Astra - FCSB 2-1. Greşeli uriaşe în apărarea oaspeţilor. Vînă şi Bălaşa au gafat

5 aug 2019 17785 afişări Liga 1
  • După primele trei etape, Astra şi FCSB au acumulat câte patru puncte. FC Botoşani a obţinut cât cele două la un loc, dar după patru jocuri. CFR şi Viitorul împart prima poziţie, cu câte zece lungimi.

Astra - FCSB 2-1 (Gheorghe 20, Alibec 75 / Oaidă 28)
Stadion:
Marin Anastasovici (Giurgiu)
Arbitru: Istvan Kovacs. Asistenţi: Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene

Echipele de start:

• Astra: Kitanov – David Bruno, Dima, Graovac, Radunovic – Crepulja, Biceanu, V. Gheorghe – Răduţ (Matei 62), Alibec (Tounkara 90+1), Stahl (Begue 46)
  • Rezerve: Lazar, Moise, Graur
  • FCSB: Vlad – Creţu, Planic, Bălaşa (Vînă 40), Soiledis – Ov. Popescu, I. Cristea, Oaidă (Coman 62) – Moutinho, Gikiewitz (Tănase 46), Panţîru
  • Rezerve: Bălgrădean, L. Filip, Salomao, Belu

Minutul 90+4 Finalul partidei.

Minutul 82 Ocazie mare pentru FCSB! Florinel Coman a executat pe poartă o lovitură liberă din stânga, iar Kitanov a respins superb în corner. Vînă a centrat la faza imediat următoare, dar Astra a scos mingea din propriul careu.

Minutul 75 GOOOOOOOOOOL Astra! Alibec înscrie, după o nouă greşeală în apărarea FCSB! Aflat la 25 de metri de propria poartă, Vînă a pasat cu călcâiul în spate, dar doar până la Gheorghe, care i-a pasat lui Alibec, iar acesta, singur cu postarul, a dus scorul la 2-1.

Minutul 70 FCSB obţine o lovitură liberă de la 30 de metri, dar iroseşte o nouă ocazie. Florinel Coman a dat mingea peste zid, dar balonul s-a dus pe centrul porţii, iar Kitano a reţinut.

Minutul 61 Am avut două ocazii într-un singur minut. Begue nu a reuşit să şuteze corect din doar câţiva metri, iar FCSB a revenit în atac. Soiledis a pătruns prin centrul terenului şi a şutat puternic la colţul lung din 25 de metri, dar Vlad a fost pe fază şi a respins.

Minutul 52 Răduţ iese pentru prima dată la rampă în repriza secundă! Mijlocaşul a executat direct pe poartă o lovitură liberă din lateral, iar Vlad a respins spectaculos în corner.

Minutul 46 A început repriza secundă, iar Astra şi FCSB au făcut câte o schimbare. Begue i-a luat locul lui Stahl, în timp ce Gikiewitz a fost înlocuit cu Tănase.

Minutul 45+1 Finalul primei reprize.

Minutul 40 Incredibil! Gafa de la golul lui Gheorghe i-a fost fatală lui Bălaşa. Fundaşul central a fost înlocuit în minutul 40, iar în locul său a intrat Vînă.

Minutul 39 Cele două echipe joacă de la o poartă la alta, iar FCSB a avut ultima ocazie importantă. Panţîru a pătruns prin centru, a pasat până la Moutinho în dreapta, dar portughezul a şutat slab cu piciorul stâng pe poartă.

Minutul 29 Ce meci frumos avem! Astra putea trece în avantaj, dar Iulian Cristea a intervenit decisiv. Alibec a executat o lovitură liberă de pe stânga, Dima a reluat cu capul din lateral, iar iulian Cristea a scos de pe linia porţii.

Minutul 28 GOOOOOOOOOOOOL FCSB! Vicecampioana egalează rapid, după doar opt minutede la golul lui Gheorghe. Oaidă şi-a ameţit un adversar, a şutat din colţul careului, iar mingea deviată a intrat în poartă.

Minutul 26 FCSB are şansa egalării, dar nu marchează nici din faţa porţii. Iulian Cristea a centrat în careu, Oaidă a reluat pe spate, dar Bălaşa a scos mingea din stadion din doar câţiva metri.

Minutul 20 GOOOOOOOOOOOOL Astra! Bălaşa e condamnat şi nu mai are scăpare, după ce Becali i-a mai acordat o ultimă şansă. Fundaşul central a greşit în duelul cu Alibec, atacantul a pasat în stânga, iar Gheorghe a şutat la colţul lung pentru 1-0.

Minutul 18 Moutinho vrea să şteargă cu buretele imaginea negativă pe care Becali şi-a făcut-o despre el şi încearcă să marcheze. Până în acest moment, portughezul a fost prezent în joc şi a şutat cu piciorul stâng puţin pe lângă poartă.

Minutul 13 Aşa cum era de aşteptat, Denis Alibec a început să împartă primele reproşuri pe teren. Atacantul s-a răstit la centralul Istvan Kovacs, după ce acesta din urmă nu i-a acordat un fault la jumătatea terenului.

Minutul 9 Ce ocazie pentru Astra! Alibec e pregătit să se răzbune şi a fost aproape de a marca. Atacantul a şutat spre vinclu dintr-o lovitură liberă executată de la 25 de metri, dar Vlad a respins spectaculos în lateral.

Minutul 1 A început partida de la Giurgiu, pe stadionul pe care cele două echipe îl împart în acest sezon, din cauza situaţiei cu care se confruntă FCSB. La meci este prezent şi Constantin Budescu, cel care a rămas liber de contract, după despărţirea de Al Shabab.

Astra şi FCSB se înfruntă în această seară, de la ora 21:00, pe stadionul din Giurgiu. După ce la jocul cu Alaşkert au evoluat la Giurgiu din postura de gazde, vicecampionii se vor prezenta acum din postura de oaspeţi. Jocul dintre cele două reprezintă epilogul etapei cu numărul 4 din Liga 1.

Conform LPF, cele două echipe s-au mai întâlnit de 38 de ori pe prima scenă, de 12 ori au câştigat giurgiuvenii, de 19 ori s-au impus roş-albaştrii, iar şapte jocuri s-au încheiat la egalitate. FCSB n-a mai pierdut în deplasare, în Liga 1, de pe 5 decembrie 2018, de la acel 4-2 cu Sepsi OSK. De atunci au urmat patru succese şi şase rezultate de egalitate.

Mediile de vârstă ale celor două loturi: Astra - 24 ani şi două luni, a doua cea mai mică din campionat; FCSB - 24 ani şi 11 luni.

Dan Alexa este fără victorie în campionat în duelurile cu FCSB, palmaresul său cuprinzând patru jocuri, trei încheiate la egalitate şi o înfrângere.

Pentru FCSB va fi primul joc de la demisia lui Bogdan Andone. Echipa va fi condusă de Vergil Andronache, fost tehnician al grupelor de juniori de la Sportul Studenţesc.

Înaintea jocului de la Giurgiu, Andronache a spus că jucătorii sunt gata să se revanşeze: "Acum am vorbit cu băieţii, atmosfera, zilele aste au fost ca nişte ani. Nu e uşor să faci ceea ce au făcut ei, a fost o stare de oboseală, dar ne cunoşteam programul şi nu trebuie să ne plângem. Atmosfera e foarte bună şi i-am felicitat pentru modul cum s-au antrenat zilele astea. Eu am observat dorinţa de a câştiga, asta le-am şi spus. Trebuie să fie bărbaţi adevăraţi şi nimic mai mult. Nu am observat tensiune, e doar dorinţa de a câştiga. Veţi vedea, am curajul să fac afirmaţia asta, că mâine seară veţi vedea o echipă cel puţin determinată", a declarat Andronache, duminică.