescu şi-a testat noile achiziţi în partida cu Videoton, câştigată clar de liderul Ligii 1 Foto Facebook CFR Cluj

Clujenii au învins astăzi Videoton, echipa de pe locul 2 în Ungaria, cu 3-0. Deac, Păun şi Coman au fost marcatorii clujenilor care au învins în toate partidele amicale din Spania.

Formaţia lui Dan Petrescu este lider şi în amicale. CFR a învins şi în a patra partidă din cantonamentul de la Valencia. Adversarii de astăzi ai clujenilor au fost maghiarii de la Videoton, locul doi în competiţia internă. CFR a defilat în prima repriză şi a marcat prin Deac, din penalty (26) şi prin Păun (32). În partea secundă, maghiarii au avut mai multe ocazii, dar tot CFR a marcat, prin Coman (77), tânărul atacant introdus în repriza a doua. Petrescu a folosit trei jucători sosiţi în această vară, în primul 11. Brazilianul Gilvan a fost folosit fundaş central, Bordeianu a fost folosit la închidere, iar Ioniţă în spatele “vârfului”.

CFR a început în formula: Vîtcă - Manea, Luchin, Gilvan, Vlad - Bordeianu, Djokovic - Deac, Ioniţă, Păun - Balde.

Clujenii au câştigat până acum şi amicalele cu CD Castellon (4-0), Rapid - Viena (3-1) şi Monchengladbach under 23 (1-0). Ultimele partide amicale ale CFR-ului au loc duminică, cu FC Sfântul Gheorghe (Rep. Moldova) şi Beijing Rehne (China).