CFR Cluj - Concordia Chiajna 2-1. Primul succes al clujenilor din noul sezon. Ioniţă a obţinut un penalty, Ţucudean a marcat

4 aug 2018 11107 afişări Comentează şi tu Liga 1

CFR Cluj - Concordia Chiajna 2-1 (Ţucudean 54, Culio 72 / Batin 85)

Echipele de start:

• CFR: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Lang, Camora – Ioniţă, Bordeianu (Djokovic 81), Culio – Mailat, Ţucudean (Tambe 78), Omrani
  • Rezerve: Vâtcă, Djokovic, Costache, Păun, Tambe, Mureşan, Manea
  • Concordia: Caparco - G. Matei, Leca, Marc, Ivanovici (Măzărache 79)- Prepeliţă (Cristescu 75)- Nivaldo, Gorobsov, R. Deaconu, R. Grădinaru - Guessan (Batin 65)
  • Rezerve: A. Costache, Măzărache, Batin, Albu, Fota, Bărboianu, M. Cristescu

Minutul 90+4: Final la Cluj!

Minutul 85: GOOOOL Concordia Chiajna! Batin profită de o gafă în apărarea clujenilor şi îl învinge pe Arlauskis cu un şut din interiorul careului.

Minutul 82: Camora trimite mingea pe jos în careu, Tambe reia, dar Caparco respinge în corner.

Minutul 72: GOOOOL CFR Cluj! Culio transformă o lovitură de pedeapsă, obţinută de Alex Ioniţă, după ce acesta a fost faultat în careu de Gabi Matei.

Minutul 60: Ocazie pentru Chiajna! Ronaldo Deaconu îşi încearcă norocul de la distanţă, cu un şut puternic, dar mingea se opreşte în plasa laterală a porţii lui Arlauskis.

Minutul 54: GOOOOL CFR Cluj! Mailat primeşte o pasă în careu de la Camora, îi pasează în centru lui Ţucudean, iar atacantul nu iartă şi deschide scorul.

Minutul 53: Ţucudean îi pasează în preajma careului lui Omrani, dar francezul trimite puternic peste poarta lui Caparco.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: Pauză în Gruia!

Minutul 40: Ocazie imensă semnată de Mailat! Atacantul CFR-ului s-a trezit cu mingea la picior în interiorul careului, dar cu poarta goală în faţă acesta l-a nimerit pe Gabi Matei, iar pericolul a fost îndepărtat de fundaşii ilfoveni.

Minutul 29: Ocazie mare pentru CFR Cluj! Ţucudean trimite în careu către Peteleu, dar reluarea fundaşului dreapta este modestă şi Caparco reţine cu uşurinţă.

Minutul 22: Mailat îşi încearcă norocul din interior careului, dar expediază balonul mult pe lângă poarta lui Caparco.

Minutul 1: Fluier de start la Cluj!

CFR Cluj şi Concordia Chiajna se întâlnesc în runda 3 a Ligii 1 Betano. Meciul opune două echipe aflate în criză, care nu reuşesc rezultatele aşteptate în începutul de sezon şi ale căror evoluţii lasă de dorit. După primele meciuri în întrecerea internă, CFR se află pe locul 8, cu două puncte, iar Chiajna se clasează pe 12, acumulând un singur punct. Meciul se disputa în această seară, pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, de la ora 21:00.

CFR Cluj ţinteşte victoria care o poate scoate din pasa neagră. Campioana României are probleme serioase după plecarea lui Dan Petrescu. A reuşit o singură victorie în meciurile oficiale, a ieşit din lupta pentru grupele Ligii Campionilor şi în campionat are două egaluri în primele două partide. Pe lângă rezultatele nefaste, jocul echipei este slab, iar pragmatismul nu mai este punctul forte al ardelenilor.

Concordia Chiajna a început, de asemenea, greu. A pierdut în etapa întâi, 1-2 la Mediaş, şi a obţinut cu noroc un rezultat de egalitate, în etapa a doua, împotriva Viitorului, 1-1. Deşi a venit în finalul sezonului trecut cu mare încredere, Ionuţ Badea pare că nu a reuşit să-şi impună filozofia de joc. Mai mult,  jucătorii se caută în continuare deşi au trecut printr-un stagiu de pregătire cu fostul secund al naţionalei.