Bogdan Andone a ieşit la atac după meciul cu Sepsi: "Chiar nu înţeleg! Există anumite interese"

22 iul 2019 12635 afişări Liga 1

Bogdan Andone nu e îngrijorat după remiza cu Sepsi, scor 0-0, spunând că FCSB a dominat jocul după minutul 15. Antrenorul vicecampioanei a ţinut însă să tragă un semnal de alarmă, după ce FCSB a fost programată luni, iar joi va juca în Europa League.

Bogdan Andone şi-a felicitat jucătorii după remiza cu Sepsi: "Am început puţin mai greu jocul, iar apoi, băieţii au pus stăpânire pe joc. În repriza secundă s-a jucat la o singură poartă. N-am reuşit să marcăm şi s-a terminat 0-0. E un plus că n-am primit gol. Şansele lor au venit după două contraatacuri, nimic special. N-am reuşit să marcăm din câteva ocazii foarte, foarte mari. Mă bucur că băieţii şi-au dorit să câştige, am dominat copios pe final, dar n-am reuşit să marcăm. N-am ce să le reproşez băieţilor. Noi suntem mereu pe drumuri, chiar dacă jucăm acasă sau în deplasare. N-am ce să le reproşez, îi felicit.

Pe Bălaşa l-am schimbat pentru că încă nu are ritm de joc. La fel şi Man, el a venit de la naţionala de tineret, încă nu are ritm. Resimte şi oboseala. La fel şi Coman, dar şi Nedelcu. Moutinho şi Salomao sunt undeva la 50%, au avut o pauză foarte lungă. E imposibil să începem cu ei acum. Pe Salomao l-am introdus azi ca pe o soluţie de avarie. Nu aveam pe cine să bag acolo. A creat faza de final, unde Cristea a ratat. Salomao va ajuta foarte mult echipa după ce va fi pus la punct cu pregătirea fizică. Echipa adversă nu ne-a pus mari probleme după minutul 15. Băieţii din apărare şi-au făcut treaba, au muncit pentru echipă.

Urmează o deplasare lungă. Chiar nu înţeleg de ce Liga ne-a pus să jucăm luni seara, când noi vom juca joi. Puteam să fim programaţi duminică la 18:00. Băieţii ajung diseară la patru noaptea. Când mai dorm băieţii ăştia? Se pare că nu se vrea... există anumite interese", a spus Bogdan Andone, la finalul partidei cu Sepsi OSK.

Pentru FCSB urmează manşa tur cu Alaşkert, din turul secund al Ligii Europa. Partida va avea loc joi, de la ora 20:00, şi va fi transmisă în direct de Pro TV. Dacă va trece de Alaşkert, FCSB se va duela cu învingătoarea dintre Mlada Boleslav (Cehia) şi C Ordabasy (Kazahstan), în turul al treilea.

Din postura de principal, Bogdan Andone a înregistrat trei victorii la FCSB, până la acest egal cu Sepsi OSK: 2-0 cu Milsami (tur), 4-3 cu Hermannstadt şi 2-1 cu Milsami (retur).