Gala „câinilor”. Un alt meci, același tipar. Oțelul Galați, singura echipă în fața căreia Dinamo a întors rezultatul

Redactor:
Andru Nenciu
  • Publicat:
  • Actualizat:

• Dinamo a învins luni seară Oțelul, cu scorul de 3-1, la capătul unui meci în care gălățenii au plecat la cabine cu un avantaj de 1-0.
  • Meciul din tur a reprezentat debutul lui Flavius Stoican ca antrenor în Liga1, iar povestea celor două întâlniri conține o serie de coincidențe

Echipa din „Ștefan cel Mare” a urcat pe locul 4 după victoria de luni seară, obținută pe o ploaie torențială și în contextul absenței antrenorului Flavius Stoican de pe bancă, suspendat după reacția necontrolată de la meciul cu Petrolul. Cele două meciuri dintre „câini” și gălățeni au povești care seamănă izbitor.

• Oțelul, la conducere după 45 de minute. Dinamo, câștigătorii celor trei puncte

În tur, ca și în retur, campioana României din 2011 a avut avantaj minim la pauză, 1-0. La Galați, marca Laurențiu Iorga, în timp ce aseară Gabriel Giurgiu a deschis scorul pentru echipa lui Lienen. De fiecare dată, Dinamo a reușit să revină în a doua parte a meciului, într-o perioadă scurtă de timp. Dacă în meciul din septembrie au fost necesare trei minute pentru o revenire pe tabelă, aseară, alb-roșii au marcat trei goluri în doar 13 minute și au semnat o victorie ce se poate dovedi vitală în lupta pentru Europa.

10 – era locul ocupat de Dinamo la momentul victoriei din tur

Interesant este că acestea sunt singurele partide din actualul sezon în care „câinii roșii” au revenit pe tabelă după ce au fost conduși cu 1-0 la pauză.

• Grigore și Rotariu, autorii revenirii

O altă similitudine s-a remarcat în cazul marcatorilor „câinilor”. În tur, Grigore transforma un penalty după ce Brăneț era eliminat pentru un fault în postură de ultim apărător la Lazăr. La două minute distanță, Dorin Rotariu marca în urma unui șut puternic din 8 metri, care consfințea scorul final: 1-2.

La meciul din Ștefan cel Mare, aceștia au „recidivat” și după o lovitură de pedeapsă concretizată de fundașul central, Roti a înscris un gol cu o lovitură de cap, iar scorul a devenit 2-1 pentru Dinamo. Dacă Matei nu ar fi dat golul trei, am fi asistat la un scenariu identic cu cel al părții secunde de la Galați.

8 goluri – a marcat nepotul lui Iosif Rotariu în acest sezon

• Remize cu Petrolul înaintea meciurilor cu gălățeni

În cazul lui Dinamo, etapele ce au precedat întâlnirile cu Oțelul au consemnat două rezultate de egalitate cu Petrolul Ploiești. Pe Național Arena, Juan Albin a reușit să egaleze în ultimele minute ale partidei, după ce bucureștenii au condus aproximativ 70 de minute, în urma golului lui Curtean. În returul de la Ploiești, meciul a fost presărat de controverse legate de prestația centralului Radu Petrescu. La capătul unui joc spectaculos, încheiat nedecis cu scorul de 2-2, alb-roșii au acuzat vehement deciziile arbitrului, care le-a refuzat două lovituri de la 11 metri.

Echipele de start din tur

Oțelul: Brăneț – Cojoc, Mișeșăricu, Sârghi, D. Popescu – Milea, Giurgiu – Astafei, Iorga, Antunes – Marquinhos

Dinamo: Bălgrădean – Luchin, Durimel, Grigore, Grecu –  Fai,  Boubacar, Thicot, Curtean – Rotariu – Joel Thomas

Echipele de start din retur

Dinamo: Naumovski – Rus, Durimel, Grigore, Filip – Elton, Șerban – Bărboianu, Rotariu, Lazăr – Bilinski

Oțelul: Goicoechea – Milea, Sîrghi, Prestia, D. Popescu – Lovin, Giurgiu, Cooper – Astafei, Tudorie, Zaharia