Laszlo Dioszegi a spus pentru ProSport că doar Matei și Siger de la Sepsi au acceptat diminuarea salariilor după ce echipa a ajuns în Liga 2.
Dioszegi este foarte supărat după retrogradarea lui Sepsi în Liga 2 și din cauza faptului că foarte mulți jucători nu doresc să accepte reducerea contractelor.
Laszlo Dioszegi a declarat că în zilele următoare se vor lua niște decizii foarte importante în legătură cu niște jucători de la Sepsi.
„Vă spun sincer că îi port un respect deosebit domnului Adrian Mititelu. Dânsul a prezis de mult timp că voi ajunge în Liga 2 și chiar m-a avertizat printr-un mesaj să am mare grijă să nu ajung în situația lui. Și mă avertizase din timp, iar eu trebuia să îmi iau unele măsuri. Dânsul chiar mi-a demonstrat că îmi este un bun prieten și mi-a dat de mult timp un sfat. Am ajuns în prima fază în situația lui. Am ajuns în Liga 2. Dar nu vreau să ajung și în a doua fază tot în situația domnului Adrian, adică să ratez revenirea în Superliga încă din primul sezon. Domnul Adrian Mititelu a avut mare încredere în jucătorii săi și i-a plătit la Liga 2 mult peste nivelul fotbalului din acest eșalon, Și ce a pățit dânsul? Au avut un sezon foarte slab, iar eu nu vreau să pățesc așa ceva și sper că domnul Adrian nu se supără pentru cele spuse de mine”, a spus Dioszegi.
Sepsi a remizat recent cu Șelimbăr, 0-0, și patronul echipei din Sfântu Gheorghe a tunat: „Voi tăia în carne vie încă din această săptămână. Îi asigur pe jucătorii care au evoluat la alibi, adică în bătaie de joc, în meciul amical cu Șelimbăr, că vor dispărea direct de la echipă. De mine nu își bate nimeni joc. Nici nu vrei să mai joci și să bagi piciorul, dar nici nu vrei să accepți micșorarea de salariu. O să vedeți voi ce le voi face eu acestor jucători. În schimb, îi mulțumec public lui Matei că a înțeles situația în care am ajuns acum. El și Siger au acceptat diminuarea contractelor. Ambii mi-au demonstrat că au caracter. Le mulțumesc public. În schimb, mă voi ocupa de cei care își bat joc de acest club în aceste momente”.