FC Viitorul a devenit campioană naţională la Juniori U17 după o finală cu CS U Craiova! VIDEO

2 iun 2018 2733 afişări Comentează şi tu Fotbal Intern

FC Viitorul a devenit campioană naţională la Juniori U17 (sportivi născuţi după 1 ianuarie 2001). Constănţenii antrenaţi de Constantin Fălină şi Nicolae Roşca au disputat, sâmbătă, finala Ligii Elitelor U17 contra lui CSU Craiova, constănţenii impunându-se la lovituri de departajare.

La finalul celor 90 de minute scorul a fost 1-1. Viitorul a deschis scorul prin Louis Munteanu în minutul 10, însă oltenii au împins deznodământul la lovituri de departajare pentru că Iovan Markovic a punctat în minutul 62. În minutul 54 portarul Viitorului, Alex Şerban, a apărat un penalty executat de Markovic, iar Girsik (minutul 70) şi Munteanu (minutul 71 şi minutul 80) au irosit ocazii imense pentru constănţeni în finalul jocului. Au urmat penalty-urile, unde erou avea să fie goalkeeper-ul constănţean Alex Şerban, care a apărat două lovituri de pedeapsă executate de craioveni.

FC Viitorul U17 - CSU Craiova U17 7-6 d.11m, 1-1 (1-0)

Au marcat: Munteanu 10 / Markovic 62.