Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » Becali nu i-a pronunțat numele nici măcar o dată, dar îl vrea neapărat! Mașina de goluri care i-ar asigura Stelei grupele Ligii

Becali nu i-a pronunțat numele nici măcar o dată, dar îl vrea neapărat! Mașina de goluri care i-ar asigura Stelei grupele Ligii

Becali nu i-a pronunțat numele nici măcar o dată, dar îl vrea neapărat! Mașina de goluri care i-ar asigura Stelei grupele Ligii
  • Gigi Becali a fixat ținta numărul unu pentru perioada de transferuri din vară. Patronul din Ghencea vrea să facă tot posibilul pentru a-l aduce pe Jeremy Bokila, fotbalistul său preferat, la Steaua.

Eliberat de aproape două luni din închisoare, Becali a apucat să vadă campioana la lucru pe viu de suficiente ori încât să știe cu exactitate de ce fotbaliști are nevoie pentru a nu mai gâfâi în sezonul viitor. Latifundiarul vede echipa ca pe o afacere și e decis să investească masiv în următoarele luni pentru a avea acces la bonusul din Liga Campionilor.

Deja Becali s-a înțeles cu Mirel Rădoi pentru viitoarea colaborare, fostul căpitan din Ghencea asigurându-se că va avea la dispoziție o echipă competitivă. Becali a vândut aproape toți jucătorii importanți în ultimii ani, iar în condițiile acestea nu se poate face performanță decât în campionatul intern, unde nivelul e foarte slab.

Varianta Jeremy Bokila va reveni astfel în actualitate, mai ales că pista Tade pare închisă definitiv. Becali a discutat deja cu oficialii Stelei despre dorințele rușilor și doleanțele jucătorului. Congolezul a fost aproape de Ghencea în vară, dar oficialii lui Terek și ai roș-albaștrilor nu au ajuns la un acord. În iarnă,cele două părți au reluat negocierile, tot fără rezultat, dar lucrurile se pot schimba acum. Dorit de Gigi Becali încă de pe vremea când fotbalistul de 26 de ani evolua la Petrolul, Bokila a rămas în atenția campioanei chiar dacă a schimbat aerul Ligii 1. În ultimul an am asistat la o adevărată telenovelă în jurul transferului său, care, în cele din urmă, nu s-a mai concretizat, ca urmare a faptului că prețul cerut de ruși a fost unul prea mare.

Dar în acest moment lucrurile par să îi surâdă campioanei: Bokila este un jucător dispensabil în campionatul Rusiei. Atacantul a jucat în doar 3 meciuri ca titular pentru trupa din Grozîi în acest sezon, iar Rakhimov, tehnicianul echipei, nu pare să îl integreze prea curând în mecanismul echipei.

Se creează astfel toate premisele ca Steaua să aibă un atu în plus pentru eventualele negocieri, mai ales că toți îl doresc pe vârf în Ghencea: Becali, Argăseală, Rădoi, dar și suporterii. Cum Raul Rusescu se va întoarce mai mult ca sigur în vară la Sevilla, iar Keșeru este deja istorie, e clar că roș-albaștrii nu pot „sta” doar în Țucudean.


Bokila a fost o mașină de dat goluri pe vremea când evolua la Petrolul

„Discuțiile s-au sistat pentru că cei de la Terek nu au vrut să-i dea drumul. Noi am oferit prețul cerut de cei de acolo, dar au decis să-l păstreze pe Bokila”
Valeriu Argăseală, august 2014

„Când l-am văzut eu pe Bokila, nu prea îl vedea lumea, acum își dă toată lumea seama că este fotbalist. Este cel mai bun atacant din România. Doar că are nevoie de încă ceva. Dar e jucător de rasă. Nu cred că mai avem vreo șansă să îl luăm. La Steaua, Bokila dădea 30 de goluri. Are sânge rece, nu ratează, ăsta dă goluri. Are un stil a la Henry”
Gigi Becali, în aprilie 2013

Interesant este că Gigi Becali nu a scos încă vreun cuvânt despre Bokila, preferând să enumere doar jucătorii doriți din campionatul intern: Alcenat, Budescu, De Amorim, Tamuz, Cernat sau Teixeira.

22 goluri a marcat Bokila pentru Petrolul în cele 37 de meciuri pe care le-a jucat pentru formația ploieșteană

Parteneri
Surpriză uriașă la Roland Garros. O jucătoare poloneză o elimină pe cea 22-a favorită
Mediafax
Ce arată analizele toxicologice în cazul lui Vlad Verdeș, tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl polițist. Martorii spuneau că e posedat!
Cancan.ro
Momentul incredibil în care un scafandru scapă ca prin minune de o balenă care aproape l-a înghiți
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată acum Sânziana Buruiană, după 11 ani de alăptat fără oprire. Care este motivul pentru care nu a stopat procesul: Nu renunțăm momentan
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Râzi cu lacrimi
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Descopera.ro
Pensii mai mici cu 480 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România afectați și care este condiția
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Promotor.ro