Gnohere confirmă discuțiile cu Lens în presa din Hexagon! Soția francezului e fan declarat al formației unde au jucat acum trei decenii Victor Pițurcă și Tudorel Stoica

Daniel Nazare
Gnohere confirmă discuțiile cu Lens în presa din Hexagon! Soția francezului e fan declarat al formației unde au jucat acum trei decenii Victor Pițurcă și Tudorel Stoica
Eddy Harlem Gnohere in meciul de fotbal dintre FCSB si Academica Clinceni, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, disputat pe Arena Nationala din Bucuresti, luni 10 februarie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gnohere a reziliat contractul cu FCSB și este foarte aproape să semneze cu Racing Club Lens, locul 2 în liga secundă franceză.

Harlem Gnohere dă tot „din casă”, după ce a plecat de la FCSB. Cum l-au impresionat Constantin Budescu și Denis Alibec

Harlem Gnohere mai avea un an de contract cu FCSB, dar a acceptat rezilierea contractului. A spus că nu mai simțea bine și a preferat să devină „jucător liber”. Afacerea i-a adus lui Gigi Becali o economie de 300.000 de euro.

Gnohere: „Să joc în Ligue 1 a fost întotdeauna visul meu”

Francezul are mai multe oferte în acest moment, dar este gata să negocieze chiar și cu Dinamo. În 2017 a plecat din „Ștefan cel Mare” la FCSB, iar transferul său a costat 250.000 de euro. Acum nu are o problemă să se întoarcă.

„Un interes din partea celor de la Lens? Am fost surprins de acest interes. Cred că agenții mei au grijă de acest aspect”, a declarat atacantul pentru Le Petit Reporter.

„Pentru moment nu există propuneri concrete. Dar discuții există. Sigur că Lens m-ar interesa. Este un mare club francez și eu sunt francez, așa că ar fi o mare provocare să revin în țara mea. Soția mea este fană a formației Lens, așa că trebuie să se țină cont și de acest lucru. Să joc în Ligue 1 a fost întotdeauna visul meu de când eram mic, așa că dacă aș găsi o echipă n-aș ezita să semneze cu una dintre formații”, a afirmat atacantul francez pentru Le Petit Reporter.

Un sezon pentru Piți și Stoica la Lens

În anul 1989, Lens, la acea vreme o divizionară secundă fără pretentii, a făcut o campanie de achiziții fără precedent: Roger Boli, golgeterul primei divizii cu Lille, în anul precedent, dar si doi români – Victor Pițurcă și Tudorel Stoica. Cei doi fuseseră finalisti în finala Cupei Campionilor Europeni cu Steaua (0-4 cu AC Milan pe 24 mai 1989).

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]