Bătăi de cap pentru Stoican! S-au "rupt" şi soluţiile trebuie găsite în regim de urgenţă

13 sep 2018 1203 afişări Comentează şi tu Liga 1

Flavius Stoican a primit o grea lovitură în pauza competiţională generată de meciurile echipei naţionale. Stoperul Ovidiu Mihalache, unul dintre jucătorii importanţi ai Politehnicii Iaşi, a suferit o ruptură fibrilară şi va rata cel puţin următoarele două partide. Întinderea musculară suferită înaintea meciului cu Chiajna i-a recidivat stoperului săptămâna trecută, într-un meci şcoală disputat în compania echipei de juniori a clubului. Mihalache i-a transmis antrenorului că nu mai resimte dureri şi că poate reveni pe teren, dar pe parcursul meciului a cerut schimbare. Verdictul medicului a fost ruptură fibrilară de aproximativ 13 mm, leziune ce-l va ţine pe experimentatul jucător pe tuşă cel puţin două săptămâni. În plus Stoican nu va conta nici pe Laurenţiu Rus, care va trebui să suporte o intervenţie chirugicală la menisc.

Mihăescu şi Cioinac, soluţii în centrul defensivei

În aceste condiţii, până la meciul de la Voluntari, antrenorul Flavius Stoican caută soluţii viabile pentru a-l înlocui pe stoperul Mihalache. Una ar fi Mihăescu, cel care a jucat titular cu Chiajna, dar cel mai probabil perechea lui Frăsinescu în centrul defensivei în întâlnirea cu Voluntariul va fi Ionuţ Cioinac. Acesta a revenit după etapa de suspendare şi are prima şansă la titularizare, având avantajul că a mai evoluat fundaş central şi în debutul stagiunii trecute, când Mihalache a lipsit din lot.
Ieri seară, tehnicianul lui Poli a încercat mai multe formule de echipă într-un amical disputat în Copou în compania echipei de juniori Sporting Juniorul Vaslui. Poli s-a impus cu scorul de 5-0 (3-0), golurile fiind marcate de Sin, Sanoh, Flores, Pârvulescu şi Mendes. Stoican a jucat în centrul apărării atât cu Mihăescu, cât şi cu Cioinac, abordând mai multe module tactice, cu un singur sau cu doi înhizători în prima repriză, respectiv sistemul clasic cu doi atacanţi în partea secundă.

Poli Iaşi – Sporting Junior Vaslui 5-0 (3-0)
Marcatori: Sin, Sanoh, Flores, Pârvulescu şi Mendes
Poli:
Repriza I (din primul minut): Cobrea – Zaharia, Mihăescu, Frăsinescu, Panţîru – Qaka, Cioinac – Sanoh, Flores, Sin – Enoh.
Repriza I (din minutul 30): Cobrea – Gallego, Cioinac, Frăsinescu, Panţîru – Qaka – Sanoh, Mimoun, Flores, Sin – Enoh.
Repriza a II-a (din minutul 45): Rusu – Gallego, Dwubeng, Chelaru, Pârvulescu – Danale, Mimoun, Căruţă, Patrick Petre – Mendes, Bekui.