Cel mai controversat moment din FCSB - U Craiova. Benzar a marcat, vicecampionii celebrau, dar Haţegan a anulat golul. Elevii lui Teja au protestat vehement

31 mar 2019 2544 afişări Liga 1

Romario Benzar a înscris pentru 3-2 contra Craiovei, în minutul 55, însă Ovidiu Haţegan a anulat reuşita după ce asistentul Sebastian Gheorghe a semnalizat o poziţie de ofsaid. Gazdele i-au cerut socoteală tuşierului, susţinând faptul că Benzar se afla în poziţie regulamentară în momentul şutului.

Minutul 55 a adus cea mai controversată fază a partidei de pe Arena Naţională. Hora se afla în duel cu Acka, a luftat, însă mingea a ajuns cu şansă la Romario Benzar. Fundaşul lateral a şutat din prima şi l-a învins pe Pigliacelli pentru 3-2. Vicecampionii n-au observat că asistentul Sebastian Gheorghe rămăsese cu fanionul ridicat. Ovidiu Haţegan s-a dus la acesta, după care a anulat reuşita FCSB-ului.

În momentul în care Hora a atins prima oară mingea, Benzar se afla în poziţie regulamentară. Există o posibilitate ca Hora să atingă mingea din nou, atunci când Benzar se afla în spatele apărătorilor olteni. Pe reluarea iniţială nu s-a observat acest lucru. Şi Harlem Gnohere se afla într-o poziţie suspectă de ofsaid, dar francezul nu influenţează faza şi nici nu-i încurcă pe fundaşii lui Mangia. Cert este că Haţegan a anulat reuşita şi scorul a rămas 2-2.