Ion Crăciunescu a vorbit despre drama lui Haţegan: "Nu trebuia să afle la pauză. A avut o forţă formidabilă"

20 nov 2018 4731 afişări Fotbal Intern

Ovidiu Haţegan a condus aproape impecabil partida dintre Germania şi Olanda din Liga Naţiunilor, chiar dacă la pauză a aflat că mama sa a încetat din viaţă. Fostul arbitru şi şef al CCA, Ion Crăciunescu, a rămas impresionat de forţa interioară a arbitrului din Arad.

"Când primeşti un meci ca acesta, Germania - Olanda, este un lucru formidabil. Trebuie să ai o forţă formidabilă în tine ca să treci peste un asemenea moment. Cel care i-a dat vestea trebuia să-l lase să ducă meciul până la capăt. Sunt sigur că dacă afla înaintea meciului nu ar mai fi arbitrat. Este dificil să gestionezi un meci atât de important, când ai o problemă atât de mare.

Un arbitru trebuie să fie odihnit înainte de meci, să aibă mintea limpede, pentru a duce 90 de minute fără greşeală. Bravo lui că a putut să treacă peste şi că a ţinut atâta durere în el timp de 45 de minute. Nu vreau să mă pun în situaţia lui pentru că este foarte greu de imaginat. Nu ştii ce se întâmplă în sufletul unui om când primeşte o astfel de veste", a spus Ion Crăciunescu, pentru Digi Sport.

Meciul s-a terminat la egalitate, scor 2-2, iar Haţegan a izbucnit în lacrimi la final, după ce s-a deconectat şi a lăsat pe planul secund rolul vigilent de cavaler al fluierului. Căpitanul batavilor, Virgil van Dijk, l-a îmbrăţişat pe Haţegan la final şi a încercat să-l consoleze. Cel mai scump fundaş transferat vreodată a rămas marcat de drama lui Haţegan.