28 apr 2019 4353 afişări Liga 1
Botoşani - Poli Iaşi 3-0. Fulop şi Golofca n-au avut milă de Stoican, în prima zi de Paşti. Cum arată clasamentul playout-ului, la finalul turului DRAGOS PASCANEANU / MEDIAFAX FOTO

FC Botoşani - Poli Iaşi 3-0 (L. Fulop 30-pen., 45, Golofca 90+3)

FC Botoşani câştigă derby-ul Moldovei după un meci în care Lorand Fulop a făcut diferenţa. A fost un meci cu de toate, goluri, ratări incredibile, penalty-uri şi o eliminare. Începutul meciului a aparţinut gazdelor care au iniţiativa dar nu şi-au creat nicio ocazie de gol. În minutul 15, Miron este împins în careu, Horaţiu Feşnic lasă jocul să continue, mingea ajunge la Fabbrini care şutează din marginea careului dar Peralta respinge în corner. Replica Iaşiului vine în minutul 17 când Sanoh are şansa deschiderii scorului dar nu ajunge la mingea centrată pe şase metri. În minutul 29, Gardoş comite un henţ în careu iar Horaţiu Feşnic arată punctul cu var. Lorand Fulop execută şi marchează iar din minutul 31 FC Botoşani conducea cu 1-0. Patru minute mai târziu, Platini execută o lovitură liberă de pe stânga, Frăsinescu reia cu capul dar Pap îşi salvează echipa.

Cu un minut înainte de pauză, Enriko Papa recuperează o minge la jumătatea terenului, îi trimite lui Golofca, acesta şutează la colţul lung, Peralta respinge până la Fulop iar atacantul botoşănean face dubla. Ieşenii au ieşit mai mult la joc în partea secundă dar nu au reuşit să se apropie de poarta lui Pap. Platini şutează de la 25 de metri dar Pap prinde mingea. Ciobotariu îi trimite pe teren pe Karaboue şi Oaidă pentru a menţine rezultatul. În minutul 78, Holzmann cade după un duel cu Rus, jucătorul Iaşiul încearcă să-l ridice pe austriac iar acesta îl loveşte cu capul. Centralul Horaţiu Feştic îl elimină pe Holzmann şi îi arată cartonaşul galben şui Rus.

În minutul 87, Fabbrini are ratarea campionatului. Roman centrează de pe dreapta, Peralta este depăşit iar Fabbrini ratează din trei metri deşi avea toată poarta în faţă. În prelungiri, Roman scapă pe contraatac şi este faultat în careu. Tot Roman execută dar trimite peste poartă. În minutul 90+3 Golofca scapă pe contraatac şi duce scorul la 3-0. Partida s-a încheiat cu victoria echipei FC Botoşani care depăşeşte pe Poli Iaşi în clasament.

Botoşani: Pap - Pataches (Karaboue 56), Miron, Burcă, Holzmanns - Papa, J. Rodriguez - Fabbrini, Ongenda (Oaidă 69), Golofca - L. Fulop (M. Roman 75)
Rezerve: Fraisl - L. Buş, Târşa, Chindriş
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Poli Iaşi: Mino - Russ, Gardoşs (Enoh 56), Frăsinescu, Sin (Teixeira 66) - Mihăescu, F. Cristea (Panţîru 46), Nascimento - Sanoh, Platinis, W. Semedos
Rezerve: Rusu - Zaharia, Chelaru, Gallego
Antrenor: Flavius Stoican

Miniutul 90+5: Fluier final. FC Botoşani se impune în Derby-ul Moldovei.

8. Concordia Chiajna - 15p.

Minutul 90+4: GOOOL FC Botoşani! Cătălin Golofca scapă singur cu Ruben Mino şi înscrie cu sânge rece, pentru 3-0.

Minutul 90+3: Penalty ratat! Mihai Roman a scos un penalty, dar tot el a şutat peste poartă, de la punctul cu var. Rămâne 2-0 pentru gazde.

Minutul 80: Eliminare. Austriacul Holzamnn vede direct cartonaşul roşu, după ce l-a lovit cu capul în figură pe Laurenţiu Rus. Fundaşului Iaşului l-a provocat, dar s-a ales cu un cartonaş galben şi a obţinut eliminarea adversarului său.

Minutul 46: S-a reluat partida.

Minutul 45+1: Pauză la Botoşani. Gazdele conduc cu 2-0.

Minutul 45: GOOOL FC Botoşani! Golofca a scăpat spre poarta adversă, a fost blocat de Mino Peralta, dar Fulop a apărut execelent pe respingere şi a trimis în plasă, pentru 2-0. Fulop a reuşit dubla.

Minutul 36: Ocazie mare pentru Poli Iaşi. Frăsinescu a reluat cu capul din şase metri, la colţul scurt, dar Pap a plonjat şi a respins cu vârful degetelor. Rămâne 1-0 pentru gazde.

Minutul 30: GOOOL FC Botoşani! Fulop înscrie de la 11 metri şi ajunge la cota şase în Liga 1 Betano.

DRAGOS PASCANEANU / MEDIAFAX FOTO

Minutul 29: Penalty pentru FC Botoşani! Horaţiu Feşnic arată punctul cu var şi îl avertizează pe Florin Gardoş. Fundaşul adus de la Craiova a comis un henţ în careu, iar arbitrul a acordat penalty. Va executa Fulop.

IONUT TABULTOC / MEDIAFAX FOTO

Minutul 1: Start la Botoşani!

17:06 Hristos a Înviat! Avem echipele de start pentru derby-ul Moldovei.

Botoşani se află într-o situaţie dificilă în play-out. Este la 3 puncte de locul de baraj, pentru menţinerea în prima ligă, astfel că o victorie este capitală. În ultimele 5 meciuri a bifat 4 înfrângeri şi o victorie, iar sezonul se poate termina prost pentru Botoşani, ţinând cont că la începutul campionatului ţintea calificarea în play-off. Acest lucru a fost evidenţiat şi de antrenorul Liviu Ciobotariu:

Noi avem mare nevoie de puncte, ne despart două puncte în clasament de ei, ultimele evoluţii ale noastre ne dau speranţe, am practicat un joc bun, dar din păcate nu am reuşit să luăm decât trei puncte în ultimele trei etape. Am discutat şi cu jucătorii în vestiar că trebuie să muncim la fel de bine, să avem aceeaşi determinare şi în antrenament şi în jocuri pentru că fotbalul ne va răsplăti chiar dacă în etapa care am jucat-o la Bucureşti am făcut un joc bun dar nu am reuşit să obţinem nimic.

Iaşiul se clasează pe locul 3, dar nici ea nu a scăpat de emoţiile retrogradării. Este la 5 puncte de locul 12 şi trupa lui Flavius Stoican nu a mers foarte bine în ultimele 3 etape. A înregistrat o victorie, un egal şi o înfrângere.