Acasa » Fotbal Intern » Gică Hagi a dezvăluit de ce nu mai e antrenorul Viitorului: „Am crezut că e momentul să vină și altcineva!”

Gică Hagi a dezvăluit de ce nu mai e antrenorul Viitorului: „Am crezut că e momentul să vină și altcineva!”

Andrei Preotu
Gică Hagi a dezvăluit de ce nu mai e antrenorul Viitorului: „Am crezut că e momentul să vină și altcineva!”

Gică Hagi a dezvăluit de ce a renunțat la banca tehnică a Viitorului! Fostul mare internațional vrea să organizeze cât mai bine lucrurile la Academia de la Ovidiu.

Ruben de la Barrera a venit în locul lui Hagi, iar spaniolul a obținut recent a doua victorie din Liga 1: 2-0 cu Voluntari.

Gică Hagi a antrenat până acum echipa națională a României, Bursaspor, Galatasaray în două rânduri, Poli Timișoara, Steaua și Viitorul.

Gică Hagi, după ce a renunțat la banca Viitorului: „A venit să revizuiesc totul în Academie!”

„Avem în continuare jucători. Noi am construit o generaţie până la 99. Avem altă generaţie 2000-2004…. vă spun și de ce m-am retras. A venit timpul în care să îmi revizuiesc, după 10 ani, să revizuiesc totul în Academie, să fac pentru următorii 10 ani. Selecţie, jucători… Tot ce avem acolo. (n.n. adică te-ai retras ca să pregăteşti următorul set?) De zece ani, da. Să mă duc să organizez lucrurile pentru următorii ani. Şi apoi pot să îi las în pace. De asta am adus şi un antrenor tânăr. Am crezut că e momentul să vină şi altcineva, să predea şi alte mişcări de a juca fotbalul, dar respectând principiile noastre”, a spus Gică Hagi, la Telekom Sport.

Gică Hagi le-a povestit și austriecilor de la Derstandard care a fost motivul pentru care a decis să renunțe la banca tehnică a celor de la Viitorul Constanța. Înaintea meciului România – Austria, din Liga Națiunilor, „Regele” a dezvăluit că a dorit să se concentreze mai mult pe partea administrativă a clubului din Liga 1 și a Centrului de copii și juniori.

„A existat un moment sezonul trecut când am luat decizia de a lăsa un alt antrenor pe bancă, pentru a mă concentra doar pe partea administrativă, dar și pe Academie, care a fost, de fapt, ideea inițială a acestui proiect. Eu am lucrat constant 10 ani la acest club, în conducere, pe partea tehnică, am făcut scouting”, a spus Hagi.

Parteneri
România – Țara Galilor 2 -1 | Adrian Rus și Florinel Coman au marcat pentru tricolori
Mediafax
Ce calități și ce defecte ai, în funcție de ora exactă la care te-ai născut. Expertiza numerologului Mihai Voropchievici
Cancan.ro
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată vila luxoasă în care locuiește Mirela Vaida la Snagov. Casa este amplasată lângă pădure și are piscină în curte! A investit o avere
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Râzi cu lacrimi
Misterul dispariției mayașilor! De ce au fost abandonate marile orașe ale civilizației antice?
Descopera.ro
630 lei în plus la pensie pentru acești pensionari din România. Care este singura condiție
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Cum puteți juca turneul final al Campionatului Mondial de fotbal în EA SPORTS FC 26. România nu lipsește
Go4Games
Dacia Solenza II: Un SUV electric urban pentru nostalgici? Ce dotări ar putea avea și cât ar costa în 2026
Promotor.ro