Bonetti acuză după 0-0 cu Chiajna! "Am avut un pact cu Federaţia şi l-au încălcat!" De ce nu s-a putut baza Dinamo pe patru titulari

17 aug 2012 8770 afişări Comentează şi tu Liga 1
Bonetti acuză după 0-0 cu Chiajna! "Am avut un pact cu Federaţia şi l-au încălcat!" De ce nu s-a putut baza Dinamo pe patru titulari Bonetti este mulţumit de jocul lui Dinamo la Chiajna! "Am făcut un meci bun, ne-a lipsit doar golul"

Dinamo a remizat, 0-0, la Chiajna, într-un meci contând pentru etapa a cincea a Ligii 1.

Dario Bonetti, antrenorul lui Dinamo, a declarat la finalul partidei că este mulţumit de jocul echipei şi consideră că alb-roşilor nu le-a lipsit decât golul.

"Am făcut o partidă bună, dar ne-a lipsit golul. Tensiunea mi s-a părut normal să apară, era vorba de o partidă dificilă.

Dacă mă gândesc că pentru noi contează numai grupul, nu mă mai gândesc că a fost o decizie greşită să încep cu cei care au fost în teren azi.

Mâine (n.r. sâmbătă) vom afla cât de gravă este accidentarea lui Alvarez. Nu sunt îngrijorat în perespectiva partidei din Europa, am făcut un meci bun. Meciurile din play-off sunt complicate pentru toată lumea, nu doar pentru Dinamo.

Nu regret că i-am introdus mai târziu pe Ţucudean şi Dănciulescu"
, a spus Dario Bonetti la Digi Sport.

"Federaţia nu a respectat pactul"

La conferinţa de presă de la finalul partidei, Dario Bonetti a dezvăluit că Dinamo şi FRF se înţeleseseră ca jucătorii dinamovişti convocaţi la naţionala de tineret a României pentru meciul amical cu Suedia să nu joace mai mult de 45 de minute în respecitva partidă, însă selecţionerul Emil Săndoi a încălcat "pactul". Marius Alexe, Constantin Nica,Cosmin Matei şi Ţucudean au fost titulari în meciul câştigat miercuri de selecţionata U21, scor 2-0, şi au jucat cel puţin 65 de minute (Marius Alexe a fost primul scuimbat). Drept urmare Alexe, Nica şi Matei au fost lăsaţi în afara lotului pentru meciul cu Concordia, în timp ce Ţucudean a intrat abia în repriza a doua.

"Am avut o înţelegere cu Federaţia şi nu a fost respectată. Nu mi s-a părut corect ceea ce s-a întâmplat şi din această cauză am avut de suferit în meciul din această seară. Înţelegerea era ca jucătorii noştri de la naţionala de tineret să joace cel mult 45 de minute în partida cu Suedia. Nu mă aşteptam să avem atât de mulţi jucători la echipele naţionale", a declarat Dario Bonetii.