15.000.000 de euro e suma pe care Gigi Becali e dispus să o investească în transferuri pentru a ajunge la masa bogațiilor.
FCSB și-a apărat titlul cucerit sezonul trecut în Superliga și are un loc asigurat în preliminariile Ligii Campionilor. Patronul roș-albaștrilor a calculat suma pe care ar putea să o încaseze din cupele europene și e gata să o investească în transferuri pentru a fi sigur de calificarea în Liga Campionilor.
Remiza din Bănie dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj, scor 2-2, le-a asigurat, matematic, titlul roș-albaștrilor. Gigi Becali nu mai e cu gândul acum decât la accederea în Liga Campionilor.
Totuși, drumul e foarte lung și are de jucat opt meciuri pentru a ajunge la masa bogațiilor. Acest lucru nu îl mai sperie pe latifundiarul din Pipera, care e convins de play-off (ultimul pas înainte de faza principală), și e gata să investească o sumă uriașă în transferuri pentru a-și îndeplini visul.
„Cel mai mare curaj mi-l dă coeficientul. Diamantul pe care l-am șlefuit e coeficientul. Să jucăm cu echipe accesibile. Play-off-ul îl joc sigur. 9 milioane de euro, plus alte câteva milioane. 15 milioane de euro sunt asigurate. De ce să nu dau bani ca sa iau bani mult mai mulți și să întăresc echipa”, a spus Gigi Becali la DigiSport.
Echipa antrenată de Elias Charalambous are deja un lot solid. În noul sezon va reveni la echipă și Darius Olaru alături de Mihai Lixandru, dar Gigi Becali vrea să mai facă 3-4 transferuri de top să poată evolua fără griji în preliminariile Ligii Campionilor.
Milionarul a spus deja numele jucătorilor cu care vrea să dea lovitura. Louis Munteanu și Alex Mitriță sunt cei mai importanți fotbaliști de la echipele cu care s-a luptat la titlu în acest sezon și îi va fi foarte dificil să îi aducă la FCSB, însă mutarea lui Dennis Politic de la Dinamo intră în linie dreaptă și doar jucătorul trebuie să se decidă dacă vrea să facă pasul la marea rivală a „câinilor”.
„Mă pregătesc de Liga Campionilor. Eu cumpăr jucători valoroși. Joacă cine e mai bun. Încep să le găsesc jucătorilor valoroși, posturi în primul 11. Chiar dacă am pe postul ăla trei – patru fotbaliști, joacă cine e mai bun. Dacă nu ai jucători valoroși, nu poți să iei campionatul. O să fac trei – patru achiziții. Eu nu iau pe posturi. Trebuie fundaș central și atacant”, a mai spus latifundiarul din Pipera.