Ce simte un fotbalist de 19 ani schimbat după doar 37 de minute? Moruţan a dezvăluit dialogul cu Dică: "Asta mi-a spus"

22 dec 2018 22708 afişări Liga 1

Olimpiu Moruţan a explicat de ce Nicolae Dică a ales să-l schimbe după numai 37 de minute. Mijlocaşul de 19 ani a intrat la pauză în meciul cu CFR Cluj, scor 0-2, dar a fost schimbat în minutul 82 cu Raul Rusescu.

Internaţionalul U21 a dezvăluit că Dică a avut nevoie de un fundaş în teren, astfel că a ales să-l ”sacrifice” pe jucătorul venit în vară de la FC Botoşani: ”Da, am început jocul bine, am încercat să ne dominăm adversarul. Aşa este fotbalul, trebuie să mergem mai departe şi să revenim după vacanţă mai puternici. A spus că trebuia să facă o schimbare pentru că un fundaş trebuia să fie pe teren, am jucat cu un om în minus.

Trebuie să fiu puternic, la anul să muncesc mult mai mult. Nu ştiu, nu vreau să vorbesc despre asta. Este mare diferenţa, dar trebuie să revenim după vacanţă mai puternici şi mai uniţi”
, a spus Moruţan la Digi Sport.

După acest joc, FCSB rămâne pe locul doi, cu 40 de puncte la şase puncte distanţă de liderul CFR Cluj. Vicecampioana va debuta în noul an împotriva celor de la Dunărea Călăraşi.