Astra - Viitorul 3-0! Meci de coşmar pentru elevii lui Hagi! Prima ”dublă” semnată de Alibec după aproape doi ani

8 feb 2019 7192 afişări Comentează şi tu Liga 1
Astra - Viitorul 3-0! Meci de coşmar pentru elevii lui Hagi! Prima ”dublă” semnată de Alibec după aproape doi ani 4 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17868605/2/51464753-343840129560032-5780210297407012864-n.png

Astra - Viitorul 3-0 (Begue 28, Alibec 51, 65)

Echipele de start:

• Astra: Lazar – Butean, Erico, Cestor, Belu-Iordache – Begue, Mrzljak, N. Roşu – Llullaku – Alibec, Zoua
  • Rezerve: Miguel Santos, R. Crişan, Truşescu, Biceanu, Balaure, Vahid Hambo, Romario Pires
  • Viitorul: Cojocaru – Mladen, Ţîru, Bas Kuipers, De Nooijer (Boboc 46)- Artean, T. Băluţă, C. Casap – I. Hagi, Rivaldinho, Drăguş
  • Rezerve: Tordai, Iacob, Achim, Tîrcoveanu, Ghiţă, Calcan, Boboc

Minutul 90+3: Final de meci! Astra se impune pe teren propriu, la scor de neprezentare, şi trece cu un punct peste echipa lui Gică Hagi. Begue a deschis scorul în minutul 28, după o acţiune personală a lui Alibec. Francezul a tras cu boltă din afara careului şi l-a învins pe Cojocaru, stabilind scorul final. Acelaşi Alibec şi-a trecut numele pe lista marcatorilor imediat după pauză, cu un şut puternic, şi a reuşit ”dubla” din poziţie ideală în minutul 65. Pentru giurgiuveni urmează duelul cu campioana CFR Cluj, în timp ce Viitorul va primi vizita celor de la Poli Iaşi.

Minutul 81: Supărat în urma unui duel pierdut în faţa fundaşului Astrei, Cestor, Denis Drăguş s-a răzbunat pe unul dintre panourile publicitare.

FOTO Digi Sport.

Minutul 65: GOOOL Astra! Belu Iordache trimite în careu de pe partea dreapta, iar Alibec reia cu latul din poziţie idelă şi îl învinge pe Cojocaru pentru a doua oară în această partidă.

Minutul 51: GOOOL Astra! Denis Alibec primeşte o minge în careu, cu spatele la poartă, se întoarce şi trage puternic cu stângul, fără nicio şansă pentru Cojocaru.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Pauză la Giurgiu! Elevii lui Costel Enache sunt în avantaj prin golul marcat de Begue.

Minutul 43: Eliminare! Bas Kuipers faultează dur pe Begue şi vede cartonaşul roşu de la centralul Istvan Kovacs. Olandezul şi-a călcat adversarul pe gleznă.

FOTO Digi Sport

Minutul 28: GOOOL Astra! Alibec ia o acţiune pe cont propriu, Kuipers respinge, iar mingea ajunge la Begue, care trage cu boltă de la marginea careului iar balonul se opreşte direct în plasa laterală a porţii lui Cojocaru!

Minutul 15: Şansă imensă pentru Viitorul! Băluţă îl vede excelent pe Ianis Hagi, acesta scapă singur cu Lazar şi încearcă să-l dribleze pe goalkeeper-ul gazdelor. Acesta a fost atent şi a respins mingea în corner.

Minutul 13: Replica elevilor lui Gică Hagi! Casap îşi încearcă norocul de la distanţă cu un şut pe jos, dar David Lazar este atent şi reţine.

Minutul 11: Prima mare ocazie a partidei le aparţine giurgiuvenilor! Begue trimite o centrare puternică în careu, dar Zoua nu a putut relua iar mingea s-a dus în afara terenului.

Minutul 1: Fluier de start!

18:50 Avem echipele de start! Costel Enache a trimis în teren o formulă super-ofensivă. Mrzljak va fi responsabil cu ordinea la mijlocul terenului, în timp ce Neluţ Roşu şi Begu vor ajuta tridentul din atac Llullaku - Alibec - Zoua.

De cealaltă parte, Gică Hagi a avut curajul de a-i trimite în echipa de start pe Carlo Casap, fotbalist care s-a recuperat în urma unei accidentări grave, în timp ce în atac e fostul jucător al lui Dinamo, Rivaldinho.

"Astralii" sunt pe locul şase în Liga 1, cu 32 de puncte, iar echipa lui Hagi, cel care conduce cu 2-1 în duelurile directe cu Enache, tehnicianul giurgiuvenilor, e situată pe poziţia a patra, cu 34 de puncte. Astra şi Viitorul s-au întâlnit de 19 ori, bilanţul fiind: 8 victorii Astra - 4 remize - 7 succese Viitorul.

"Ambele echipe vor căuta să câştige, pentru au nevoie de puncte în lupta pentru un loc în play-off. Miza este mare, sperăm să facem un meci bun, să ne ridicăm la înălţimea presiunii. Astra are o echipă bună, un lot echilibrat, iar dacă o laşi să joace marchează mult. Nu este un meci decisiv, mai avem trei jocuri", a spus Hagi.

"Regele" a vorbit şi despre reîntâlnirea cu Denis Alibec, jucător căruia i-a relansat cariera. "Este un jucător foarte bun, talentat, l-am apreciat şi-l apreciez foarte mult. Ca orice supertalent, este capricios. Pe mine ca antrenor sau ca om care vede fotbal, mă bucură că arată bine şi este în condiţii bune. În rest, vom fi rivali şi sper să nu facă un meci foarte bun", a spus Gică Hagi.

Managerul Viitorului spunea în urmă cu doi ani despre Alibec, vedeta Astrei: ”Eu nu l-am avut pe Alibec în lot. Eu l-am făcut. Eu l-am repus pe picioare, nu Şumi. Când îl ai pe Alibec aşa cum e acum, cred şi eu că te face antrenor. Eu l-am luat când se lăsase de fotbal şi asta ştie Şumudică. Când eu spuneam în acele timpuri că Alibec e cel mai bun vă uitaţi la mine şi ziceaţi că Hagi e nebun, ce ştie ăsta fotbal? Acum toţi ziceţi că Alibec e cel mai bun. Eu l-am luat de pe stradă, l-am antrenat şi am făcut-o pentru el. Ăsta sunt, sunt băiat bun. Eu am ochi".