Astra - U Craiova 0-3! Oltenii se impun la scor de neprezentare la Giurgiu şi trec la locul doi în Liga 1. Trupa lui Mulţescu, de nerecunoscut

26 oct 2018 11238 afişări Liga 1

Astra - Craiova 0-3 (Mitriţă 38, Cicâldău 62, Koljic 72)

Echipele de start:

• U Craiova: Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic (Ferreira 34)- Bărbuţ (Meza 78), Mateiu, Cicâldău, Bancu - Mihăilă (Fedele 60), Koljic, Mitriţă
  • Rezerve: Popescu - Rocha, Tiago, Briceag, Meza Colli, Baicu
  • Astra: Lazar - Butean, Erico, Cestor, Radunovic - Bejan, Biceanu (N. Roşu 46) - Koukou (V. Gheorghe 46), Begue (Bahamboula 81), Llullaku - Alibecs
  • Rezerve: Miguel - Zoua, Truşescu, Belu, Bahamboula

Minutul 90+3: Final de meci la Giurgiu! Craiova se impune la scor de neprezentare şi trece pe locul doi, la un punct de liderul CFR Cluj şi cu un punct în faţa celor de la FCSB!

Minutul 72: GOOOOOOL Craiova! Koljic este scăpat din marcaj de fundaşii giurgiuveni, primeşte o centrare în careu şi reia din prima direct în poarta lui Lazăr.

Minutul 62: GOOOOOOL Craiova! Mitriţă rămâne cu şansă la minge după duelul cu Butean, avansează în careu şi scoate mingea în centru, de unde Cicâldău trimite în poarta goală, în condiţiile în care Lazăr ieşise să-l îmtâpine pe Mitriţă.

Minutul 57: Ce ocazie pentru Astra! Alibec a executat în careu o lovitură liber, iar Llullaku, cel care a ajuns la minge, a reluat cu capul pe lângă din doar şase metri.

Minutul 46: A reînceput partida de la Giurgiu, în care oltenii sunt în avantaj.

Minutul 45+2: Final de primă repriză!

Minutul 38: GOOOOOOOL Craiova! Mitriţă trimite în careu pentru Mihăilă, acesta nu reuşeşte să reia din prima şi recentrează, iar acelaşi Mitriţă preia şi şutează direct în plasa porţii lui Lazar.

Minutul 33: Cicâldău reia din prima de la marginea careului, dar expediază balonul mult peste poarta lui Lazar!

Minutul 1: Intervenţie dură a lui Alibec, în debutul partidei, pentru care este avertizat cu cartonaşul galben de centralul Alexandru Tudor!

FOTO Captură Digisport

Minutul 1: Fluier de start!

În ultima etapă a turului sezonului regulat, U Craiova joacă în deplasare cu Astra, vineri, de la ora 21:00. Devis Mangia spune că jucătorii săi sunt încă sub impresia decesului lui Ilie Balaci, dar speră să-i remonteze psihic pentru duelul de la Giurgiu, aşa cum a făcut-o şi la derby-ul cu FCSB.

„Va fi un meci dificil, Astra este o echipă bună în faza de apărare şi cu jucători de calitate pe tranziţia pozitivă, Begue, Alibec, Llullaku şi alţii, nu ştiu acum cine va juca, dar au lot bun. Sunt convins că nu ne vor oferi spaţii mari. Nu ştiu dacă este un avantaj că antrenorul lor ne cunoaşte jucătorii, fiindcă şi jucătorii Craiovei îl cunosc pe el, lucrând împreună.

Va trebui să menajăm unii fotbalişti, fiindcă avem trei meciuri în deplasare într-o săptămână şi vom vedea cum gestionăm acest program încărcat. Clasamentul este strâns, iar noi trebuie să avem continuitate. Jucătorii sunt şi ei oameni, este normal să fie afectaţi după ce s-a întâmplat cu Ilie Balaci, dar sper să-i motivez aşa cum am făcut-o cu FCSB, asta este munca noastră, sper să-i pregătim bine”, a declarat Mangia, la conferinţa de presă premergătoare partidei cu Astra.

Înaintea desfăşurării etapei a 13-a, Astra se află pe locul 3, cu 20 de puncte, iar U Craiova e pe poziţia a 5-a, cu 19 puncte.