A scris istorie în fotbalul românesc, dar problemele financiare au răpus-o. Așa ar putea fi descris în doar câteva cuvinte destinul Sportului Studențesc, echipa pentru care au evoluat Gică Hagi, Mircea Sandu, Gino Iorgulescu și mulți alți jucători uriași.
În ultimii ani de existență, situația era de-a dreptul critică. Datoriile se adunau, iar patronul Vasile Șiman nu reușea să găsească nicio soluție.
Pentru formația din Regie, dezastrul a început în 2012, odată cu retrogradarea în eșalonul secund. S-a ajuns la restanțe salariale de peste 12 luni, motiv pentru care unii dintre jucători nu și-au mai putut permite nici măcar să achite chiriile.
Spre exemplu, Octavian Ormenișan, portarul retras din activitate în 2017, la doar 24 de ani, locuia „în gazdă”, cu 300 de lei. Părinții erau cei care îl ajutau.
Dezvăluirile au fost făcute de unul dintre jucătorii importanți ai „studenților”, Dacian Varga. Redăm dialogul purtat cu Costin Ștucan în podcastul găzduit de acesta:
Dacian Varga: Erau restanțe pe multe luni… 12 luni, 17 luni, 15 luni, 13 luni, 9 luni.
Costin Ștucan: Te-ai ridicat în fruntea colegilor tăi, împotriva lui Șiman.
Dacian Varga: Păi, dacă stai la masă cu 20 de jucători, foști colegi de-ai tăi, și îi vezi plângând în fața ta că nu aveau ce să mănânce, că i-au dat afară din chirie… Deci erau jucători care stăteau în chirie și nu aveau unde să stea. Ajunseseră să locuiască… nu în chirie, ci în gazdă.
Costin Ștucan: Mamă…
Dacian Varga: Despre ce vorbim? Fotbaliști de Liga 1, care au căzut în Liga 2. Dar să ajungă în gazdă… Mie nu mi-a venit să cred. L-am întrebat pe un portar: ”Cum adică stai în gazdă?” / ”Stau în gazdă. Era o doamnă mai în vârstă…”.
Costin Ștucan: Cine era portarul?
Dacian Varga: Ormenișan, dacă nu mă înșel. «Stau în gazdă. Dau 300 de lei, îmi trimit părinții bani. Dau 300 de lei și îmi dă o cameră». Un fotbalist… Adică ceva rău.
Costin Ștucan: Nici studenții nu stau în gazdă…
Dacian Varga: De asta spun. Crede-mă, era ceva rău. Nu îmi venea să cred. Zic: «Bă, nu se poate așa ceva!».
Costin Ștucan: Și ai spus: «Eu…».
Dacian Varga: Am spus: «Trebuie să facem ceva. Nu se poate. Trebuie să facem ceva ca să…».
Costin Ștucan: Cunosc oamenii cum sunt. Se adună la un moment dat, pun la cale ceva…
Dacian Varga: Noi nu am vrut să plecăm cu furca… nu am vrut să facem…
Costin Ștucan: Înțeleg că e o exagerare aici. În momentul în care pui la cale ceva, un protest… mulți se dau în spate.
Dacian Varga: Noi am vrut doar să ne luăm drepturile.
Recent, Vasile Șiman a venit cu o veste surprinzătoare pentru fanii Sportului Studențesc: va repune echipa pe harta fotbalului în foarte scurt timp, printr-un proiect grandios.
„(n.r. Aveți un plan pentru renașterea Sportului) Da, e foarte aproape de punerea în aplicare. (n.r. Are legătură cu ce se întâmplă cu Academia Germană?) Doamne ferește! Există și la Sportul un grup de oameni care se intitulează suporteri, unii chiar sunt, și care au tot felul de inițiative. Orizontul de timp e imediat, deja suntem în întârziere. (n.r. Deci curând) Da, anul ăsta. (n.r. Și începeți de la liga a patra?) Nu, cu totul alt nivel, dar nu pot să vorbesc. E ceva atipic pentru România. Sportul Studențesc poate fi doar formatoare de jucători”, a declarat omul de afaceri la podcastul lui Costin Deșliu.
„(n.r. Aveți un plan pentru renașterea Sportului) Da, e foarte aproape de punerea în aplicare. (n.r. Are legătură cu ce se întâmplă cu Academia Germană?) Doamne ferește! Există și la Sportul un grup de oameni care se intitulează suporteri, unii chiar sunt, și care au tot felul de inițiative.
Orizontul de timp e imediat, deja suntem în întârziere. (n.r. Deci curând) Da, anul ăsta. (n.r. Și începeți de la liga a patra?) Nu, cu totul alt nivel, dar nu pot să vorbesc. E ceva atipic pentru România. Sportul Studențesc poate fi doar formatoare de jucători”, a declarat omul de afaceri la podcastul lui Costin Deșliu.
Introdu cuvântul căutat și apasă ENTER