Gabi Iancu a dat cu piciorul șansei carierei. Hagi a dezvăluit tot: „A fost singurul jucător din academia mea pe care l-a vrut Ajax! A fost cu mine acolo!”

Gabi Iancu a dat cu piciorul șansei carierei. Hagi a dezvăluit tot: "A fost singurul jucător din academia mea pe care l-a vrut Ajax! A fost cu mine acolo!"
Gabi Iancu a dat cu piciorul șansei carierei. Hagi a dezvăluit tot: "A fost singurul jucător din academia mea pe care l-a vrut Ajax! A fost cu mine acolo!"

Gabi Iancu (25 de ani) a reușit o dublă în victoria obținută de Viitorul, 5-0 cu Dinamo, la Ovidiu, iar Gică Hagi a scos la iveală un lucru foarte mai puțin știut despre atacantul crescut în academie. Iancu a fost dorit de Ajax și a mers chiar în Olanda, să negocieze cu „lăncierii”, dar a preferat să semneze cu FCSB.

Totul se întâmpla în 2013, când FCSB îl cumpăra pe Gabi Iancu de la Viitorul cu 500.000 de euro, fiind primul fotbalist dintr-o serie impresionantă de fotbaliști transferați pe axa Viitorul – FCSB. Iancu a dat atunci cu piciorul ofertei de la Ajax pentru că „iubea prea mult Steaua”, iar decizia putea să-i schimbe traseul carierei. Gabi Iancu n-a avut viață lungă la FCSB și a plecat, într-un final, liber de contract.

„Nu am dubii de Gabi, e cel mai bun din România. A fost singurul jucător din academia mea pe care l-a vrut Ajax. A fost cu mine acolo, a fost dorit, a fost evaluat, a arătat cum trebuie. Dar, din păcate, el a iubit prea mult Steaua și a semnat cu Steaua, că era din Berceni. Acum îi învață pe cei tineri cum trebuie să facă, să fie serioși, să iubească fotbalul”, a spus Gheorghe Hagi.

Gabi Iancu s-a întors, în această vară, pentru a treia oară la Viitorul. Pe vremea când a ajuns la FCSB, Iancu n-a reușit să impresioneze și să-și păstreze constanța de care avea nevoie pentru a se impune. Atacantul a fost împrumutat, în vara lui 2015, la Karabukspor, apoi a revenit în țară, un an mai târziu, când a semnat din nou cu FC Viitorul.

Iancu a revenit acum, din nou, la Viitorul și speră să-și relanseze cariera. Începutul de sezon e promițător, după ce atacantul a marcat de două ori contra lui Dinamo, la Ovidiu, în victoria cu 5-0 a trupei lui Gică Hagi.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]